Missä kannattaisi helsigistä lähteä ajelemaan, että pääsisi kunnon maisemiin? Nyt suvisaariston kierto on ollut paras lenkki. Mitä jos ottaa veneen traileriin, minne kannattaa ajella ja tiputtaa veteen?? Sekä järvi että merimaisemat käy!
Kauneimmat ajoreitit
ve77
102056
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Moi, jos traileri löytyy niin aja autolla vaikka Nauvoon ja laske vene kirkonkylässä vesille. Siitä kun lähtee löytyy hienoja maisemia pilvin pimein. Löytyy suojaisia väyliä sekä aavempaa ulappaa ulkosaaristossa. Esim. Utö on kiva paikka käydä mutta vaatii isomman veneen tai pienellä veneellä tuulettoman päivän. Korppoo ja Houtskari kannattaa kiertää sekä Nauvon alue (Berghamn, Seili, Gullkrona esim.) Paraisten suunnalla löytyy sieltäkin hienoja paikkoja.
Turun saaristo ei ole vielä niin tukossa veneilijöistä kuin Hkin edusta, etenkin jos menet ulommas saaristoon, siellä saa ajella keskikesälläkin melko rauhassa.
Espoon ja Helsingin edustahan on mitä hienoimpia paikkoja. Stenskär, Gåsgrundet jne. Täällä pääsee kauneimpaan ulkosaaristoon 15 minuutissa, kun taas Turusta saa ajella parituntia, että pääsee vastaaville paikoille.
Itseäni ei tuo pusikko hivele silmää vaan avarat maisemat ja kituliaat kalliosaaret, joten järviveneily ja sisäsaaristo saa jäädä mökkiläisille.
Makuasioitahan nuo maisemat tietenkin ovat, mutta ei Päijännekään hullumpi mesta ole ja on helposti tavoitettavissa. Itse olen useana kesänä poikennut siellä. Padasjoelta olen pannut veneen järveen. Yöpynyt olen Kelvenneellä, joko teltassa hiekkarannalla tai veneessä Kelvennen suojaisissa lahdissa.
Järven etuna on vielä kirkas ja lämmin vesi sinileväiseen :( mereen verrattuna.
Gåsgrundet on aivan hirveä läävä. Jos vaihtelua Helsingin ja Espoon edustan kaipaat, vedä vene trailerilla Bärösundetin lossin vieressä olevalle rampille Inkoseen. Siitä voi tehdä retkiä Bärön salmeen pitkin ja poikin sekä ajaa saariston välistä kansallispuistoon. Jollakin Busterilla pääset saariston suojassa aivan ulkomeren äärelle 30 minuutissa. Siellä Bågaskärin ohitse kulkevan ns. ulkoväylän varrella on hienoja karuja saari,joista osaan voi noustakin. Todella upeita maisemia eikä tuon kauemmaksi tarvitse mennä.
Minkähän takia lähes kaikki hesalaiset venilijät lähtevät heti loman alettua tänne Lounais-Suomen saaristoon ???
Itä-Tonttu kuvaa nyvin teidän "saaristoanne"
Ai miksikö siellä saaristossa pyöritään. Siksi tietysti, että siellä on suojaisaa mennä ja ja siellä on myös käyntipaikkoja. PK -seudulla käyntipaikkoja on vähän ja nekin ovat koko lailla kuluneita.
Ketjun aloittaja puhuikuitenkin maisemista. Minun silmääni ulkosaariston karuus on kauniimpaa kuin sisäsaariston pusikot. Itse todella pidän kalliorannoista enemmän kuin lepikoista, heinikoista ja kaislikoista.
Minun makuni ei kuitenkaan ole sama kuin tuhannen muun "kärpäsen" maku. Tunnettuahan on, että täällä PK seudulla asuvista suurin osa on lähtenyt muualta joten ei ole ihme jos heidän silmänsä ovat tottuneet muunlaiseen maisemaan.
Niin ja tuolle eräälle vastaajalle vielä kommentoisin, että hän on oikeassa. Järvisuomestakin löytyy uskomattoman hienoja paikkoja, mitä olen valokuvista nähnyt. Itse en ole kovinkaan kokenut järviveneilijä.
Meri on kaunis aavoine ulappoineen ja kallioluotoineen mutta kannattaa käydä myös Saimaalla.
Veneen voi laskea vaikka Savonlinnassa ja ajella Heinäveden reittiä Kuopioon. (Oravi, Heinävesi kk., Kerma, Karvio, Vehmersalmi, Kuopio) Takaisin sitten Leppävirran kautta.
Matkaa tulee vajaa 200 mpk. Matkalla on lukuisia sulkukanavia, retkisatamia tulipaikkoineen ja huusseineen, saunoja, ravintoloita, kauppoja, tankkauspaikkoja, kapeikoita ja selkävesiä.
Matkalla voi vielä poiketa vaikka Valamon luostariin joka tosin nykyisin on pelkkä turistirysä mutta matkalla on Varistaipaleen kaunis nelikammioinen sulkukanava (nousu n.15m, Suomen korkein)
Koko kierrokseen kannattaa varata aikaa esim. viikko mutta vähintään neljä päivää.
Toinen hieno vaihtoehto Saimaalla on Savonlinnasta suoraan etelään oleva Pihjalaveden saarisokkelo,erityisesti jos tykkää olla itsekseen luonnonsatamissa. Pienellä etsimisellä löytyy monenlaista rantaa, sekä kallio- etä hiekkarantoja. Hyvällä tuurilla näkee norppiakin.
Pihlajavedellä on todella kauniita sokkeloita. Luonnonrantoja ja retkisatamia. Sen norpankin näkee siellä jopa tavallisellakin etten sanoisi moukankin tuurilla. Minäkin näin monta viime kesänä vaikka en ihmeemmin niitä kyttäillytkään.
Eikä Pihlajavedelläkään tarvitse omia jälkiään palata takaisin kuten ei Savonlinnan ylävesilläkään vaikka samahan se pätee koko Saimaan alueella, reittejä piisaa posotella tai sytkytellä.
Uskallanpa sanoa kaikissa paikoissa meren rannikolla käyneeni, samoin Vuoksen vesistössä, muut järvet jääneet vähän vähemmälle, Päijänne - Keitele jonkin verran tuttu. Suomalainen luonto on kaunista kaikkialla, mutta ilman muuta vaihtelua matkapäivien lukumäärään nähden löytyy eniten Vuoksen vesistössä. Ja ajettavia reittejä riittää. Kyllä minä sen komeimmankin maiseman olen mielestäni löytänyt, mutta jätän sen löytämisen ilon mielihyvin myös sinulle.
Niin sittenhän on myös Inarinjärvi, mutta jos lasketaan se ihan eri sarjaan.