Islam:
Miten voidaan estää sukupuolisen hyväksikäytön
Islamin maaissa?
Takaako Islam naiselle tasa-arvon laissa?
Saavatko muslimi naiset turpaa miestään...
http://www.kolumbus.fi/islam-tampere/naistenoikeudet.htm#_Toc37063627
Miten voidaan estää sukupuolisen hyväksikäytön
Islamin maaissa?
Takaako Islam naiselle tasa-arvon laissa?
Saavatko muslimi naiset turpaa miestään...
http://www.kolumbus.fi/islam-tampere/naistenoikeudet.htm#_Toc37063627
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kopsaan tähän pätkän laittamastasi linkistä:
Oikeus tehdä työtä
Kaikille muslimeille on annettu oikeus tehdä työtä riippumatta sukupuolesta, mutta toisin kuin koulutus, työnteko ei ole Islamissa naisille pakollista, koska, kuten edellä sanottiin, vastuu perheen toimeentulosta on annettu miehille.
”Miehet olkoon naisten esimiehiä, koska Jumala on asettanut heidät näihin nähden korkeampaan asemaan, ja myöskin niiden suoritusten tähden, joita miesten on omaisuudestaan naisten hyväksi tehtävä”. (Koraani 4:34).
Jos nainen kuitenkin haluaa tehdä työtä, mikä tahansa miehelle sallittu ammatti, on sallittu myös naiselle, kunhan se ei vaaranna naisen naisellisuutta eikä nainen joudu ympäristöön, jossa hänen arvokkuutensa voi kärsiä; naiset voivat myös kohota ammattikuntansa parhaimmistoon. Naisilla on oikeus saada työstään kunnon palkka; ja jos tietystä työstä on määritelty tietty palkka, naisella täytyy olla siihen oikeus eikä vähempään sukupuolensa takia – käytäntö, joka ei vieläkään toteudu kaikissa länsimaissa, kuten Equal Opportunity Commissionin raportit osoittavat vuosi vuoden jälkeen. Työssä käyviä naisia Profeetan aikana olivat mm. Khadijah, Profeetan ensimmäinen vaimo, joka oli menestyksekäs liikenainen. Zainab bint Jahsh oli taitava käsityöläinen. Ash Shifa Al Qarashiyyah opetti kirjallisuutta Profeetan aikana ja oli Umarin kalifikunnan aikana mukana soukin hallinnossa. Naisilla oli myös taatelipalmutiloja, joilla he viljelivät ja myivät sitten taatelit. Eräät naiset hoitivat sairaita ja haavoittuneita kuten esim. Rufaydah. Monet naiset olivat mukana taisteluissa hoitamassa haavoittuneita; he olivat ”Florence Nightingaleja” vuosisatoja ennen häntä itseään.
Islam myöntää aviomiehelle oikeuden kieltää vaimoaan käymässä työssä, jos työssä käynti häiritsee naisen ensisijaista tehtäväänsä vaimona ja äitinä tai jos ammatti itsessään on haitallinen tai alentava; mutta nainen suorittaa tehtävää yhteiskunnan palveluksessa – toimi esim. opettajan, lääkärinä tai kätilönä, - silloin hänen aviomiehensä ei pitäisi estää häntä tekemästä työtä. Nykyään onkin monia tehtäviä, joissa musliminaisten mukanaolo on välttämätöntä; monet muslimivanhemmat esim. haluavat, että heidän tyttärensä saavat koulutuksen tyttökoulussa, mutta koulutetuista ja pätevistä naisopettajista on pulaa kouluissa, joita paraikaa suunnitellaan tai jotka jo toimivat. Naisia tarvitaan myös sosiaalialalla ja terveydenhoidon piirissä. Ironista kyllä, juuri ne, jotka haluavat, että naispuolinen terveydenhoitohenkilöstö hoitaa heidän perheitään, ovat juuri niitä, jotka estävät tyttäriensä koulutuksen, joka antaisi heille pätevyyden kyseisiin ammatteihin. Muslimityttöjä on rohkaistava kyseisille aloille. Kuuluu osaksi ibadahin, että muslimityttö hankkii koulutuksen voidakseen antaa panoksensa muslimiyhteiskunnan kehitykseen ja tarjota tarvitsemiamme palveluita.
Kyllä tuo sai taas meikäläisen takajaloilleen....
Eli nainen kyllä saa käydä töissä JOS se ei alenna hänen arvoaan naisena ja äitinä eikä häiritse hänen velvollisuuksiaan vaimona ja äitinä.
Viimekädessä mies kuitenkin voi kieltää vaimonsa työssäkäynnin....tähän pitkä aaaarrrggghhhh...*puree rystysiään....*
kirjoitat: "Naisen pääasiallisin tehtävä on olla vaimo ja äiti... "
Miksei miehen pääasialliseksi tehtäväksi koskaan lueta ..."olla isä ja aviomies"???
Jos elämää suojelevia arvoja ja lapsia edes vähän arvostettaisiin, niinisille järjestettäisiin ainakin pari vuotta vapaata työstä lastenhoitoa ja lasten kanssa läsnäolemista varten. Tänä aikana äidit saisivat toteuttaa toista puolta itsestään. Eli olla "vain ihmisiä", kuten miehet näyttävät olevan.
ilmaisinko itseäni epäselvästi..minun mielipiteeni EI todellakaan ole että naisen pitää olla ensisijaisesti vaimo ja äiti.
Kirjoituksessani oli näyte siitä mitä Islamin mukaan naiselta odotetaan.