Hydraulipumppu ei toimi

BX:n hydrauliputki katkesi ja se vaihdettiin.
Ongelma onkin nyt ettei hydraulipumppu nosta.
Onko pumppu mennyt rikki vai onko jotain niksiä jolla sen saisi toimimaan. Esim. täytyisikö se ilmata jotenkin?
41872
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ja ilmaus suoritetaan seuraavasti:

Varaajan rungosta sojottaa eteenpäin 12mm kannalla oleva pultti, löysää sitä noin kierroksen verran. Se on ilmausruuvi.

Irroita pumpulle menevä syöttöletku lhm-säiliöstä ja täytä letku nesteellä, ja tyrkkäise takaisin liittimeensä.

Päräytä Bexi käyntiin, polttele vaikka tupakki (eli odottele hetken aikaa) ja kierrä sitten se ilmaruuvi kiinni. Hyvällä tuurilla alkaa hetken kuluttua nousta, jos ei, tee sama uudelleen.

Ja jos tuo toistokaan pariin otteeseen ei tuo toivottua apua, mulla meni kerran todella kauan yhden BX:ni kanssa että sain pumpun ilmattua. Leikkasin 1,5 litran limupullosta pohjan irti ja laitoin sen tuon täyttöletkun suulle kiinni. Täytin tuon "suppilon" lhm-nesteellä ja viitisen minuuttia taisi mennä ennenkuin se lähti nestettä imemään sieltä. Taisi tosin olla virranjakoventtiili tuossa autossa muutenkin sökö. Mutta jos ei muuten niin noin onnistuu ainakin.

Äänestä
  • epäkuntoista virranjakoventtiiliä voi huiputtaa kääntämällä ohjauspyörä aivan ääri-asentoon , tällätavoin moottoria käyttämällä jousitus "herää henkiin" nopeammin

    Äänestä

  • jy. kirjoitti:

    epäkuntoista virranjakoventtiiliä voi huiputtaa kääntämällä ohjauspyörä aivan ääri-asentoon , tällätavoin moottoria käyttämällä jousitus "herää henkiin" nopeammin

    Tuo kyseinen Bexini saattoi yhtäkkiä "unohtaa" paineen tuottamisen kesken ajon, tuolloin auttoi aina kun ajoi hetkeksi tien sivuun, pyörät tappiin ja taas mentiin ... tosin, tuo auttaa tietysti ainoastaan autoissa joissa on onjaustehostin :)

    Äänestä

  • Ilmaus auttoi. Pumppu pelaa taas.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kale kirjoitti:

BX:n hydrauliputki katkesi ja se vaihdettiin.
Ongelma onkin nyt ettei hydraulipumppu nosta.
Onko pumppu mennyt rikki vai onko jotain niksiä jolla sen saisi toimimaan. Esim. täytyisikö se ilmata jotenkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu