Muijani on nyt syönyt n. vuoden Yasminellea. Nyt halut ovat loppuneet kuin seinään. Ennen niin ihana seksielämämme on kuollut totaalisesti ja seksiä on ehkä vain 1 krt/kk.
Hän syyttää pillereitä eikä halua niitä lopettaa. Voiko vika tosiaan olla pillereissä vai suhteessa?
Tuntuu aika pahalta, kun pitäisi sanoa "tahdon" kesällä... pitääkö sanoa "en tahdo"...
Naiset, nyt neuvoja. Luontaistuotteita, toinen pillerimerkki??
Hän syyttää pillereitä eikä halua niitä lopettaa. Voiko vika tosiaan olla pillereissä vai suhteessa?
Tuntuu aika pahalta, kun pitäisi sanoa "tahdon" kesällä... pitääkö sanoa "en tahdo"...
Naiset, nyt neuvoja. Luontaistuotteita, toinen pillerimerkki??
Vastaukset 4
Vanhimmat
En usko että johtuu pillereistä (vaikka voipi johtuakin). Mutta jos naisesi sanoo, että johtuu pillereistä, voit pyytää häntä kokeilemaan toista merkkiä ja kerro rehellisesti että sua harmittaa kun seksielämä on kuihtunut melken täysin. Tai sitten jos se johtuu jostakin muusta, juttele naisesi kanssa mistä se voisi johtua. onko suhteessa ongelmia? Onko hänellä stressiä jostain? Voit myös pyytää häntä ehdottamaan tapaa, jolla saisitte seksielämäänne lisää potkua. Voit myös kokeilla tätä: Ole huomaavainen häntä kohtaan, tee pieniä yllätyksiä (srkipäivän asiat, esim. siivous tai koira lenkille) ja lisää suhteeseen romantiikkaa (kynttilät, hieronta, valmista illallinen). Tai sitten hän kaipaa uusia virikkeitä: vie hänet vaikka vikonlippulomalle toiselle paikkakunnalle ja vaikka lempibändin keikalle, tais sitten ehdota naisellesi että kokeilisitte jotain ihan uutta seksiin liittyvää. Voi olla että näillä vinkeillä naisesi seksihalut taas heräävät, kun hän tuntee itsensä tärkeksi ja halutuksi.
Joka suhteessa käydään ensiksi tuo "oletko huomaavainen, autatko häntä, otatko hänet huomioon, onko stressiä, onko tylsää ja kaipaako uusia virikkeitä?"
Ensiksikin puutos aiheuttaa miehelle stressiä joka väistämättä alkaa tulehduttaa suhdetta. Jos seksi on ollut naiselle ennen iloinen asia ja se yhtäkkiä alkaa vähetä, silloin puutos ei voi johtua mistään stressistä.
Terve ihminen ehdottaa kyllä itse niitä virikkeitä sänkyyn ja elämään jos vain on haluja seksin harrastamiselle. Samalla tavoin, jos nainen pyytää että "veisitkö roskat, tiskaisitko astiat", järkevä mies kyllä ymmärtää yskän että nyt tarvittaisiin hieman apua kodin laitossa. Ja jos nainen sanoo että töissä on kiireitä ja se ja se on aina niin ääliö, mies tietää että silloin stressataan. Loma voi ehkä auttaa juuri lomapäiviksi, mutta sitten se jälleen palaa samoille uomille.
Jos seksittömyys johtuu pillereistä, siinä ei pidemmän päälle auta minkään sortin huomaavaisuudet. Ensin seksi vähenee kertaan viikossa, sitten kertaan kuukaudessa, kertaan kahdessa, kolmessa, puolessa vuodessa.
Syynä haluttomuuteen on siinä, että pillu sanoo aivoille että vauvoja ei haluta tehdä, ja aivot sanovat että pistä sitten jalkasi ristiin. Tuo tapahtuu tietysti huomaamattomasti koska hormonit hoitavat tuon halu asian, eli se tuntuu ihan terveeltä reaktiolta ihmisestä itsestään.
Tuollaiset huomaavaisuudet auttavat kyllä siinä tilanteessa jossa ei ole tuon kaltaisia lääkkeitä ja suhde on ollut pitkään staattinen. Mutta pillerit alkavat syödä haluja ihan kolmen kuukauden jälkeen niiden aloituksesta ja sen kyllä osaa erottaa jos vain miettii hetken aikaa aikaa sitä ennen ja sen jälkeen.
Aloittaja, jos naisesi syyttää itsekin pillereitä, kysy häneltä että miksi hän niitä yleensäkään syö kun ei kerran seksiä harrasteta. Noita pillereitä on muitakin sorttia ja niiden vaihto ei ole homma eikä mikään. Sano hänelle nyt jo hyvissä ajoin ennen häitä, että jos hän aikoo jatkaa niiden syöntiä, tulee väistämättä sellainenkin asia eteen jossa sinä tulet miettineeksi että vaihdatko sinä naista vai etkö vaihda.
Seksi ei ole mikään pieni asia suhteessa ja hän ei missään tapauksessa sitä päätä joudutko sinä elämään puutteessa seksuaalisesti epätyydyttävässä suhteessa. Jos hän jatkaa noiden pillereiden syömistä, kyse ei ole siitä jos te eroatte, vaan kyse on siitä milloin te eroatte. Ja ensimmäinen merkki eroamisesta on jo tullut, kun kysyt ongelmaan ratkaisua täältä.
on täysin mahdollista että pillerit vaikuttaa toisiin ihmisiin niin että seksihalut vähenee tai loppuu jopa kokonaan, tässä tilanteessa voi auttaa merkin vaihto tai miettiä muita vaihtoehtoja kun pillerit. toisille on ihan sama minkä merkkisiä pillereitä syö niin lopputulos on ihan sama. meistä jokainen on oman laisensa yksilö ja eri lääkkeet ja lääkeaineet vaikuttaa meihin eritavalla joten ei voi oikeen tietää kun kokeilemalla. minulle auttoi merkin vaihto.. mutta voi tuo haluttomuus johtua myös muustakin kun pillereistä. toivottavasti saatte asianne korjattua, onnea yritykselle :)
Cilestiä käytettyäni hormonit ovat hyrränneet.