Nimiä luonnosta..

Itse pidän kovasti Sade-nimestä tytölle. Mitä mieltä olette? Entäpä Kukka? Muita samantapaisia ehdotuksia tänne!

Entätpä mitä mieltä nimestä Linna? Tavallaan kaunis tavallaan ei :D
11779
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

sopii ainakin Pyry, Otso, Lippo, Ukko, Oras

Äänestä

poikien palstalla, mutta tytön nimestä taitaa olla kysymys.
Sade on hyvä, ellei samannäköisyys markiisi de Saden nimen kanssa haittaa.
Kukka on kaunis.
Linna-nimen tilalle ehdotan nimeä Liina. Sen merkitys on "pellava".
Tytöille sopivat monet kukkien nimet, esimerkiksi Lilja, Orvokki, Ruusu, Vuokko.
Samoin puiden nimet: Pihla, Pinja, Raita, Tuija.
Lintujen nimet: Pulmu, Sirkku, Varpu.
Luonnonilmiöt: Aamu, Lumi, Tuuli, Valo.

Pojille sopivia luontonimiä on paljon vähemmän.

Äänestä

Ehdotan: puolukka,kanerva,pilvi,usva,kuuro,juusto,maito,kaisla,risu,oksa,jorma,lehti,kivi,kari,puu,kuu,sammal,fanny,napa,kirsikka,omena,mehu,nisä,

Äänestä

joten en tiedä hyväksytäänkö sitä etunimeksi.

Pojille on vähän luontonimiä. Keksin vain seuraavat: Kari, Kivi, Kuisma (=kasvin nimi), Kuutti, Myrsky, Otso, Ohto, Pyry, Routa, Sipi (=eräs lintu), Ukko, Vesa, Viljo, Visa. Tietääkö joku lisää?

Äänestä
  • Aarni, Kauri(kotilo), Oras, Touko, Timotei.

    Olen joskus miettinyt, mitkä puun nimet voisivat sopia pojalle. Mitä pitäisitte vaikkapa nimistä Saarni ja Setri? Saarni taitaa tosin olla sukunimi.

    Äänestä

  • Kukkakimppu I kirjoitti:

    Aarni, Kauri(kotilo), Oras, Touko, Timotei.

    Olen joskus miettinyt, mitkä puun nimet voisivat sopia pojalle. Mitä pitäisitte vaikkapa nimistä Saarni ja Setri? Saarni taitaa tosin olla sukunimi.

    Itä-Suomessa ukko-tarkoitettiin isää tai aviomiestä.
    Mieti sievä pellavapää poika-Ukkoo,tule..Kuutti yhtä kauhea,hylkeen poikanen,
    jotenkin kaikki kamalan väkisin väännettyjä...omituisia,kummallisia,ihan kuin lasta rangaistaisiin jostakin kun annetaan tuommoinen nimi.
    Aikanaan yhtä kamala villitys oli antaa "Angelika" "Ross" ym ja sukunimi oli Mötiäinen, "jos se vaikka menee ulkomaille"

    Äänestä

  • Linna on Suomessa sukunimi, mutta niin ovat kaikki muutkin luettelemasi nimet, joten...

    Suuri osa almanakkaetunimistäkin on käytössä myös sukunimenä.

    Äänestä

  • ...... kirjoitti:

    Linna on Suomessa sukunimi, mutta niin ovat kaikki muutkin luettelemasi nimet, joten...

    Suuri osa almanakkaetunimistäkin on käytössä myös sukunimenä.

    saavat tietysti olla etuniminä, vaikka ne esiintyisivät sukuniminäkin. Jos taas joku nimi on nyt sukunimi, mutta joku tahtoisi sen etunimeksi, niin ei taida käydä enää päinsä.

    Äänestä

Tykkään kovasti luontonimistä, ohessa vain muutama kiva...

Säde
Talvikki
Vilja
Otava
Minttu
Aura
Kuisma
Pyry
Aronia
Kaisla
Merituuli
Pinja

Äänestä
  • tiedän yhden tytön jonka nimi on Meri, hieno nimi mun mielestä!

    Äänestä

Marja,Kerttu,Kanerva,Onerva,Melissa,Kivi,Tintti,Selja,Ahti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jenpus kirjoitti:

Itse pidän kovasti Sade-nimestä tytölle. Mitä mieltä olette? Entäpä Kukka? Muita samantapaisia ehdotuksia tänne!

Entätpä mitä mieltä nimestä Linna? Tavallaan kaunis tavallaan ei :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu