Miksi, oi miksi!?

Miksi?
siinä kysymys? Opiskelen sosiaali- ja terveysalalla ja teen nytten lopputyötä tupakoinnista ja ennen kaikkea sen lopettamisesta. Siksi haluankin kysyä ihmisiltä, että miksi te poltatte? onko kyseessä sosiaalinen, fyysinen vai henkinen tarve saada tupakkaa? Itse loptenin tupakoinnin pari kuukautta sitten ja nytten poltan ainoastaan kun olen viihteellä. näkeekö kukaan tässä mitään järkeä?
3485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ilmoitit asian epämääräisesti, siis tarkoittaako tämä viihteellä olo sitä että juot sitä hermomyrkkyä, joka tuhoaa aivosolujasi? Jos näin, niin toki siihen yhteyteen on hyvä ottaa muita myrkkyjä, kaksi myrkkyä on aina parempi kuin yksi! Mitä sitä pelkällä maksakirroosilla tekisikään ilman keuhkoahtaumaa.

Äänestä

Ei viihdepolttaja ole yhtään sen parempi ihminen kuin päivittäin polttajakaan. Molemmat ovat tupakoitsijoita, vain se, joka ei polta koskaan, on tupakoimaton.

Muuten olen sitä mieltä, että viihdepoltto on vaarallista. Itse olen lopettanut kolme kertaa, ja kaksi kertaa päivittäinen uudelleen tupakointi on alkanut viihteellä polttamisesta. Se tapahtuu vähitellen pitkän ajan kuluessa, mutta jossain vaiheessa se tapahtuu vääjäämättä.

Siksipä omatunto soimaakin minua nyt, kun olen viiden kuukauden tupakoimattomuuden aikana sortunut kaksi kertaa, toisella kerralla vielä aika monen tupakan voimin. Kyse tosin oli kerran vuodessa tapahtuvasta poikkeustilanteesta, mutta silti...se on pikkusormen antamista pirulle!

Äänestä
  • Ei ei ei... anteeksi kun ilmaisin asiani huonosti. en tarkoita sitä että olisin jotenkin hyvä ja tyytyväinen känni-polttamiseeni. tarkoitin sillä että olen kokonaan lopettamassa, ja nyt ainakin aluksi olen saanut sen vähennettyä pelkkään viihde polttamiseen. en pidä itseäni lopettaneena, en todellakaan. tarkoitin vain että se on nyt siinä vaiheessa. kyselin tuosta ihmisten tupakoinnista kun itsestäni tuntuu että minulla ei ole mitenkään fyysitä riippuvuutta, ongelmana on vain se tapa. aina kun tulee tilanne josssa yleensä poltin, niin se on ongelma. anteeksi jos sain ihmisiä ärsyyntymään. viestinne ainakin vihjaisi moista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


zuara kirjoitti:

Miksi?
siinä kysymys? Opiskelen sosiaali- ja terveysalalla ja teen nytten lopputyötä tupakoinnista ja ennen kaikkea sen lopettamisesta. Siksi haluankin kysyä ihmisiltä, että miksi te poltatte? onko kyseessä sosiaalinen, fyysinen vai henkinen tarve saada tupakkaa? Itse loptenin tupakoinnin pari kuukautta sitten ja nytten poltan ainoastaan kun olen viihteellä. näkeekö kukaan tässä mitään järkeä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu