Moi,
vajaa kahden vuoden ikäinen englanninsprinkku uros vetää lenkillä turhan paljon. Koira ei vedä raivoisasti mutta kulkee vähän väliä hihna kireällä. Olen yrittänyt saada sen kulkemaan sivulla, makupalan avulla onnistuu mutta ennen pitkää haluaa mennä "keulaan". Luonteeltaan rauhallinen yksilö, ei räyhää muille koirille.
Mikä neuvoksi? Kuonopantaa olen kokeillut mutta haluaisin opettaa nätimmän kulkemisen rinnalla ilman sitä.
vajaa kahden vuoden ikäinen englanninsprinkku uros vetää lenkillä turhan paljon. Koira ei vedä raivoisasti mutta kulkee vähän väliä hihna kireällä. Olen yrittänyt saada sen kulkemaan sivulla, makupalan avulla onnistuu mutta ennen pitkää haluaa mennä "keulaan". Luonteeltaan rauhallinen yksilö, ei räyhää muille koirille.
Mikä neuvoksi? Kuonopantaa olen kokeillut mutta haluaisin opettaa nätimmän kulkemisen rinnalla ilman sitä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vaikka koira jo onkin pentuvaiheesta kasvanut, voisit kokeilla sellaista, että aina kun koira vetää tai kävelee hihnä kireällä, pysähdy ja odota että koira tulee viereesi ja jatka taas matkaa. Pysähdyt siis aina, kun koira alkaa vetää. Tuossa iässä varmaan jo koiralla kestää oppia se, että jos hihna on löysällä, niin matkakin jatkuu ilman pysähdyksiä. Itse sain tuolla tavalla meidän 4 vuotiaan dobberin kävelemään nätisti vierellä
Minä koulutin naapurini walesinsprinkun olemaan vetämättä niin, että aina kun remmi on kireällä, matkaaminen loppu.
Eli, ainakun hihna kiristyy, joko pysähdyt tai vaihdat kokonaan suuntaa. Jos pysähdyt, matka jatkuu kun hihna taas löystyy. Jos vaihdat suuntaa, matka jatkuu heti.
Kun koira hihnassa ulkoiltaessa pysähtyy nuuskimaan/pisulle, pitäisikö jatkaa muina miehinä matkaa vai pysähtyä ja komennolla saada koira liikkeelle? Ulkoiltaessa minä määrään mihin pysähdytään ja mihin ei. Pahentaako koiran kiskominen esim. vetämistä?
Tottakai ohjaaja määrää mihin mennään ja millä vauhdilla. Kun pysähdyt kun koira alkaa vetämään ja jatkat matkaa vasta kun hihna löystyy, niin koira kyllä oppii miten edetään. Reilu laumanjohtaja (=koiran taluttaja) huomio sen, että koiralla on oikeus tehdä tarpeensa ja myös hieman nuuskutella - eli voit antaa koirallesi luvan mennä haistelemaan/hädälle vaikka sanalla "saa mennä". Kun koirasi sitten pysähtyy pissalle/hajulle, niin ole koirallesi matkan jatkumisenkin suhteen reilu johtaja, eli anna ensin sanallinen komento, kuten "mennään", "jatkuu" tms. jolloin koirasi saa mahdollisuuden jatkaa matkaa ennenkuin nykäiset hihnasta. Jos sanallinen kehoitus ei siis toimi, niin vedä hihnasta sitten ja jatkatte matkaa. Kyllä koira oppii nuo sanalliset käskyt, kun niitä jaksat käyttää ainakin muutaman viikon ajan lenkeillä aina.
Aina kun koira vetää niin pysähdy! Kun koira katsoo sua tai tulee sun luo niin jatka matkaa ja taas kun se vetää pysähdy jne. Aikansa menee, mutta sitten se tajuaa että kun vetää matka ei jatku!!