helikobakteerin aiheuttamat

te,joilla on todettu helikobakteeri vatsavaivojen aiheuttajaksi,kertokaa millaisia oireita se aiheutti,kuvailkaa kaikki mahdolliset oireet,kauanko kärsitte vatsavaivoista,ennen kuin hakeuduitte lääkäriin.entä paraneeko yhdistelmähoidolla vai voiko uusiutua
22932
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Löytyi heliko ,ehkä sattumalta kun vatsa meni verille lääkkeen takia.Todella kovat kivut silloin ,mut ei kaikki helikon syytä. Sain heloko lääkityksen ,mut en tiedä onko tehonnut kun seuraava testi kuulemma vast puolen vuoden päästä.Onko tämä normaalia ,et vasta testataan näin pitkän ajan päästä?Eikö se pitäisi hävittää sieltä pois, jos lääke ei tehonnut, kuin puolen vuoden päästä?

Äänestä

Oireet ovat hyvin yksilöllisiä, eikä monilla helikobakteeria kantavilla ole oireita ollenkaan. Itselläni vasta yksi päivä helikon häätökuuria takana, siis yhdistelmälääkityksellä, joten tuloksista tai oireiden poistumisesta/vähenemisestä ei ole vielä kokemusta.

Itselläni on ollut vatsaoireita jo miltei 15 vuotta. Useimmiten koko homma on hoidettu lääkärissä refluksitautina tai vatsakatarina, lähinnä antamalla yhden reseptin haponeritystä estävää lääkettä. Viime keväällä kuitenkin alkoi happamat röyhtäilyt, närästys, vatsakivut, vatsan poltot, löysä vatsa, vatsan turvotus, ärsyyntynyt ruokatorvi ja muut vastaavat ongelmat ottamaan sen verran pattiin, että hakeuduin taas pitkästä aikaa lääkärille. Lääkäri otti taas kaikki peruskokeet, myös helikon, ja sen vielä ulosteesta, kun on kuulemma tarkempi testi kuin verikoe. Kaikki arvot taas hyvin ja heliko negatiivinen - refluksilääkitys ja passitus kotiin. Tämä kaikki siis viime maaliskuun alussa.

Noh, lääkkeet tuli kevään ja kesän aikana syötyä, ja olihan noista pientä apua oireisiin, mutta kun lääkkeet loppui, jatkui sama vanha ruljanssi. Lääkitsin itseäni apteekin käsitavara-lääkkeillä, kunnes päätin taas ottaa (arvauskeskus-)lääkäriini yhteyttä. Tämä laittoi taas kaikki mahdolliset verinäytteet ja vahingossa myös helikonäytteen verestä, koska ei muistanut, että oli vajaa vuosi sitten otattanut näytteen ulosteesta. Taas oli kaikki veriarvot normaaleja ja mukaan tuli uusi resepti haponeritystä hillitseviä lääkkeitä.

Juuri ennen joulua (perjantai 21.12.07) hän soittaa ja ilmoittaa, että nyt oli tullut keliakia -ja helikonäytteet takaisin - helikonäyte olikin tällä kertaa positiivinen, verestä otettuna! Hän vielä tunnusti, ettei olisi otattanut helikon verikoenäytettä, jos olisi muistanut, että se keväällä jo tutkittiin ulosteesta, näytteen ollessa silloin negatiivinen.

Että semmonen tarina tällä kertaa :) Nyt sitten popsin tämän häätökuurin ja menen jossain vaiheesa maaliskuuta verikokeisiin tarkistuttamaan, onko lääkitys tehonnut.
Kuten jo aiemmin totesin, niin helikon oireet ovat hyvin yksilöllisiä, ja joskus sen olemassaolo saadaan selville vahingossa tai mutkien kautta, kuten itselleni kävi. Tärkeintä kuitenkin on, että jos on oireita, niin pitää hakeutua hoitoon ja kokeisiin, jotta oireesi saadaan selvitettyä. Helikon poisto on tärkeää, koska se aiheuttaa vatsahaavaa ja altistaa jopa kuusinkertaiselle riskille sairastua vatsasyöpään, terveeseen henkilöön verrattuna.

Toivottavasti asiasi hoituvat sujuvasti ja mahdolliset oireesi saadaan hoidettua pikaisesti :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oireet kirjoitti:

te,joilla on todettu helikobakteeri vatsavaivojen aiheuttajaksi,kertokaa millaisia oireita se aiheutti,kuvailkaa kaikki mahdolliset oireet,kauanko kärsitte vatsavaivoista,ennen kuin hakeuduitte lääkäriin.entä paraneeko yhdistelmähoidolla vai voiko uusiutua

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu