Hyppyri mäki & muut

Eikö nuo voisi jo kumota alas tai vähän ehostella ja laittaa huipulle esim.kunnon näköala kahvila.
8749
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ota huomioon, että puhut nyt Länsi-Hämeenlinnan maamerkistä jolla on huomattavaa museoarvoa ja joka sisältynee seuraavaksi julkaistavien kulttuurihistoriallisesti arvokkaiden rakennelmien listalla. Hyppyrimäen silhuetti on komistanut Ahveniston mäntymetsää jo vuosikymmeniä. Tuo harmaa muotoilun ja käsityön taidonnäyte toimii eräänlaisena aksenttina tälle maisemalle josta puuttuu täydellisesti vuoriston luomat kolmiulotteiset elementit ja jota ilman nordicwalkerit eksyvät Ahveniston laajoihin kangasmetsiin. Leikilläsi varmaan ehdotit, että HÄMEENLINNASSA pitäisi purkaa?? heh heh, älähän nyt! Se on kuule arka paikka tuo moottoriradan ympäristö, ei semmosia päätöksiä ny kukaan ala tosissaan tekemään. Siinä joutuu hyvin äkkiä naurun alaseks tai muuten vaan syytteeseen virkavirheestä.

Äänestä

Hyppyrimäkeen en puutu, mutta toi muut, juttu pisti heti ajatuksen hyrräämään.
Kantolassa on niin perusteellisen paljon korkeita siiloja ja muuta pystysuoraa seinämää, että miksei sinne tehdä näitä kiipeily juttuja.
Ei silti, itse en kiipeä edes keittiöjakkaralle, mutta nämä "elämys matkailijat" voisivat olla hyvinkin kiinnostuneita.

Äänestä
  • Mitä jos kaupunki laittais koko mäen myyntiin. Ehtona olis, että huipulle pitää rakentaa vaikka 50:lle hengelle sopiva ravintola. Vähän kuin näsineulassa. Rakennusinvestointi on kallis, joten paljoa ei siitä itse betonikasasta kaupunki varmasti saisi, mutta tulisipa mäki kuitenkin käyttöön. Yrittäjän maksamina veroina saataisiin tasaista tuloa jatkossa. Miltäs kuulostaa?

    Äänestä

  • pellepeloton 1970 kirjoitti:

    Mitä jos kaupunki laittais koko mäen myyntiin. Ehtona olis, että huipulle pitää rakentaa vaikka 50:lle hengelle sopiva ravintola. Vähän kuin näsineulassa. Rakennusinvestointi on kallis, joten paljoa ei siitä itse betonikasasta kaupunki varmasti saisi, mutta tulisipa mäki kuitenkin käyttöön. Yrittäjän maksamina veroina saataisiin tasaista tuloa jatkossa. Miltäs kuulostaa?

    Menenkin sinne Leijonankitaan vai mikä perkeleen ohjelma se nyt oli selventämään bisnes ideaani.

    Äänestä

  • Miljuuna-Jussi kirjoitti:

    Menenkin sinne Leijonankitaan vai mikä perkeleen ohjelma se nyt oli selventämään bisnes ideaani.

    Muuten hyvä idea mutta kaupunki vaan ei omista kantolan rehutehtaan tornia...se on yksityinen rakennus.

    Ja sen kiinteistön virallinen nimikin on "Hämeenlinnan majakka" ja se on kolme metriä korkeampi kuin rautaruukin uusi "sinkki 2"-linjan rakennus.

    Minäpä olen käynyt joitakin kymmeniä kertoja siellä huipulla ja sieltä näkee kyllä kauas, sen voin sanoa...!

    Äänestä

  • Miljuuna-Jussi kirjoitti:

    Menenkin sinne Leijonankitaan vai mikä perkeleen ohjelma se nyt oli selventämään bisnes ideaani.

    kehissä. Se Idioottiparkki Supari ostaa heti tämän loistoidean.

    Äänestä

-ylik järvinen sanoi ,että lyötiin vetoo kuka laskee sen ,huh oli paha lasku yöllä.

Äänestä
  • -olin linnalla autokuskina ,ylik oli esim ,hän kertoi ,että laskettiin yöllä vedon perästä mäestä ja niin tehtiin.(olin 1956 linnalla.)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kantolan betoniromut kirjoitti:

Eikö nuo voisi jo kumota alas tai vähän ehostella ja laittaa huipulle esim.kunnon näköala kahvila.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu