Mä en omaa mitään unikirjoja enkä muutakaan.. Enkä ole edes varma kirjoitanko nyt oikeaan paikkaan, mutta jos joku joka tietää unista voisi vastata.. ja 1. en ole uskovainen, vaikka näin kävikin..
Mitä uneni voisi tarkoittaa:
Tässä unessa olin yksin kotonani pienessä yksiössä. Nukuin ja heräsin unessa (silti siis oikeasti nukuin), näin kun ulko-ovi oli auki.. Säikähdin, että mitä se nyt auki tekee ja menin nopeasti sulkemaan oven. Käännyin takaisin sohvaa kohden jossa olin nukkunut ja kuulin kilahduksen, kun ovi aukesi pikkuisen taas. (kuulostaa kuin jostain kauhuleffasta, tiedän, mutta tämä oli minun uneni) käännähdin ja ryntäsin sulkemaan oven. Sama toistui 2 kertaa, eli juuri kun käänsin selkäni ovi aukeni. Sitten se alkoi aueta välittömästi sen suljettuani, renklasin sitä kiinni ja aina se vaan aukeni.. Aloin pitämään siitä kiinni ja minusta alkoi tuntua, että jokin haluaa tulla sisään. En halunnut sen jonkin tulevan sisään, vaan minua pelotti ja kiskoin oven kahvasta ovea kiinni.. kunnes se alkoi väkisin avautumaan raahaten minut perässään ja aukeni ihan auki asti, ei enää raolleen vaan auki. Ovi kimposi käsistäni ja juoksin takaisin sohvalle. "Voi hyvä jumala se mikä sieltä on tulossa, älä anna sen tulla.." sanoin ääneen..
Olin ihan paniikissa.. aloin huutamaan rukousta "isä meidän joka olet taivaissa.. jne jne" enkä ole edes uskovainen.. hullua.. kuitenkin heräsin siihen että höpötin ääneen tuota rukousta ja heräsin samalta kohdalta kuin unessa olin herännyt ensimmäisen kerran.. katsoin ovea, mutta se oli tietenkin kiinni..
Mitä tämä uni tarkoittaa?
Unista ennustaminen..
5
1111
Vastaukset 5
- painajaisuni!
Niitä näkee silloin tällöin ja sitä herää ihan paniikissa.
Jos vielä pelottaa,hanki UNISIEPPARI
voit googlata nimen ja kattoa mikä se on,tehdä/osataa!- -alkuperäinen-
No niin on mikä tahansa uni.. "näin unessa linnun lentävän lasia päin" se tarkoittaa jotain, mutta heti on joku huutamassa, että "se nyt on vaan uni!!"
Eli mitä tarkoittaa esim. omassa unessani ollut aukinainen ovi, jota ei saa suljettua. Tai muut elementit, kuten pelko unessa jne.
Kysymys ei ole rauhoittumisesta jne. Unessa olin toki peloissani, mutta nyt olen vain pohtinut sen merkitystä!
Missä täällä suomi24:llä on palsta jossa voi kysyä unista, ilman tuollaisia irvailuja? tai onko jonkulla joku linkki johonkin muuhun sivustoon..
En tahdo unisieppareita enkä muutakaan sellaista krääsää.. mutta tahdon tietää elementtien merkityksen unessani
- velhow
unesi kertoo, että pelkäät tulevaa tai muutoksia joita on tulossa elämääsi. Avoin ovi antaa uusille asioille mahdollisuuden, mutta uusi tuntematon on pelottavaa. Myös jonkun salaisuuden paljastuminen voi olla pelottavaa tai ei toivottavaa. Jos unesi toistuu, päätä illalla että kävelet siitä ovesta ja katsot mitä sen takana oikein on, niin asiat saattavat valoittua silläkin keinolla.
Wilma S. - ....
Olet valmistautumassa johonkin suureen, siihen tarvitset voimaa, jota saat ylhäältä...ja vaikket ole uskovainen, niin sisimmässäsi voit aina turvata Jumalaan, niinkuin nyt teit...Itse olen kokenut yliluonnollisia asioita, joista en halua puhua ja myös muu perheeni. Yksi yö heräsin unestani jossa näin jonkin pahan väreilevän vierelläni: "Häivy, Jeesuksen Kristuksen, rakkaan taivaan isän nimeen!" Enkä itsekään ole uskovainen, sydämessäni kyllä tiedän mihin uskon. Tuo vaikuttaisi siltä että vastassasi on suuria muutoksia tai asioita joihin valmistaudut tai sinua valmistetaan unessasi. Ja voit aina turvautua ylimpään, johon nytkin turvauduit. Paha kohtaa meidät kuitenkin lopussa ja on hyvä tietää mitä silloin sanomme, ketä huudamme avuksi. Tämä ehkä kuulostaa joltain uskovaisen hörinältä mutta mikään uskovainen en ole, en käy kirkoissa tai muussa sellaisessa, uskon vain Jumalaan ja uskoni on sydämessä. Ja se mikä merkitsee myös on se miten sanoit tuon lauseesi? Takerteliko äänesi? Saitko sitä helposti ulos...jos se tuli helposti ulos, olet valmis kohtaamaan sen mikä on tuleva. Jos sitä oli vaikea saada ulos, tulee sinun vielä miettiä tarkkaan asioita sydämessäsi ja ehkä se oli varoitus, mitä tuleman pitää...Tosiaan omassa unessani tuo paha oli sänkyni vierellä ja olin kauhusta kankea, sitten vain huusin ääneen lauseeni ja avasin silmäni niin se oli poissa ja olin vieläpä hereillä ja samassa asennossa kuin unessani sängyllä. Toivottavasti sait tästä jotain, en todellakaan pidä sua mitenkään hulluna, vaan paremminkin turvaat oikeaan, kun sinua pelottaa tai on ongelmia. Kehottaisin sua siis ehkä ennen nukkumaan menoa rukoilemaan ja kiittämään siitä turvasta mitä ylhäältä saat. Mukavaa kevään jatkoa sulle:)
- Romuperä
Näin unta kuolleesta äidistäni joka kuoli uudelleen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran77788Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?144760- 57666
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47654Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25653Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46634- 44587
- 31531
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20513Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä27511Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27506- 6476
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee402462Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭77445- 30436
Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363420En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39404- 36392
Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä
Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole3390- 28384