Minkäköhän hintaista (Helsinki) ja millainen prosessi on n.18 neliön olohuoneen sisustussuunnittelu? Mitä esim. 2000€:lla saa aikaiseksi? Suunnittelun, huonekaluja, verhot, värit..?
Sisustussuunnittelijaa 18m2 olohuoneelle
123
3494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olohuoneen kokonaisvaltainen sisustussuunnittelu vaatii suunnittelijalta n. 10 tunnin työpanoksen. Sunnittelijoiden tuntihinnat vaihtelevat, n. 30 - 70 (ja varmasti enemmänkin julkkissuunnittelijoilla) euroa tunti alv.
Prosessi lähtee liikkeelle siitä että otat yhteyttä sopiviin suunnittelijoihin...googlettamalla löytyy kotisivuja ja yhteystietoja. Pyydät suunnittelijalta tarjouksen suunniteltavasta kohteesta.
Suunnittelijalta voi tilata niin suppean, tai laajan suunnitelman kuin itse haluaa. Esim. joko vain väri- ja tyyliehdotuksia huonekaluihin ym, tai voit halutessasi palkata suunnittelijan jopa hoitamaan huonekaluhankinnat ym puolestasi. Eli kalliimpaa lystiä tietenkin.
että helsingin stokkalta saa ilmaisen sisustussuunnittelun, jos on kanta-asiakas. Tosin kuvittelisin, että sinne on aikamoiset jonot..