Hei!
Tietääkö joku, onko liikunta "pakollisena aineena" AMK:ssa. Esim Hoitotyössä.
Vai onko kouluissa omat kuntosalit yms, missä voi omalla vapaa-ajallaan harrasta liikuntaa :)
Tietääkö joku, onko liikunta "pakollisena aineena" AMK:ssa. Esim Hoitotyössä.
Vai onko kouluissa omat kuntosalit yms, missä voi omalla vapaa-ajallaan harrasta liikuntaa :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
voisiko joku vastata edelliseen. olen myös halukas tietämään vastauksen!
Riippunee aika paljon amkista. Ei niillä mitään yhtenäistä valtakunnallista opetussuunnitelmaa ole.
Omassani on kuntosalit opiskelijotten käyttöön, ynnä iltasella jos jonkin näköistä opiskelijahintaista aerobickiä yms.
Liikuntaa on parissa kurssissa ollut, kun on käyty läpi mitä asiakkaiden kanssa voi puuhastella ja sitten suuniteltu ja toteutettu jokin liikuntaheki kohderyhmälle.
Taitaa riippua ihan koulusta ja koulutusohjelmasta. Itse luen liiketaloutta ja meillä oli työkykykuntoon-kurssilla pakollista liikuntaa. Tosin niitä pakollisia kertoja taisi olla huimat 3 tai 4 ja sai itse valita meneekö ulos kävelemään, koulun kuntosalille, pelaan jotain joukkuepeliä, opettajan vetämään jumppaan ym.. Eli ihan mukavaa ja rentoa oli, ei todellakaan mitään yläaste meininkiä :)
eli mulla alkoi viime viikolla hoitotyön AMK Turussa eikä meillä tule olemaan ollenkaan liikuntaa näiden neljän vuoden aikana. Aika mielenkiintoista... voisi kuvitella, että liikunta olisi sidoksisa edes jollakin tavalla kyseiseen alaan.
Kiitos kaikille vastanneille :)