kuinka paljon digikuvia mahtuu esim 2gt muistikortille?
kuinka paljon kuvia
mahtuu muistikortille?
6436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pikselimäärästä ja kuvan laadusta.
Sadoista tuhansiin, kamerasta ja säädöistä riipuen.
http://www.cyberphoto.fi/faq/memory_fi.htm
Taulukossa on likiarvot parhaalle jpg-laadulle.
..mahtuu pieneen Hiaceen?
Liikaa.
Pokkarinräpsyllä mahtuu liian paljon eikä niistä ole yleensä kuin alle 1% onnistuneita, joten ne voi poistaa jo heti laukaisun jälkeen, tai vielä parempi jos jättää kokonaan laukaisematta. Keskikoon formaatilla raw-muodossa mahtuu vain muutama kymmenen kuvaa. Riippuu ihan vehkeistä millaiset on vai onko niitä lainkaan..
Olis kyllä ollut parempi ettei sun isäs olis laukaissut ollenkaan kun tulee tuollaista jälkeä!
Jos toinen kysyy vastaa perkule jos sulla on tietoa tai ole vastaamatta.
Viisastelu ei auta vaikka sulla olis maailman parhaat kuvaus kamat mutta ei älliä!!
No eipä sullakaan näytä olevan pääkopassa kuin tyhjää. Tiesitkö että ei ole mitään vakiomäärää montako kuvaa mahtuu 2 gigaiselle kortille. Kysyjän kysymys on yhtä ympäripyöreä kuin vaikkapa montako hevosvoimaa on autossa tai montako piikkiä on kammassa. Jos yksi vastaa että kortille mahtuu 30 kuvaa ja toinen vastaa että 200 kuvaa, kumpi on oikeassa? Vai onko kumpikaan? Vai kenties molemmat? Kerroppas sinä meille tyhmille montako kuvaa siihen 2 gigaiselle kortille mahtuu.
Mut kun kerran kysyit, niin kyllä 1000 kuvaa on ihan asiallinen arvaus, siis 2 MB per kpl mikä on passeli koko JPEGeille - jos kamera tekee suurempia tiedostoja, voi pakkausta hyvällä omallatunnolla vääntää suuremmalle.
Ja suurin resoluutiohan pitäisi aina olla käytössä, ei sitä kuitenkaan muista/ehdi muuttaa sitten kun tulee se "vain kerran elämässä" tilanne vastaan.
Kyllähän tuosta linkistä sen tajuaa ellei ole tuollainen viisastelija kuin 3. ja 5. vastaaja.
Eikä toisellakaan kerralla mitään sanottavaa.
(oon taitava kuvaaja........)