Löytyykö kokemusta esim. mäkikuismasta tai vaikkapa omega-3;n vaikutuksista mielialaan? Kovasti väitetään, että tehoa lievään masennukseen?
Depressio ja
luonnon "lääkkeet"
2286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
eivät paranna depressiota.Mäkikuisma vähentää unta.Hakeudu lääkärille,saat oikeat lääkkeet oikeaan tarkoitukseen.Kokemusta on.
mäkikuisma jopa "lääkkeitä" paremmin ja epa tehoaa jopa hoidolle resistenttiin masikseen.
Itse olen käyttänyt kumpaakin ja masis lähti noin viikossa, paniikkioireilu 2 viikossa, Diagnoosina oli vaikea, hoidolle resistentti masennus, yleinen ahdistuneisuus ja paniikkihäiriö. Masennuslääkkeitä kokeilin joskus 80-luvun puolivälissä, samoin terapiaa, kummastakaan ei ollut mitään apua, vain bentsot auttoivat paniikkeihin mutta eivät tietenkään masennukseen.
Masennuksen taustatekijät pitäisi saada karsittua elämästä ja tässä yhteydessä on hyvä karsia ensin psyykeä haittaavat aineet kuten kahvi, tupakka, alkoholi ja keinotekoiset lisäaineet pois. Aivot saavat aineenvaihduntaprosesseissa tarvitsemiaan aineita ravinnosta, meidän teollisesta ravinnostamme ei kaikkia aineita saa, joten siksi lisäravinteiden käytölle on olemassa järkiperäinen tarve.
"Lääkkeet" eivät paranna masennusta, eivät poista sen taustatekijöitä, eivätkä anna aivoille rakennusaineita kemiallisen tasapainon normalisoimiseksi, ne vain sotkevat ennestään tuota tasapainoa ja aiheuttavat todennäköisesti enemmän haittaa kuin hyötyä, jos asiaa ajatellaan kokonaisuuden, ei pelkästään masennusoireiden kannalta. Itse en koskisi niihin myrkkyihin edes harjanvarrella.