Hei,
kyselisin yhtä mieltä askarruttavaa asiaa, jos joku sattuisi tietämään. Elikkä ollaan harkitsemassa adoptioon ryhtymistä, pitkä lapsettomuustausta takana. Miehelläni on ollut nuoruusajan baaritappelun seurauksena ehdollinen vankeus-ja sakkorangaistus.
Voiko tämä olla esteenä adoptiolle? Muuten olemme nuhteettomia :) ja terveitä.
Olen ymmärtänyt, että tieto poistuu rikosrekisteristä viidessä vuodessa (ja tästä tapauksesta on yli 10 vuotta aikaa), mutta voiko tapaus jostain sossulle vielä selvitä, jos emme aiheesta itse kerro?
kyselisin yhtä mieltä askarruttavaa asiaa, jos joku sattuisi tietämään. Elikkä ollaan harkitsemassa adoptioon ryhtymistä, pitkä lapsettomuustausta takana. Miehelläni on ollut nuoruusajan baaritappelun seurauksena ehdollinen vankeus-ja sakkorangaistus.
Voiko tämä olla esteenä adoptiolle? Muuten olemme nuhteettomia :) ja terveitä.
Olen ymmärtänyt, että tieto poistuu rikosrekisteristä viidessä vuodessa (ja tästä tapauksesta on yli 10 vuotta aikaa), mutta voiko tapaus jostain sossulle vielä selvitä, jos emme aiheesta itse kerro?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kun kyse on ihmisen tarpeesta ja mielenkiinnosta antaa kodin hoivaa ja lämpöä lapselle joka sitä ilman saattaisi jäädä, ei rikosrekisterillä ole merkitystä. Otetaan esimerkkinä vaikka Corleonet, jotka adoptoi kokonaisen kylällisen lapsia.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Mafia
Moni ei muuten tiedä miten suojattua ja salassapitovelvollisuuden piiriin kuuluvaa rikosrekisterit ovat. Jos joku kaivaa toisen rikosrekisteritietoja joutuu siitä linnaan. Edes poliisiviranomainenkaan ei saa sitä tietoa kuin erittäin painavien seikkojen perusteella.
Esimerkkitapauksiakin taitaa olla missä poliisiviranomainen on tuomittu siitä kun on oman käden oikeudella penkonut rikosrekisteritietoja.
Sama koskee sossuviranomaisiakin. Heille voi yksinkertaisesti sanoa "so what" tai mitä v-tua se sulle kuuluu, sama se tantasta voi laittaa kantelut ja valitukset samantien jos se käy uhittelemaan tai painostamaan.
Adoptio on molemminpuolisesti onnellista jos lapsi löytää kodin josta saa turvan.
Sanopas muuta. Ennenkaikkea jos löytää sellaiset vanhemmat jotka välittävät lapsesta. Sillä ei ole väliä kuuluuko ottovanhemmat mafiaan, onko ajokortti tai rikosmerkintöjä tms. tärkeintä on lapsen onni.
olet oikea lasten onni......
Adoptioneuvonnassa annatte luvan pyytää rikosrekisteriotteet molemmista. Se kuuluu prosessiin ja jollette lupaa anna, ei prosessi lähde etenemään.
Eri tyyppiset rangaistukset säilyvät eri ajan rekisterissä ja jos tiedätte, että viisi vuotta on kyseisen tuomion rekisterissä pysymisen aika, ei se rikosreskisteriotteessa näy. Eikä muuallakaan.
Laki menee näin: "mikäli adoptioperheen yleistilanne olosuhteet huomioonottaen on myönteinen ei muilla seikoilla ole haitallista vaikutusta adoptointiprosessiin kokonaisuutena"
Tämä tarkoittaa sitä että jos adoptioperheellä on täydelliset vakuudet ottaa ottolapsi, ei rikosrekisterimerkinnöillä ole vaikutusta kokonaisuuteen.
Huomioitavaa on kuitenkin, että mikäli noissa rikosrekisterimerkinnöissä on pelkkiä lausuntoja vaikka pedofiiliasta tai lasten hakkaamisesta,
on suositeltavaa palkata joku hyvä juristi
mukaan jokaisen kontaktiin sosiaalitantan kanssa. Jos sosiaalitantta käy skitsoilemaan niin juristi palauttaa sen maan pinnalle.
Tarvittaessa tanttaa voi valistaa että muutama soitto parille vaikutusvaltaiselle
"isokenkäiselle" niin tantta etsii sen jälkeen uuden työpaikan kaupungin
pysäköintivalvontatoimistosta.
Väkivaltaisuus on usein toimintamalli,joka on opittu ongelmanratkaisutapa. Sitä sovelletaan tilaisuuden tullen sekä baarissa, keittiössä että lastenhuoneessa. Menetelmät ja seuraukset vaihtelevat. Kannatisi varoa tuollaisia miehiä, ettei tule turpaan tai lasta hakata hengiltä.
Valitettavaa että rikosrekisteritkin sosialisloidaan ja nollataan tässä Muumimammojen paratiisissa. Miksi ihmeessä ihmetteelevät lähes kaikki, joilla ei ole rekisrteriä. Eihän saa syyllistää, eihän?
Tyylikästä olisi jos sanoisittte tuon pahoinpitelyn tapahtuneen ja jättäisitte harkinnan soveltuvyydestanne vanhemmiksi asiaan perehtyneille. Ei se välttämätä asiaa kaada. Ymmärät kai että lapsen asia on ensisijainen, ei sinun tai miehesi halu saada lapsi. Lapsi ei ole lemmikkieläin.
Väkivalta on on opittu toimintamalli esim. salatut elämät roskasarjasta, mikä aivopesee perheen pienimmät uskomaan että mitä salatuissa elämissä tapahtuu on oikeutettua ja tapahtuu tosielämässä. Toisin sanoen MTV3 manipuloi lapsia uskomaan että salatut elämät on dokumenttia ja totta.
"Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan". Ennenvanhaan rehtori antoi tukkapöllyä jos poltti röökiä koulun käytävällä". Tänään tuo samainen reksi saa tuomion jos vetelee hashispiippua polttelevaa oppilasta kuonoon koulun käytävällä.
Tarja Halonen kantaa huolta lasten hyvinvoinnista, siksi onkin tärkeää että rikosrekisterit säilyvät suojattuna tietona. Tiesittekö muuten miten runsasta nuorisorikollisuus ja lasten tekemät rikokset ovat suomessa? kukaan ei halua pilata tieten tahtoen nuoren alaikäisen kriminaalin tulevaisuutta lavertelemalla tämän rikosrekisteritietoja pitkin maita ja mantuja.
Tottakai kusipääsossut joilla itselläänkin saattaa olla varkauksia ja huumeiden käyttöä (ei tarkasteta) pyrkii karsimaan kaikista mahdollisista syistä hakijoita pois. Jos tarjonta on pienempi kuin kysyntä, niin kaikki mahdolliset merkityksettömätkin asiat huomioidaan. Eli älä paljasta mitään, äläkä missää nimessä luota kehenkään vaikka esittävätkin ystävällistä.
Tantat purkaa työpainettaan asiakkaisiin. Kun on huono päivä niin sitten v-tuillaan pokalle ja kun aurinko paistaa niin ollaan armeliasta v-tuilevakkin pokalle.
Se on tätä, yhteiskunnan byrokratiaa. Vain röyhkeimmät selviävät byrokrian pompotuksista
Meillä ihan sama tilanne, miehellä sakkotuomio n. kymmenen vuoden takaa yhdestä kännikahinasta. Olen samaa pohtinut että onko sillä merkitystä adoptioprosessin kannalta, mutta asiasta emme aio kertoa jos sitä ei rikosrekisterissä näy. Adoptiotoimistothan vaativat että sinne pitää toimittaa molemmista rikosrekisteritiedotteet, ei sossutyöntekijöille. Eivät ne sitä mistään muualta selville saa. Mutta uskon että tuollaisen yhden, vanhan tuomion pystyy "sivuuttamaan", koska noitahan on aika monellakin miehellä.
Meillä ei ainakaan miehellä ole mitään väkivaltaisuutta ja tuohonkin tappeluun hän joutui tavallaan sivullisena osalliseksi, mutta ainoana siitä sai tuomion.
Onnea teille prosessiinne :)
Rikosrekisteritiedoissa on painavinta ainoastaan vankilatuomiot. Sakkotuomiot eivät näy rikosrekisterissä välttämättä.
Kyllä meitä ainakin pyydettiin toimittamaan rikosrekisteriotteet jo adoptioneuvonnan aikana nimenomaan sosiaalityöntekijälle, jotta hän saattoi kotiselvitykseen merkitä, ettei meitä oltu rekisteröity rikoksista. Englanninkieliset otteet piti sitten toimittaa hakemuksen liitteenä kohdemaahan.
rikosrekisterinne tilaamalla sen oikeusrekisterikeskuksesta. Hinta 9,20. Meillä ote pyydettiin tuomaan vasta kun menimme lukemaan kotiselvitystä. Kv- adoptioprosessia ei kannata aloittaa, vaikka olisitte kuinka kunnollinen pariskunta tahansa, koska adoptiomaat eivät hyväksy rikosrekisterimerkintöjä. Siihen ei täällä pystytä vaikuttamaan. Mutta kyllähän merkinnät, ainakin lievissä tapauksissa sieltä joskus poistuvat...
kauhean vaikeaa? On huvittavaa seurata, kuinka ihmiset tällä palstalla aprikoivat ja esittävät monenlaisia versioita siitä mikä näkyy rikosrekisterissä ja mikä ei. Miksei samalla vaivalla laita Googleen hakusanaksi rikosrekisteri ja tarkista luotettavasta lähteestä mitä merkintöjä rikosrekisterissä näkyy ja kuinka kauan.
Alla linkki rikosrekisteritietjen määritykseen:
http://www.oikeus.fi/oikeusrekisterikeskus/13539.htm
Lapsen etua ajatellen ei ole tärkeää kaivella adoptiovanhempien rikosrekisteriotteita jos nämä muuten ovat kelvollisia hoitamaan lasta.
Pyytäminen ja antaminen eivät aina kulje käsi kädessä, sosiaalitantta voi pyytää teiltä vaikka mitä mutta ...
OTTAKAA HYVÄT IHMISET PÄTEVÄ LAKIMIES AJAMAAN ASIAANNE, MUUTEN SOSIAALITANTAT PYÖRITTÄVÄT TEITÄ KUUS NOLLA ETTEKÄ KOSKAAN TULE SAAMAAN ADOPIOLASTA.
adoptioneuvontaan mentäisiin asianajajan kera?