1.2 16v jakohihnan vaihtoväli?

Onkos se 60000 vai 120000?

Olen saanut asiasta ristiriitaista tietoa. Autoni huoltokirjassa on merkitty 60000 km kohdalle jakohihnan tarkistus, ja 120000 kohdalle jakohihnan vaihto. (vuosimalli 2000)

Koettavatko huollot rahastaa vaihtamalla hihnan aina tarkastuksen yhteydessä...?
145526
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ehdottomasti 60tkm. Vaihtoväli oli aiemmin 120tkm, mutta sitä lyhennettiin rajusti. Asia tarkistettu merkkihuollosta viimeksi eilen.

Äänestä
  • Näin siis ainakin Bravon kohdalla, oletan, että Punton kone on samanlainen...

    Äänestä

Itselläni Punto 75:n hihna katkesi 62000km kohdalla, joten en empinyt kun Punto 80:n 60000 huollossa ehdotettiin hihnan vaihtoa "tarjouksena" puoleen hintaan.

Äänestä

100000 ajettu hihnalla katsotaan kestääkö 120000

Äänestä
  • kiitos tärkeästä informaatiosta, sopii varsinkin 13 vuotta vanhaan kysymykseen.

    Äänestä

Nykyään 1.2 ja 1.4 bensiinimoottoreissa 120 tkm tai 4 vuotta. Vaihdatin Grande Puntooni vuosi sitten kun yli 100 tkm oli ajettu ja ikääkin 4 vuotta. Ihan ok vanha hihna oli päällisin puolin kun sitä tutkailin. Eikä ollut mikään pahan hintainen tuo huolto, kun ei ollut mikään merkki/ketjukorjaamo.

Äänestä

&0 000 km jälkeen kannattaa vaihtaa koko auto, niin minulle kävi.

Äänestä

Voihan ferraarii, jos terhin kone on kasivenainen niin kyllä sillä ajaa sen satakakskytdonaa!

Äänestä

Missä kannattais vaihdattaa? Mulla -01-Punto.
Edellisen jakopäärempan jälkeen kulunut 5 v ja ajettu 34 000 km

Äänestä
  • "Missä kannattais vaihdattaa? Mulla -01-Punto.

    Edellisen jakopäärempan jälkeen kulunut 5 v ja ajettu 34 000 km"

    -Vai kannattaako vielä vaihtaa ollenkaan? Auttaisko jos vain tarkistais hihnan kunnon?

    Äänestä

  • Ikä vanhentaa hihnaa siinä missä kilometritkin. Yleiskorjaamo osaa hihnan vaihtaa.

    Äänestä

  • MassKK kirjoitti:

    "Missä kannattais vaihdattaa? Mulla -01-Punto.

    Edellisen jakopäärempan jälkeen kulunut 5 v ja ajettu 34 000 km"

    -Vai kannattaako vielä vaihtaa ollenkaan? Auttaisko jos vain tarkistais hihnan kunnon?

    Ei se itse hihna ole se joka hajoaa, vaan se muovinen välipyörä. Ennen vanhaan ajoin fiateilla 120 tkm, kun se välipyörä oli metallia. Nyt alla on 07:n stilo jossa on gm-kone ja sen hihnavaihtoväli on 150 tkm/10v.

    Äänestä

Joo ja myös ainakin nämä uudemmat 1.2 ja 1.4 bensakoneet, vaihtoväli 120 tkm.

Äänestä

Fiatin DIESELkoneet: 1.3 Multijet on ketjulla, ei vaihtoa. 1.9 ja 2.0 Jtd taitaa olla hihnan vaihtoväli 140 tkm. Juuri kuulin eräältä Saabistilta (esim. Saab 9-5 1.9 Tid vm.06 <) on tuo Fiatin tekemä kone ja vesipumppu ei kestä tuota vaihtoväliä vaan menee noin 90 tkm kohdalla. Eli kannattaa ainakin noissa dieseleissä hihnat vesipumppu vaihdattaa tuossa 90 tkm kohdalla. Kestävä tuo diesel muuten kyllä on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


80ELX kirjoitti:

Onkos se 60000 vai 120000?

Olen saanut asiasta ristiriitaista tietoa. Autoni huoltokirjassa on merkitty 60000 km kohdalle jakohihnan tarkistus, ja 120000 kohdalle jakohihnan vaihto. (vuosimalli 2000)

Koettavatko huollot rahastaa vaihtamalla hihnan aina tarkastuksen yhteydessä...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu