Haluaisin hankkia salamalaitteen kohtuullisella hinnalla Canon EOS 350D kameraani. Canonin omat salamat ovat aika hintavia verrattuna esim. Sigma, Cullman ja Nissin -merkkisiin salamalaitteisiin.
Onko kokemuksia näistä merkeistä? Voiko muihinkin kuin Canonin omiin laitteisiin luottaa?
Onko kokemuksia näistä merkeistä? Voiko muihinkin kuin Canonin omiin laitteisiin luottaa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Canon on varma valinta. Ja jotain erityistähän siinä on oltava, kun se kilpailee käytännössä tuplahinnallaan muita vastaan. Tärkein lienee jonkinlainen yhteensopivuus myös tulevien kameramallien kanssa. Ja loput hinnassa on sitten Canon-lisää (joka tosin säilyy melko hyvin myös käytettyjen hinnoissa).
Sitä on sitten jokaisen itse mietittävä, onko nuo ominaisuudet maksamisen arvoisia. Niitä halvempiahan saisi jopa kaksi, ja jotkut ominaisuudet voivat olla jopa parempia kuin Canonissa.
Itel ollut toi Canonin 430 ex käytös kuukauden ja hyvin tyytyväinen täytyy sanoa oon ollut lopputuloksiin ja ei oo hinnalla pilattu http://www.elektroni.fi/?product=5638
Omalla kokemuksella voin myös suositella Sigma EF-530 DG Super Canon EOS! Verkkokauppapistecom myy hintaa 257,90€. Epäilin itse ns. kolmansien osapuolten laitteita, mutta pyh! Hyvin toimii, ei mitään yhteensopivuusongelmaa havaittu.
Ja mikä hyvä tuossa Sigman salamassa, niin se toimii myös orjana! Eli ei tartte olla kamerassa kiinni välähtääkseen :) (en tiedä miten canon laitteen kanssa on, toimiiko se orjana?)
Onko tietoa että sopiiko tämä mainittu Sigma EF-530 DG ST myös Canonin Powershot S5:een?
Olisi kuitenkin huomattava hintaetu verratuuna Canonin omaan 430een.