ADSL-yhteys

katkeilee

Jos on muutaman kymmenen sekuntia poissa koneelta ja sen jälkeen yrittää jollekin nettisivulle tai päivittää sivua yhteys katkeaa. Tai jos yhteys on käyttämättömänä jonkin aikaa katkeilee myös.

Tulee ilmoitus: ""Linkki kohteeseen "laajakaista" katkesi. Uudelleen yhdistämistä odotetaan..."".

Olen laittanut asetukseen "käyttämättömänä ennen linjan sulkemista" 24 tuntia.
Missähän vika saattaisi olla?

2

880

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ADSL:ää

      Katkota.
      Poista koko aika katkaisu yhteysasetuksistasi.
      Sitä käytetään vain aikamaksullisten yhteyksien kanssa (esim. puhelinmodeemi). Ei muuten.

      Kun ADSL kerran saadaan toimimaan se jauhaa koko ajan.
      Modeemi pitää yhteyden pystyssä, vaikka kone, tai koneet on sammutettu.
      Linja kannattaa pitkän käyttötauon tähden tai ukkosenvuoksi katkaista ottamalla modeemin johdot irti seinästä. Muulla tavoin sitä ei yleensä katkota.
      Jos taas olet ollut niin ajattelematon, että olet hankkinut USB-modeemin niin ei voi kuin esittää surunvalittelut ja neuvoa vaihtamaan laitteen Ethernetmodeemiin.

      Et kertonut mitään laitteistasi, joten tarkkaa neuvoa ei voi antaa.

      Katkoksen sattuessa voi joutua käynnistämään modeemin uudestaan.

      • tietoa

        Aikakatkaisu on välillä ollut pois käytöstä.

        Modeemi on TeleWell TW-EA201. Baana-laajakaista-liittymä. Pari vuotta vanha koko laitteisto. Vika alkoi puoli vuotta sitten "itsestään".

        Yhteyden katketessa ei ole tarvinnut modeemia käynnistää uudelleen. Katketessa yhdistää automaattisesti uudelleen. Yhteys katkeaa vain kun yhteys jonkin aikaa käyttämättä (aika vaihtelee muutamasta kymmenestä sekunnista minuutteihin). Jos ei jatkuvasti surffaa sivulta toiselle tai päivitä sivua niin katkeaa.

        Mistä päin vikaa kannattaisi alkaa etsimään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      139
      5822
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      693
      3853
    3. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      130
      3150
    4. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      350
      2932
    5. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      19
      2006
    6. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      140
      1981
    7. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      709
      1899
    8. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      26
      1481
    9. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      488
      1479
    10. Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?

      Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      1186
    Aihe