tietoja jos sais tästä hotellista jos käyneet vois kirjoittaa,oliko lentokentästä häiriötä kun on aikas lähellä?
Sharm / Hilton Shark´s Bay
käyneitä
6557
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hei, itsekin olen kysellyt samaa ja muutenkin olis kiinnostanut miten ihmiset on hotellissa viihtyneet. Löysin www.holidaywatchdog.com sivuilta Egypt/Sharm El Sheikh reviews hotellin alta pitkän litanian mielipiteitä, suurin osa hyvin tyytyväisiä hotelliin. Käy katsomassa. Lähtö lähenee, 15.1. kohti Sharmia ;)
ens syksyä varten kyselin vähän hotellista.oltiin tänä syksynä club fanara&fanarassa.Jos kertoilet vielä omia kokemuksia kun palaat matkalta,kiitos
Ok, laitan viestiä tammikuun lopulla millainen hotellikokemus oli. Mukavaa alkuvuotta!
Itse olin siellä joulukuun alussa kaksi viikkoa. Tykkäsin hotellista tosi paljon ja henkilökunta oli todella mukavaa!
Hei! Tässä nyt sitten lupaamani viesti eli terkut Shark´s Baysta, oli ihanaa! Hotelli on todella viehättävä ja siisti. Päivisin on altaalla mahdollisuus pelata vesipalloa tai osallistua vesijumppaan, rannassa voi snorklata tai sukeltaa tai suorittaa PADI-sukelluskurssinkin.
Ravintoloissa on valinnanvaraa, itse söimme koko viikon pääravintola Mahfouzissa. Henkilökunta on upeaa, todella ystävällistä, varsinkin ravintolan jengi oli mahtavaa. Palvelualalla palkat ovat luokkaa 1 euro/pv ja tarjoilijoiden työpäivä oli klo 06-02 eli 20h päivittäin! Pojat olivat pitkän matkan päästä, esim. Alexandriasta, ja tekevät töitä minimi 3 vkoa kerrallaan, sitten viikko vapaata. Yksi pojista sanoi tekevänsä töitä vielä seuraavat 7 viikkoa ennen kuin pitää vapaata. Näin ollen ymmärrät varmaan, että tippi on olennainen osa heidän toimeentuloaan. Annoimme joka ilta meidän illallistarjoilijoille vähintään 20 EGP tipin (n. 2,36 EUR) ja välillä tuplastikin eli molemmat tippasimme. Tippi annetaan Egyptissä huomaamattomasti, eli seteli pieneksi käteen ja kättele tipin saajaa. Sujuu helposti kun sen oppii.
Hiltonissa ei ollut mitään epäilystä ruoan korkeasta hygieniasta, ja söimme huoletta mm. salaatteja. Kaikki ruoat olivat todella herkullisia. Mitään vatsaongelmia ei tullut mutta jos tulee, kadun toisella puolella on apteekki ja hotellissa on päivystävä lääkäri koko ajan paikalla.
Raha on ilmeisesti se bakteeripesä josta vatsavaivat tulee eli rahan käsittelyn jälkeen kannattaa kädet desinfioida.
Huoneet olivat mukavat ja kaikki siis aivan mahtavaa lepolomailua ajatellen. Ainoa miinus olivat jotkut venäläiset joilla tuo sivistys on jäänyt vähän neuvostoajalle, mutta onneksi heitäkään ei ollut paljon.
Lentokentän läheisyys ei häirinnyt, koneita meni suht harvoin ja kiertävät hiukan kauempaa yleensä joten ei sitä edes paljon huomannut.
Ihanaa lomaa!
Olipa mukava kuulla kokemuksiasi ko. hotellista, sillä olemme menossa sinne kahden viikon päästä.
Oliko huoneenne vanhalla puolella vaiko uudella? Varasimme huoneen suoraan netin kautta ja vieläkin arvelluttaa, kumpi puoli olisi parempi. Halusimme merinäköalaa, jonka vuoksi varauksemme on nyt vanhalle puolelle.
Ainakin sähköpostiviestinnässä henkilökunta oli uskomattoman nopeata ja ystävällistä.