Vaimon vespa et2 -03 moposkootterissa on alkuperäinen akku. Akusta ei löytynyt merkintöjä minkä kokoinen akku on kyseessä eikä huoltokirja/käyttöohjeestakaan ollut apua. Vespa oli viime kesänä sen verran vähällä käytöllä että pääsi syväpurkautumaan kolme kertaa eikä sitten pitänyt enää varausta.
Minkähän kokoinen tuo alkuperäinen akku on ja mahtaako löytyä vastaavan kokoisia uuden tekniikan akkuja jotka kestäisi satunnaiset syväpurkaukset?
Kiitokset etukäteen!
Minkähän kokoinen tuo alkuperäinen akku on ja mahtaako löytyä vastaavan kokoisia uuden tekniikan akkuja jotka kestäisi satunnaiset syväpurkaukset?
Kiitokset etukäteen!
Vastaukset 4
Vanhimmat
tai akkukotelosta ja osta akku mittojen mukaan. Ne on kaikki muuten samanlaisia.
Moi! Mulla on samanikäinen Vespa ET2, siitä purkautui akku sen takia, että siinä oli alkuperäinen häiriösuojaamaton tulppa. Se häiritsi latauksen säätöä eikä akku niin ollen latautunut. Vaihdoin tulpan häiriösuojattuun ja latausjännite asettui 14.2 volttiin. Jouduin kyllä ostamaan akunkin. Akku on strategisilta nitoiltaan 12V, 4A, ja koko on 93mm x 71mm x 121mm. Ja kantsii vaihta tulppakin, san mallia en muista.
... se tulppa on esim. NGK BR9ES.
Kiitokset tiedoista. Täytyypä tarkistaa tuo tulppa-asiakin, ohjekirja suosittelee kyllä champion RN2C tulppaa...?