Pesässä on jäljellä kiinteistö ja vähän irtainta. Harkittavina vaihtoehtoina on kauppa perintöosuudella tai kiinteistöosuudella. Onkohan niissä verotuksellisesti jotakin eroa jossakin vaiheessa, siis a) nyt tai b) jos ostaja myy joskus edelleen?
Perintöosuuden kaupan verotus
2
933
Vastaukset
- samma här
mikä ero on kaupalla perintöosuudella ja kiinteistöosuudella,sorry kun en ymmärrä ja itselläkin on asia ajankohtainen.vastatkaa ken taitaa.
Kuolinpesän osakas voi myydä osuutensa kuolinpesästä. Kuolinpesä jatkaa elämäänsä kuten ennenkin, yksi sen osakkaista on vain jäänyt pois kuvioista. Mitä ostaja lopulta saa, riippuu aikanaan tehtävästä pesänjaosta.
Toinen vaihtoehto on, että pesä ja siinä ollut kiinteistö jaetaan ja lainhuudatetaan perillisten omistamaksi. Sen jälkeen joku osakkaista voi myydä perinnöksi saamansa kiinteistöosuuden, esim. 1/4-osan tietystä kiinteistöstä. Se on sitten jo puhdasta kiinteistökauppaa siihen kuuluvine varainsiirtoveroineen.
Minua askarruttaa lähinnä kuolinpesäosuuden ostajan verotus. Esim: Jos ostaja myöhemmin myy ostamansa kiinteistöosuuden, miten luovutusvoitto lasketaan? Jos ostaja on osakeyhtiö, voiko se pitää kuolinpesän osuuden ikuisesti maksamatta varainsiirtoveroa tai missä vaiheessa se pitää maksaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431347
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39936Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad36671- 14610
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26588- 25565
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17563Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30557Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17533