vain sotadokumentit ?

ulkomaalainen

Kun katso näitä suomalaisten kanavien dokumenttifilmiä tule väkisin siiheen tulokseen, hiukan liottelen tietysti, että mitä muu ei suomalaisia katsojia kiinnostaa kuin toisen maailmansodan aikaisia asioita. Päivästä toiseen tule toinen toista karmaisevampia kuvauksia siitä ajasta, vaikka nyt on jo kulunut 60 vuotta ja kaksi sukupolvia siitä. Ikään kuin mikä muu histooria ja aihepiiri kiinnostaisikaan.

Tai siten on YLE:ssä ja vähemmin muissa ohjelmatoimittajissa sellaisia voimia liikeellä, jotka NIMENOMAN haluavat ylläpitää 70-luvun asenteet ja alituisesti muistuttaa kansaa siitä, että Suomi on ollut vuosisatoja sitenkin väärien ystävien kanssa liikeellä.

Minulla olisi hyviä ehdotuksia muistakin aihepiireistä, joista suomalaisten olisi hyvä nähdää pitkinä talvi-iltoina antoisia dokuja. Taitaanpa kirjoitaakin YLE:n johdolle.

2

579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tunnetaan

      Ylen kanavilla jankutetaan ,että Suomi "hävisi sodat" ja oli sodassa "väärällä puolella"

      Viro ilmeisesti sitten voitti sodan Ylen mielestä

      Se olisi ollut Suomenkin ainoa toinen vaihtoehto

      • Suomi saavutti

        Suomella ei missään sodan vaiheessa ollut mahdollisuutta mennä sodan voittajavaltioiden puolelle.

        Saksa oli eristänyt Suomen lännestä miehittämällä Tanskan ja Norjan ja Neuvostoliitto halusi liittää Suomen itseensä kuten Bessarabian ja Baltian maat

        Talvisodan jälkeen Suomen ainoa auttaja oli Saksa ja jos Saksa häviäisi sodan ,niin Suomi saattoi parhaassa tapauksessa saavuttaa torjuntavoiton puna-armeijasta ja niin kävikin kesällä 1944


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      280
      3468
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1923
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      30
      1561
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1093
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1034
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      68
      1018
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      90
      885
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      198
      745
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      727
    Aihe