Talvisaappaissa hautajaisiin?

Amppu

Olen menossa isäni hautajaisiin. Sisareni ajattelevat, että etiketti vaatii, että saappaat vaihdetaan kirkonmenojen ajaksi mustiin kenkiin ja laitetaan taas jalkaan kun mennään viimeiselle taipaleelle.
Itse pidän tätä ihmeellisenä tapana ainakin nyt talvisaikaan. Minulla on mielestäni kauniit, siistit ja asialliset saappaat, jotka eivät juuri näy suht pitkän mustan hameen alta. Tietääkö joku, että noudatetaanko tällaista etikettiä nykyaikana?

8

9571

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isän tyttö

      tuskinpa isäsi sielu tykkää pahaa, vaikka olet tyylikkäissä saappaissa hänen hautajaisissaan. kirkossa ei ole tapana vaihtaa jalkineita. Vain islaminuskossa ja buddismissa otetaan kengät pois mentäessä pyhäkköön.

    • juu..!

      Nääh, mene niillä saapikkaillasi vaan! Veikkaan, että siellä on suurin osa ihmisistä talvitamineissa ja siskosi saattavat olla ainoat, jotka tuollaiseen kenkärupeamaan ryhtyvät.

    • ihan OK

      En kyllä edes tiedä sellaista tapaa, että siunaustilaisuuden ajaksi kirkkoon vaihdettaisiin talvikengät pikkukenkiin hautajaistenkaan yhteydessä. Minne ne kengät kirkossa edes panisi, roikottaisi kädessä?

      Lähiomaiset ja muut arkulle menijät riisuvat kylläkin päällystakkinsa, mutta jos kirkko on kovin kylmä (vähän käytetyt ja lämmitetyt sivukirkot), voi nekin huomaamattomasti sitten vetää takaisin päälleen arkulla käynnin jälkeen. Puetaanhan ne kuitenkin takaisin silloin, kun lähdetään saattamaan vainajaa hautaan. Palelemisella ja vilustumisella ei kunnioiteta vainajaa.

      Muistotilaisuus on sitten eri asia. Seurakuntatalolle, kotiin tai mihin tahansa sitä sitten mennäänkään, niin siellä riisutaan pääällysvaatteet ja samalla vaihdetaan saapikkaat pikkukenkiin.

      • näin on

        Edellisen kanssa täsmälleen samaa mieltä! Missä välissä siskosi aikovat vaihtaa talvisaapppaat jalkaan kun lähdetään viemään arkkua hautausmaalle; eikös se tapahdu suoraan kirkosta?

        Tosin nykymuodin mukaista on olla kahvitilaisuudessakin tyylikkäissä ja asiallisissa saappaissa, vaikka käyttäisi hamettakin. Pitkien housujen alta ei juuri edes erota millaiset kengät jalassa on.


      • edellisten kanssa
        näin on kirjoitti:

        Edellisen kanssa täsmälleen samaa mieltä! Missä välissä siskosi aikovat vaihtaa talvisaapppaat jalkaan kun lähdetään viemään arkkua hautausmaalle; eikös se tapahdu suoraan kirkosta?

        Tosin nykymuodin mukaista on olla kahvitilaisuudessakin tyylikkäissä ja asiallisissa saappaissa, vaikka käyttäisi hamettakin. Pitkien housujen alta ei juuri edes erota millaiset kengät jalassa on.

        Ei ole tullut koskaan edes mieleeni, että kirkkoon vaihdettaisiin eri kengät. Ja tosiaan, mihin ne saappaat laitettaisiin siksi ajaksi? Ja miten homma yleensäkään hoidettaisiin, jos vaikkapa hautajaisissa on 50-100 henkeä ja kaikki alkaisivat vaihtamaan kenkiä juuri kun viedään arkkua ulos?

        Kolmannekseen kirkoissa on usein kylmä tai ainakin vetoisaa, joten olisi mielestäni hyvin epäkäytännöllistä olla siellä kylmissä pikkukengissä. Naisten pikkukengät kun ovat usein paljon kylmempiä kuin miesten vastaavat.


      • kokemusta on

        Itse olin isän hautajaispäivänä niin surkeassa olossa että hyvä kun ymmärsin jotain laittaa jalkaan.Toimin näin:
        Kirkossa talvijakkineet koko ajan.Koska siitähän saatetaan isä ulos.Olin tietenkin alttarilla ilman päälystakkia.Häpesin veljeäni,joka paineli sinne vanhassa nahkatakissaan!
        Ennen siunaustilaisuuden alkua olin vienyt pikkukengät seurakuntatalolle,jossa oli muistotilaisuus.Ja nämä vaihdoin sitten sielä jalkaani.


    • hautajaisissa

      Olin ottanut kyllä mustat vaihtokengät mukaani, mutta en huomannut kotona lähtiessä, että toisen kengän solki oli rikkoutunut. Kenkiä en voinut sitten vaihtaa, mutta onneksi talvisaappaat olivat kokomustat ja pitkät, ja lisäksi vielä todella siistit mustat mokkasaappaat. En usko, että kenellekään tuli paha mieli, ei leskelle ainakaan, etten ollut pikkukengissä siellä muistotilaisuudessa. Eikä sieltä pöydän takaa adresseja lukiessa näkynyt saappaita laisinkaan.

      • hautajaistilaisuudessa s

        Olen ollut monissa hautajaisissa, enkä ole koskaan kenenkään nähnyt jäämään vaihtamaan kenkiä, kun arkkua lähdetään viemään siunauksen jälkeen hautausmaalle! Eihän siinä ehdi!

        Sen jälkeen voi vaihtaa kengät mentäessä muistotilaisuuteen esim. srk-talolle tms. paikkaan.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2658
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      204
      1682
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1610
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1471
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1242
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1015
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      979
    8. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      74
      906
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      877
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      845
    Aihe