paniikki

Minulla on paniikkihäiriö ja syön lääkkeitä siihen mutta pelkään koko ajan että minulla todettaisiin joku kamala sairaus kuin skitsofreenia tai tulen hulluksi tai jotain.
4537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kun kävin itse psykiatrilla kohtauksista johtuvat kuolemanpelon vuoksi, niin psykiatri kertoi paniikkihäiriöön liittyvän yleisimmän pelon olevan miehillä kuolemanpelko ja naisilla hulluksi tulemisen pelko.

En tiedä oliko tuosta tiedosta mitään apua.

Lisäksi eräs tuttavani (nainen) sairasti paniikkihäiriötä ja kertoi pelänneensä nimenomaan tulevansa hulluksi. Lääkitys korjasi hänen kohdallaan tilanteen, eikä hän ole saanut kohtauksia enää vuosiin, eikä pelkää tulevansa hulluksi.

Toivottavasti tuosta tiedosta olisi jotain lohtua.

Äänestä
  • Olenkin nainen!, enkä mies.. jos väittämääsi on luottamista.

    Äänestä

  • saada tietää että kirjoitti:

    Olenkin nainen!, enkä mies.. jos väittämääsi on luottamista.

    Siis yleisimmät pelot sukupuolesta riippuen... kuitenkaan sulkematta pois sitä, etteikö toinen sukupuoli vois pelätä kumpaa tahansa ja montaa muutakin asiaa.

    Äänestä

Sairauksien pelko on oma erillinen luokituksensa, ja miksipä ihmisellä ei voisi olla montaa sairautta yhtä aikaa?, esimerkiksi jos sinulla on kroonistunut flunssa niin silti pystyt sairastumaan ripuliin, jonka jälkeen sairautesi luokitellaan krooniseksi nenä ripuliksi.

mutta siis ihan tosimielessä sanoen, sairauksien pelko on tarha ajattelua ja luokitellaan skitsofreeniaksi, elikkä pelkäät sairastuvasi vain ja ainoastaan jos jo valmiiksi olet psykoosissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vain kirjoitti:

Minulla on paniikkihäiriö ja syön lääkkeitä siihen mutta pelkään koko ajan että minulla todettaisiin joku kamala sairaus kuin skitsofreenia tai tulen hulluksi tai jotain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu