Edullinen shoppailupaikka?

Olemme menossa melko suppealla budjetilla eka kertaa Lontooseen lasten kanssa kesällä, niin mistä löytyy suht edullisia shoppailupaikkoja, esim. lasten ja aikuisten vaatteita? Mitä Lontoossa on lapsille?
41406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

melko kallis kaupunki. Lapsille siellä on esim. London Toy and Model Museum ja eläintarha London Zoo. Useat tavalliset museot ovat ilman pääsymaksua, vain erityisnäyttelyt maksavat. Monet nähtävyydet kuten vahakabinetti ja maailmanpyörä London Eye ovat melko kalliita. Minusta kannattaisi ensi kerralla oppia kulkemaan kaksikerroksisilla busseilla ja ajella ympäriinsä. On paljon halvempaa kuin opastetut kierrokset. Itse olen yleensä asustellut Paddingtonin, Queenswayn ja Bayswaterin alueella. Siellä ei ole niin paljon tungosta kuin keskustassa ja Queenswaylla on esim. maailman vanhin tavaratalo Whiteley.

Äänestä
  • London Eye ja Madame Tussaud's on tosiaankin kalliita, samoin London Dungeon. Suosittelisin esim. Natural History Museumia ja British Museumia (sieltä muumiot tietenkin!). Kannattaa ostaa päivittäin Travelcard jos olette siellä lyhyemmän loman (maksaa aikuiselta n. 5 puntaa päivässä ja saa matkustaa rajattomasti 1- ja 2-vyöhykkeellä). Esim. bussi 24 on hyvä omalle sight seeingille: menee Victorian kautta Camdeniin asti. Ja kirpparit tietenkin on kivaa ajanvietettä, esim. Portobello Road ja Camden Lock.

    Äänestä

Oxford Streetillä Primark tavaratalo on edullinen, mutta kannattaa varautua tungokseen ja jonottamiseen...

Äänestä
  • edullinen paikka, nyt varsinkin ale aikaan siellä vai vaikka mitä punnalla ja kahdella. Tosin käyttävät kovasti lapsityövoimaa. Lapsille kannattaa käydä esim Transport Museum Covent Gardenissa ja Natural History Museum. Ja Science Museum on siinä lähellä. Duble deckerin yläkertaan kanssa istumaan ja maisemia katsoman kuten jo aikaisemmin ehdotettiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Menossa kirjoitti:

Olemme menossa melko suppealla budjetilla eka kertaa Lontooseen lasten kanssa kesällä, niin mistä löytyy suht edullisia shoppailupaikkoja, esim. lasten ja aikuisten vaatteita? Mitä Lontoossa on lapsille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu