masennus ja fyysiset oireet?

Minkälaisia oireita teillä liittyy masennukseen,uupumukseen ,siis fyysisiä.Itelläni on jo kohta ollut vuoden epämääräistä selkä särkyä,vatsa ongelmia sekä alapää vaivoja, lääkärini mukaan kaikki johtuu stressistä.Olen myös käynyt lääkärin kehoituksesta psykologilla ja nyt myös menossa psygiatrille.Ehdottaako helposti lääkitystä ja lomaa?Vielä en ole ollut päivääkään sairaslomalla,mut välillä on kyl tuntunut et sekin vois auttaa.
4677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ystävälläni meni liikuntakyky niin että keppien kanssa vaan pystyi kävelmemään ,tosi kova kipu selässä .Hänen selkäänsä tutkittiin tosi tarkaan eikä mitään löydetty ja kaikki oli ihmeissään mikä syynä kunnes eräs lääkäri ehdotti että kokeillaan terapiaa .Ystäväni ihmeissään sillä hän on aina ollut sellainen ettei mitään masennuksia eikä vastaavia koskaan ollut .Arvaatteko mitä tapahtui ,noh diagnoosi löytyi ,hänellä oli koteloitunut suru ,eli hänen äitinsä ja veljensä kuolivat aika lähekkäin ja ystäväni ei ollut tehnyt surutyötä koska piti saada asiat kuntoon yms .

Puhumalla ja monin itkuin sekä levolla ystäväni on nyt kunnossa ja selkä ei ole oireilut .

Ihminen on kolminaisuus ,henki ,sielu ja ruumis .Kaikki vaikuttaa kaikkeen .

Äänestä

Kannattaa hoitaa myös niitä fyysisiä vaivoja kiinnittämällä huomiota ruokavalioon, liikuntaan ja mahd. luontaishoitoihin. Mulle ollut niistä apua myös masennukseen.

Äänestä

Minulla on masennus ja siihen lääkitys, ennen sitä olin siinä kunnossa että muutaman sadanmetrin kävelyn jälkeen alkoi huimaamaan ja sydän tuntui tiltaavan.Sitten tuli itse tuho ajatukset jotka meni niin pitkälle että luovuin lemmikistäni että se ei joutuisi kitumaan asunnossa minun kuoltua vein roskikseen tavaroita joita ajattelin että kukaan ei halua. Sen jälkeen viimeisenä oljenkortena soitin mielenterveystoimistoon ja siellä minun hämmästykseksini suhtautuivat asiaani tosissaan ja kysyivät pärjäänkö huommiseen silloin olisi aika. se sopi minulle. ilmeisesti olisi tullut apua heti jos olisi ollut tarve. nyt siitä on kolme kuukautta ja minä en ole ajatellut tappaa itseäni lähiaikoina. tulen nyt paremmin toimeen itseni kanssa. Olen kyllä täysin yksinäinen, en tunne ketään kenelle voisin puhua muita kuin mielenterveys henkilökunnalle. Sori tästä taisi tulla pitkä vuodatus ja paljon kirjoitus virheitä.

Äänestä
  • "Sori tästä taisi tulla pitkä vuodatus ja paljon kirjoitus virheitä. "

    Tosi hyvä kun kirjoitit ,mitä virheistä pääasia että saa ulos sisimmästä sen mikä painaa .Tuskin kukaan täällä on tutkimassa "kirotusvireitä"joita minulla ainakin tulee tosi paljon .Pääasia että etsimme omaa minuutta ja huomaamme että on monia ihmisiä samassa tilanteessa kuin itse ja sen että monet selviää.

    Juttelin ystäväni kanssa ja hän kertoi ettei äitiänsä saa minnekkään esim konsertteihin ,teatteriin ,seurakuntaan koska kuulemma tuntee itsensä epävarmaksi kun siellä on ihmisiä ,john ystäväni oli vastannut "mitäs me sitten olemme"

    Ihmisiä me kaikki olemme ja miksi ihmeessä ihmispelko asettaa monille esteitä niin että ei jaksa eikä uskalla pyytää apuakaan .
    No sinä teit oikein kun pyysit apua ja olet saanutkin .
    Kirjoittele ihmeesä jos koet sen auttavan eläkä ajattele mitä muut ajattelevat .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ulalla kirjoitti:

Minkälaisia oireita teillä liittyy masennukseen,uupumukseen ,siis fyysisiä.Itelläni on jo kohta ollut vuoden epämääräistä selkä särkyä,vatsa ongelmia sekä alapää vaivoja, lääkärini mukaan kaikki johtuu stressistä.Olen myös käynyt lääkärin kehoituksesta psykologilla ja nyt myös menossa psygiatrille.Ehdottaako helposti lääkitystä ja lomaa?Vielä en ole ollut päivääkään sairaslomalla,mut välillä on kyl tuntunut et sekin vois auttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu