Miten kuittaat häviöt positiivisesti opetuksena nöyryyteen...
Ote esimerkistä.?
2vuotta olen pokeria pelannu normi taso on 5/10
ja olen ollut voitollinen pelaaja 5/10 tasolla!
en tiedä miks piti tehdä tuo tyhmä liike! ja sinne meni kaikki)
(jos et usko katso highstakedatebase nikki ice-devil1 siel on monta iso potti!!!
Mutta
Miten noin hyvä pelaaja 2 vuotta voittoisa niin häviää. Osaako kukaan perustella syytä mikä vois olla.
Mistäpäin Suomea on tietääkö kukaan.
icedevil kirjoitti:
juu uskon että nousisin viel jos alottais pienistä limiteistä alusta mut ajotus tuntuu vain niin mahdottomalta ku
ajattelee että periaateessa 2v työ menny hukkaan! se pistää todella masentaan!
Onhan tuo toki iso summa rahaa, mutta kannattaa muistaa kuitenkin, että kyse on tosiaan vaan rahasta.
Kahta vuotta et toki hukkaan ole heittänyt, koska olet varmasti paljon oppinut pokerista.
Hanki muutama satanen pelikassaksi töitä tekemällä ja aloita pelaaminen todella pieniltä tasoilta, nouset nopeasti siedettävälle tasolle.
Velkaa ei todellakaan kannata ottaa pelikassan aluksi - silloin voi käydä paljon huonommin kuin tilanne on nyt.
Kuulin et kaveri pelais tuolla mut tietääkö kukaan millä nickillä onko sama (ice-devil1 ) ja sama (ice-devil) nicki?
https://secure.betonbet.com/
Osaan vain kuvitella kuinka paljon masentaa kun tilttaa yhdessä päivässä 50000euroa Jaksamisia uuteen yritykseen..
.Kerran olet ison kassan kasvattanu,niin uskon että pystyt toisenkin kerran samaan.
Seuraavaksi kun noin järeän kassan saat taas kasvatettua,niin voisi olla järkevää eristää vaikka puolet kassasta pois pokeritilin ulottuvilta.
Ps:Katselin tuossa Thinh86:en blogia,niin olit näköjään neljäs 250k turnauksessa(ice-devil1 16.250d)
Tappion käsittely
2
367
Vastaukset
- hyvä vaihtoehto
Tuossa tapauksessa veikkaisin että tyyppi nousi liian nopeasti ylempiin pöytiin. Teki hyvin voittoa alemmissa pöydissä ja sai motivaation pidettyä kasassa, kunnes kokeilikin "shottina" isompia pöytiä (halusi esim. tuplata nopeasti rollinsa) ja jostakin syystä sekosi niissä tai taustalla oli jokin muu ärsytys jonka kautta meni tilttiin. Sitten hävisi kaikki rahat n.40k (jotakin tämmöistä summaa tuolla saitilla oli).
Jos tekee tappioita ja varsinkin isoja tappioita niin pitäisi vaan nopeasti ottaa vaikka se töpseli irti seinästä tai lopettaa muuten pelaaminen. Ajatukset usein sekoaa aivan täysin. Monesti itselläkin tulee pelattua aivan typerästi vaikka ei mitään syytä olisikaan. Ajatukset vain eivät ole kovin sopusoinnissa ja varsinkin pokerissa tämä tuntuu vaikuttavan paljon enemmän kuin muissa peleissä.
Hyvin usein tuommoisissakin tapauksissa pelaaja kyllä aloittaa pelaamisen matalista limiiteistä jne. Jos saa nostettua rollin 40-50k€ niin kyllä sitä voittoa pitäisi tulla muutoinkin. Ei tietysti kannata kaikilla rahoillaan pelata ja vaikka jää pelaamaan sille tietylle tasolle mieluummin kuin unelmoi mistään "ammattilaisen" roolista.
Pokerissahan tärkeintä olisi pitää pää kylmänä tekipä sitten isoja voittoja tai tappioita.
Häviöt ja tilttaamiset pitää vain nollata mikäli mielii pelata. Usein taukokin lienee paikallaan jos motivaatio on katoamassa. Parempi pitää taukoa kuin hävitä kaikki rahansa huonoon pelaamiseen. - AAAKK
Joka saatanan sivustolla sama vitun narina. Mee lääkäriin ja opettele kirjoittamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1204090SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763395Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.672027SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2191471Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171382Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2321058Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49775- 62726
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20716Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6695