Vuosi on tiettävästi ollut poikkeuksellinen: on satanut ja pakkastakin on ollut niukanlaisesti.
Mutta silti jokin sietoraja on jo ylittynyt tien kunnon suhteen. Asun valtion ylläpitämän tien (nro 3073, nk. Pälkäneen tieltä (57) Retulan kautta Valkeakoskelle johtava tie) varrella ja ylläpito on jotakin aivan käsittämättömän heikkoa. Viimeisen 12 kk:n aikana tie on ollut vähintään 9 kk "puuroa". Silloin tällöin tietä hieman tasoitellaan, mutta toimenpide on niin pinnallinen, että muutamassa päivässä on tilanne taas entisenlainen.
Tie on nähtävästi paljolti routiva ja moni lähdekin näköjään puskee tien läpi. Tie on niin hengenvaarallisessa kunnossa, että vastaavaa olen nähnyt vain Vienan Karjalassa. Mutta enpä ole kai sitten tarpeeksi matkustellutkaan. Suuri kysymys on, että pitääkö odottaa niin kauan, että tulee ruumiita? Extreme-lajeja ihailevat: tervetuloa kokeilemaan millaista on kohdata Valkeakosken liikenteen linja-auto tiellä 3073 (tai olla kyydissä).
Tie 3073:n päällystäminen
Kurassa
2
595
Vastaukset
- valtio.
Ei ole valtiolla varaa päällystystöihin.
- suvikummi pyöräilijä
on päällystetty vai viäläkö siä lähteensilmiä väistellään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu2037379Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303320Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161964"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611932Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p621879- 191829
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am841817Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61685Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 781494