Laittelin kymmenkunta vuotta sitten vipulukkoisen 45-70 kaliberisen kiväärin, aimpoint- tähtäimellä oli varsin käytännöllinen ajomiehen pyssy! Ja sainkin muutamia hirviä nurin koirattomana vainumiehenä!Sitten pääsin oikeitten hirvimiesten oppiin! Ja opettelin hirvenhaukulle menemistä! Ja hirven haukkuun ampumista, missä vaaditaan todella tarkkaa asetta ja kärsivällistä asennetta! Hirvi kaadetaan ampumalla tarkalla kiväärillä aivoihin tai selkärankaan/ sydämeen!
Kaliberin isonnus ei korvaa
5
1438
Vastaukset
Empä tahtois päästä moisten "oikeiden" hirvimiesten oppiin. Kyllä se pään aluelle ammuttava laukaus, jollei lopetuksesta puhuta, on kovin, kovin, riskaabelia. Enkä näe mitään muuta eroa koiran haukkuun ampumisella kuin että on varottava muun ympäristön lisäksi koiraa. Useinhan hirvi "lymyää" risukossa, johon kyllä raskasluotinen "rämpii" suoremmalla radalla kuin kevyemmät luodit. Ota ihmeessä ja kokeile ajatella ihan omilla aivoilla,,,
Minun vähäisen rakennetuntemukseni hirvieläimistä, kyllä sotii "selkäranka/sydän" laukausta vastaan, ellen sitten pääse kovin korkealta ampumaan, varmaankin olisi helpompaa toteuttaa sydän/selkäranka laukaus,,, mettäojan pohjalle maate ja ootella kun hirvi hyppää yli.
Onhan jopa haulikon täyteisellä maailman sivun ammuttu hirviä, eikä vanhan ajan ns. lappalaisen täyteiset, varmaankaan olleet tarkkuudeltaan nykyisten veroisia. Enkä myöskään allekirjoita, että haukkuun ammuttaessa tarvittais ihan ratakivääriä. Kyllähän sinun luulisi jo ?kokeneena? hirvestäjänä tietävän että ainahan riistalaukauksen on tarkoitus tappaa kivutta, siis hyvin kohdistetulla aseella, kaliberista viis.
Tärkeämpänä pointtina haukulta ammuttaessa pidänkin äänenvaimentimen käyttöä, voit sen ihan testata, menemällä suojavallin reunalle ja vertailla kokemusta, vaimentimella ja ilman ammutun laukauksen äänestä ja paineesta. Aattelehan miltä se koiran korviin kuullostaa.
trv.RAR- On varustettu
Niin monenlaisilla hermoilla,siksi yleissuositus on keuhkolaukaus.Ja vielä lisään,tuuma lavan taakse,ei mene lihoja pilalle.Päähän ei pidä ampua toivotaan toivotaan laukauksia.
- marlinisti
värkkäsin tässä Marliinin 45-70 ja olen kokeillut eri latauksia ja luoteja,Hornady 350 grn rn on hitailla nopeuksilla (450m/s)hyvä ampua, 5cm märkää paperia,18mm vesivaneri ja 7o cm paperiin matka 80m
ei hajonnut painohäviö 2 grn .oma reikäpää 340 grn
sama lataus ja maali ,vanerissa 30 mm reikä ja upotus 45 cm märkään paperimassaan,painohäviö 20 grn. tämä kuti lavan taakse tintattuna jättää luukut auki molemmin puolin ja oli iso tai isompi ,niin ei kulje pitkästi, hornady ei laajene hitailla vauhdeilla riittävästi, on varmaan sopiva 458 WIN tulpaksi, tässä pohtimista jos tuntuu että hidas luoti ei tapa, tällä nopeudella lähtivät matkaan vanhan Sharpsin 500 grn mustaruutikudit ja tappoivat isotkin puhvelit jopa 500m ja pitemmällekkin tapsa.
- Naismetsästäjä
Tietkös, että hyvätkään vehkeet ei korvaa järjen vähyyttä.
- Esteettinen
Naismetsästäjä tuossa aivan oikein totesi asian laidan.Järkeä pitää käyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36512317Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555387Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2123918Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1962588Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151962Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167880Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271842No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74752Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59716