Kysyisin tällaista asian poikasta, että miten on. Saako esim. netistä kopioida kuvia ja julkaista jossain pienessä yhteydessä, kuten lukion ekaluokkalaisen äidinkielen työssä, jos laittaa kuvan yhteyteen kuvan haltijan nimen? Kuva ei kuitenkaan tulisi yleiseen näyttöön, vain opettajan ja oppilaiden nähtäviin. Onko tällaisessa tilanteessa pakko kysyä kuvan haltijalta lupaa julkaisuun?
Kuvien kopioiminen ja julkaisu..
15
3719
Vastaukset
- Pitäisi olla
Aina lupa oikeuksien omistajalta.
Käytännössä saattaa kuitenkin olla hankalaa tai mahdotonta saada sitä, varsinkin jos kuva ei ole kotimainen ja yhteystiedot nähtävissä.
Käytännössä harva kuitenkaan pahastuu, jos kuvaa käytetään vain yksityisesti, esimerkiksi juuri koulutehtävän tukena, kunhan sitä ei julkaista yleisesti, monisteta, levitetä eteenpäin, eikä toimenpiteestä hyödytä taloudellisesti.
Kyseessä siis vain yksittäinen kappale, joka näytetään opettajalle tai arvostellaan koulussa.
Pitää siis käyttää tervettä järkeä.
Viisaat valokuvaajat ei myöskään laita käyttökelpoisen kokoisia ja laatuisia kuvia nettiin suojattomina toisten kähvellettäväksi. Usein kuvat varmuusturmellaan vesileimalla väärikäytön estämiseksi.
Tv: valokuvaaja.- elve
saattaa näkyä koko koulun seinällä, josta sen voivat lukea niin oppilaat, opettajat, siivoojat ja talonmiehetkin, niin ehkäpä kuvan julkaisua sitten ei kannata tehdä. Mutta kiitoksia vaan vastauksesta
- oppilastöissä
Tekijänoikeuslain tarkoittama sitaattioikeus koskee myös kuvia.
Ohessa aika hyvä koulumaailmaan liittyvä linkki aiheesta:
http://lukiot.tampere.fi/seututarjotin/vopas/index.php?sivu=10 - gefa
Sitä kuvaa, niin, että siitä näkyy, että sitä on muokattu, silloin tekijänoikeus muistaakseni on muokatun kuvan osalta alkuperäisen lisäksi osin myös muokkaajalla.
- 15 + 9
Muistat väärin.
Alkuperäisen teoksen tekijällä on oikeus päättää kuvansa käytöstä. Tässä tapauksessa erityisesti koska kuvan tekijän oikeuksia ei ole luovutettu.
- page -sivuilta kuvia
vara ei venettä kaada. Voi kuvan alle laittaa myös teoksen nimen ja luvan myöntäneen tahon koodin, esim.
http://www.fotosearch.com/photos-images/farmers-market.html- kirjoita englanniksi
search-hakukoneeseen esim. dogs tai cats
http://www.fotosearch.com/photos-images/dogs.html - Vieras_2
Mun mielestä kuvia saa kopioida netistä esim instagramiin muttaa muistaa liittää siihen tekijän nimen. Se on sallittua ja sen tietää että se on hänen. Mua ollaan syytetty kopioinnista vaikka kuva oli minun.
- kuvat
Onko mitään rajoitusta kuvien käytölle netissä, esim. jos haluaa ottaa netistä löytämänsä kuvan, vieläpä sellaisen, jonka käyttöä on todennäköisesti rajoitettu, ja käyttää sitä vaikkapa omassa avatarissa nettifoorumilla. Ottaen huomioon että avatar on pieni. Entä muuten, koskeeko toisten ottamien kuvien esittämiseen netissä sama kuin niiden kopiointiin?
- Evita Baron
Rajoitettuahan se on. Mutta mikäpä estää muuntelemasta kuvaa niin, ettei sitä kukaan enää entiseksi tunnista?
- copyright
Ei saa! Ellet ole lupaa kysynyt kuvan omistajalta.
- uteliastyttonen
Onko kiellettyä äyttää kuvaa koulutehtävässä, jonka näkee vain oma opettaja ja luokkatoverit ja mahdollisesti perheenjäsenet?
- uteliastyttonen
*Onko kiellettyä käyttää netistä löytämää kuvaa koulutehtävässä, jonka näkee vain opettaja, luokkatoverit ja mahdollisesti perheenjäsenet?
- 6 + 4
uteliastyttonen kirjoitti:
*Onko kiellettyä käyttää netistä löytämää kuvaa koulutehtävässä, jonka näkee vain opettaja, luokkatoverit ja mahdollisesti perheenjäsenet?
On mahdollista käyttää, mikäli kuvalla on asiallinen yhteys koulutehtävääsi. Tällöin kyseessä on sitatti. Wikipediasta voit hakea tietoa laajemmin sanalla sitaattioikeus.
Sinun tulee kuitenkin mainita kuvan tekijä, mikäli se on sivustolla kerrottu ja lähde eli sivuston URL. - Seisseis
6 + 4 kirjoitti:
On mahdollista käyttää, mikäli kuvalla on asiallinen yhteys koulutehtävääsi. Tällöin kyseessä on sitatti. Wikipediasta voit hakea tietoa laajemmin sanalla sitaattioikeus.
Sinun tulee kuitenkin mainita kuvan tekijä, mikäli se on sivustolla kerrottu ja lähde eli sivuston URL.Väärää tietoa! Sitaatin nojalla ei voi valokuvaa kopioida, koska siinä kopiodaan koko teos, ei osaa siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2757780Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat654477Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2773794SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden522479Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä11947Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31552Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51417- 1061393
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401302Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01281