Stones sanoituksista

Open G

Rolling Stonesin Kiinan keikka sai jo etukäten huomiota kiinalaisten isäntien kieltäessä muutamien tunnettujen kappaleiden esittämisen. Esittää ei saanut ainakaan "Honky Tonk Women" -iä, "Brown Sugar" -ia ja mitä niitä nyt olikaan. Syynä oli (ilmeisesti) ko. kappaleiden "seksuaalinen lataus".

Jos Stones -kappaleita halutaan panna sanoitustensa puolesta karmeusjärjestykseen, niin minusta ykkösenä on kyllä "Stray Cat Blues". Ko. mielipide johtuu pitkälti siitä, että olen kahden teini-ikäisen tyttären isä. Mitäs mieltä te olette? Mikä on karmein Stones sanoitus?

7

495

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -------

      We Love You on tosi surkea,täynnä itsestäänselvyyksiä ja latteuksia,kun niiden piti matkia Beatlesia,niiden tehtyä hienon All You Need Is Love piisin.

      • gfgfgfgf

        Rollareiden sanoitukset, kuten myös sävellykset ja sovitukset, ovat loistavia. Kuunnelkaa vaikka Paint It Black tai Brown Sugar, Satisfaction tai Angie. Siinä on hieno rock-tekstejä; koskettavia ja ajattomia, oikeasti todella uskottavia. Samaa ei voi sanoa ainakaan alkuajan Beatlesista, "She loves you, yeah, yeah, yeah!" jne. Nimenomaan Beatlesithan ne tekivät itsestäänselviä latteuksia, käyttivät samoja riimejä useaan kertaan, myöhemmällä urallaankin "Good day sunshine yeah yeah".


    • Stonesdiggari

      ovat loistavia esimerkkejä kuvauksesta siitä kun menee vähän huonommi. Jaggerhan vastaa lähes 100%:sti stonesien sanotuksista ja esim. vuosien 68-74 sanotuksista kuulee minkälaista touhu bändin ympärillä on ollut..

      • goats head soup

        "Star star" on aika rajua tekstiä...
        Uusimman levyn sanotukset aikamoista paskaa Jaggerilta, jotenkin odottais kypsempää tekstiä 60-vuotiaalta.


      • Ma,ma,mama all grazy now!
        goats head soup kirjoitti:

        "Star star" on aika rajua tekstiä...
        Uusimman levyn sanotukset aikamoista paskaa Jaggerilta, jotenkin odottais kypsempää tekstiä 60-vuotiaalta.

        "Little red rooster" on tosi karu ja olihan se soittokiellossakin muistaakseni jenkeissäkin...Miksiköhän?


      • man.
        Ma,ma,mama all grazy now! kirjoitti:

        "Little red rooster" on tosi karu ja olihan se soittokiellossakin muistaakseni jenkeissäkin...Miksiköhän?

        Little Red Rooster ei ole Rollarisanoitus,vaan Willie Dixonin vanha bluespiisi,josta Kivet teki ihan siistin version.


      • Jeltsi
        man. kirjoitti:

        Little Red Rooster ei ole Rollarisanoitus,vaan Willie Dixonin vanha bluespiisi,josta Kivet teki ihan siistin version.

        Täytyy sanoa, että usein kaikkien aikojen rock-biisinä pidetty "(I Can't Get No) Satisfaction" on meikäläisellen juuri sitä. Ja nimeomaan SANOITUKSENA (loistavan melodian, riffin ja rytmin ohella). Täydellinen rock-teksti, jonka voi tulkita sekä seksuaalisena vihjailuna että keikkaelämän, kiertueiden kuvauksena. Kun Mick Jaggerilta aikanaan kysyttiin, että kumpaa tässä nyt tarkoitetaan, niin hän tokaisikin että "both", molempia. Upea biisi.

        Ja oikeastaan kaikki Rollareiden sanoitukset ovat hyviä. Muutamaa biisiä lukuunottamatta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      326
      1454
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      113
      1183
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1065
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      827
    5. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    6. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      115
      804
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      450
    8. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      413
    9. Uskomatonta että

      Olet niin rakastunut minuun.
      Ikävä
      57
      410
    10. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      33
      403
    Aihe