Jenkkilässä sentään selviää, mutta Suomessa otataan henki kupla-asunnon ostalta :
http://www.taloussanomat.fi/porssi-ja-raha/2008/01/04/Jenkkikuluttajien konkurssit lis%E4%E4ntyiv%E4t rajusti/2008327/103
http://www.taloussanomat.fi/porssi-ja-raha/2008/01/04/Jenkkikuluttajien konkurssit lis%E4%E4ntyiv%E4t rajusti/2008327/103
Vastaukset 4
Vanhimmat
No problem.
No eipä olisi tullut jenkkilässäkään asuntolamaa jos velat olisi yhtä sitovia kuin Suomessa.
Jenkkilässä jos onnistuu varattomana saamaan suuren lainan ja vakuuden arvo laskee, niin kannattaa jättää laina hoitamatta ja tehdä konkurssi. Näinhän nyt on käynyt, ihmiset ovat jopa hylänneet talojaan kun ovat huomaneet että arvonnousulla ei kuitata velkaa ihan heti.
tosissasi?
Jep.
Jenkilän Tuhnut ostivat asuntoja ja tarkoitus oli vain maksaa korkoja pari vuotta ja myydä talo huikealla voitolla ja kääräistä hyvä tili.
Kun arvo lähtikin lakuun, niin laina vain jätettiin hoitamatta ja tehtiin henkilökohtainen konkurssi.