Kohta puolet porukasta hehkuttaa täällä pääsystään opiskelemaan.Tuli vaan mieleeni,että onkos masennuspaikkoja niille jotka eivät päässeet tällä erää?!Ajattelin vain varautua pahimpaan...Eli miten "hylätyt" selviää ensi shokista?
Ainakin itselleni tulee sellanen,kun on mieletön inspis päästä opiskelemaan ja oma alakin on löytynyt vuosien etsimisen jälkee ja nyt jos ei saakaan paikkaa niin depis iskee alkuun ja siitä sitten pikku hiljaa kai eteenpäin..Ahdistaako valmiiksi jo muita?
Ainakin itselleni tulee sellanen,kun on mieletön inspis päästä opiskelemaan ja oma alakin on löytynyt vuosien etsimisen jälkee ja nyt jos ei saakaan paikkaa niin depis iskee alkuun ja siitä sitten pikku hiljaa kai eteenpäin..Ahdistaako valmiiksi jo muita?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei kannata masentua vaikka tällä kertaa et pääsisikään opiskelemaan haluamaasi alaa. Ammattikorkakouluhin sekä osaan yliopistoista on haku myös syksyllä. Ainahan voit mennä avoimeen yliopistoon/amk:hon
AMK:hon on mahdollista päästä myös avoimen opintoja suoritusten perusteella kuten myös yliopistoihin.
Kirjoitin ylioppilaaksi -99 hyvin arvosanoin ja siitä lähtien olen pyrkinyt. pääsin kyllä yhteen amk:hon mutta se ei tosiaan ollut mun paikka. ensimmäisen vuoden vietin kansanopistossa ja siitä lähtien olen ollut varma 'omasta' alastani.on ollut todella masentavaa jäädä kovan työn, lukemisen (2 kirjaa,yli 10 kertaa) ja valmennuskurssienkin jälkeen pisterajoista ensin paljon, sitten vähän ja viimeksi enää pisteen. menetin jo täydellisesti uskon kaikkeen, ja juuri kun päätin etten enää ikinä osallistu moisiin hölmöihin pääsykokeisiin missä mitataan pelkkää ulkolukua, niin kirje olikin paksumman tuntuinen eli pääsin sisälle!
tässä on nyt eri asia se että pyrin yliopistoon, mutta varmasti suosittuihin ammattikorkeakouluihinkin pääsee vain kovasti töitä tekemällä ja oppimalla edellisvuoden virheistä. motivaatiota pitää olla ja pelkkä 'käynpä kokeilemassa' -asenne ei usein pääsykokeissa riitä. jos kyseessä on psykologin kokeet, niin niissäkin voi auttaa haettavaan alaan perehtyminen, tiedostaminen mitä ominaisuuksia alalla arvostetaan. välivuoden taas voi käyttää juuri esim. kansanopistossa, itseopiskelemalla tai edes työkokemuspisteitä keräämällä:)aikaahan on.
jos pääset varasijoille, niin aktiivinen kannattaa olla ja soitella koululle! heikoiltakin sijoilta voi vielä onnistaa jos on tarpeeksi sinnikäs! tsemppiä!
Iina on ihan oikeassa siinä, että edellisvuoden virheistä kannattaa oppia. Vaikka täälläkin joka kerta kysellään pääsykokeiden alla vinkkejä, niin parhaiten siinä silti auttavat omat aikaisemmat kokemukset pääsykokeista.
Itse ainakin koin, että tiedän nyt huomattavasti paremmin mihin panostaa, jos en tänä vuonna pääse opiskelemaan ollenkaan.
Toisinaan (etenkin suosituissa kouluissa) se ei ole aina niinkään omista papereista kiinni kuin siitä, että hakukerralla saattaa olla kymmenittäin sellaisia hakijoita, joilla on sekä ns. täydelliset paperit, työkokemusta että jo hyvä käsitys pääsykokeista.
Masentua ei todellakaan kannata. Opiskelemaan luulisi lopulta pääsevän, jos jaksaa vain uskoa kykyihinsä ja ylläpitää motivaatiota.
Jooh...haen jo kolmatta kertaa...mut ei kai sitä tarvis sit masentua!Ei tässä muuta ku ikä alkaa kohta olla sitä luokkaa,että pitäis alkaa saada kunnon ammatti joka kiinnostaa ja johon on motivaatiota.Hoito-alalle olen hakenut ja pohjakoulutuski siihen on,mutta ei ole se oikea ala mulle (hoito-alaa on niin monenlaista).Eli tässä on nyt sellanen juttu,että soveltuvuus/lahjakkuus ovat kyseessä.Ajatelkaas,jos on mieletön motivaatio ja sisäinen varmuus asiasta ja sit tulee turpaan taas jonkun itselle heikon (matikka) jutun takia niin ei paljon naurata seuraavaan vuoteen!
Jos nyt niin huonosti kävis että et pääsiskään sisälle nyt, niin kannattasko miettiä käyttävänsä esim. osan ens vuodest sit vaikka avoimen yliopiston matikan kursseilla jos siitä tökkii?
Tai no varmastikin olet panostanut siihen, joten tää nyt oli ehkä turha juttu =)
Mutta yleisesti ei kannata masentua välttämättä vaikkei heti pääsisikään sisälle. Ei se sisäänpääsy ole välttämättä sen helpompaa muillekaan. Vaikka sanotaan että AMK:hon olisi jotenkin helppo päästä niin se ei todellakaan pidä paikkaansa varsinkaan suosittujen AMK:iden parissa. Jos hakijoita on esim. 2400 ja aloituspaikkoja 200 - 250 niin siitä jokainen voi päätellä miten helpolla sisälle pääsee... Se ettei kokeisiin ole pääsykoekirjoja saattaa tehdä asian monille vielä vaikeammaksi, kuin se että olisi etukäteen selkeä luettava alue.
JESSS!Pääsin tuulettamaan sittenkin...kolmannen kerran pyrin ja nyt sitten pääsin.Oli sellanen pelotus vaan päällä kun aloin miettimään, et meniköhän ne pääsykokeet ihan niin hyvin sittenkään,mut tuskin kukaan ihan helpolla niitä pisteitä saa.Nyt sitten on unelma enää opiskelun päässä!
Mutta ihan vakavasti ottaen ajattelen niitä joille on shokki jos ei pääse (mulle ois ollu) ja siitä toipuminen voi olla joskus aika rankkaakin jos on laittanut kaiken yhden kortin varaan kuten itse en hakenut tietyistä syistä kuin vain yhteen paikkaan.