ja rantalomaa Kanarialla keskellä talvea...?
Costa del Sol 18, °C Gran Canaria 19, °C La Gomera 16 °C, La Palma 18 °C, Lanzarote 19 °C jaTeneriffa 18 °C . Siinä oli säätila klo 12.00 tänään ja takuulla virallinen mittaus.
Costa del Sol 18, °C Gran Canaria 19, °C La Gomera 16 °C, La Palma 18 °C, Lanzarote 19 °C jaTeneriffa 18 °C . Siinä oli säätila klo 12.00 tänään ja takuulla virallinen mittaus.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Weather for Tenerife Sur - Airport
recorded: Sunday, 06. 01. 2008, at 12:00:00 GMT
Temperature: 21° C, (70° F)
Humidity: 55 %
Wind: 11 knots, travelling East South East (110 degrees)
Clouds are: Scattered @ 2500 feet (761 meter)
Precipitation: None
valovuosi vielä 30C ....miksi sitten niitä lämpöjä kerrotte kun asia ei voi olla edes mahdollista?
Molemmat lämmöt varmasti oikein Teneriffan osalta, yleensä "virallinen" luku ilmoitetaan saaren pohjoisosan mittauksen mukaan. Eteläosissa lämpö yleensä 2-3 astetta korkeampi.
kun kommentoitte esim. viime viikon lämpöjä tällä palstalla niin millä te sen lämmön vai mistä sen lukeman saitte. Kukaan ei ole ikinä kertonut että millä mitattiin viime viikolla PDG 28C lämpötiloja sillä virallisesti näin ei siis ollut? Onko teillä omat mittarit vai mistä tiedätte että kuinka lämmintä on. Kukaan ei ole vielä ikinä tätä minulle kertonut, kokeile sinä kun ilmeisesti joku konsti siihen on. Baarin, uima-altaan, hotellin, kännykän,jne ei kelpaa sillä ne tiedetään ja tunnetaan...nehän näyttää aina esim. hotellin oven vieressä 28 C vaikka vettä sataa...se on kuule markkinointia se.
Alkaa olla aika kaluttu keskustelunaihe. Varmaankin Kanarialle matkustavat vain ne, jotka avanto ja iglussa tai kodassa asuminen on karaissut. Miten muuten selittyy auringonpalvonta ja meressä uiminen noissa koleissa lämpötiloissa?
Itse tiedän ihan kotimaan kokemuksesta, että uimaan ei tee mieli, jos lämpöä on vain 18 astetta. Ihmiselle on mahdollista aistinvaraisesti tehdä havaintoja ympäristöstään - aina ei tarvitse mennä nettiin etsimää säätietoja.
Kun on liikenteessä t-paita ja shortsit päällä, jos tulee hiki on lämmin, ja jos on vilu, ei ole muuten koskaan päässyt yllättämään, niin silloin on kylmä. Helppoa eiks jeh, meikä ei olekaan mitään pullamössö porukkaa, joka jäätyy 20 asteen lämmössä, ei kotona eikä ulkomailla, 18 asteinen vesi on kuin linnun maitoa, ei tule uidessa hiki.
Me mennään just siks nyt eka kertaa kanarialle,koska mieheni ei pidä "liian lämpimistä" keleistä eli tuo 20 astetta on hänelle varmaan ihanteellinen, kaunis ja lempeä kuin suomen kesä. Ainoa miinus on se jos sataa.
makuja on monia,mikis niistä väittelemään täällä?
samaa mieltä ,viime vuonna thaimaassa ja yölläkin 30 lämmintä,se ei vaan kaikille sovi.
Tänne talveen Playa del Inglesistä äskettäin palanneena ihmettelen näitä keskusteluja, eikö Thaimaan porukka voisi pysyä omilla palstoillaan tai Mexicon/Dominikaanisen tasavallan. Suomen hyvää kesää vastasi hyvin kaksi viikkoa, yöllä ei juuri alle 17 mene ja päivällä on 20-26 astetta, meillä oli oma mittari mukana, nuo lämpötilat ovat eri puolelta ja varmasti heittoja on, Las Palmasin lämpötiloitin kun lisää 2-3 astetta, ollaan lähellä oikeita lukemia. Las Palmasissakin oli erittäin lämmin päivä tällä kertaa, monta kertaa on ollut sadetta jopa myrskyä ja vilu on tullut Inglesin säihin tottuneena, yllättävän nopeasti tähän keho tottuu. Nyt leppeä merituuli (merivesi 19 astetta)tuntui virkistävältä ja vilvoittavalta, oli sen verran lämpimät pari viikkoa. Sadetta tuli tasan kaksi kertaa tuloiltana hetken ja yhtenä iltana hetken, ei haitannut ei kastellut. Nämä ovat aivan eri asia troopisiin sateisiin verrattuna ja tosiaan tuollakin kokemuksesta voin kertoa, että kuivuu palelematta, kun saa esim. suihkun ohimenevästä autosta, kokemusta on.
Kun nappaa oman autonsa sisätila lämmittimen mukaansa ja sillä lämmittään sen kylmänkalsean betoniyksiönsä.Lämmitellä voi myös polttamalla kynttilöitä ja pitämällä hiustenkuivaajat surisemassa.Huoneistohotelleissa täyttää kaikki astiat vedellä ja keittelee ne kiehuvan kuumiksi.Armeijan nallepuku päälle ja vielä kun ottaa parit "konjakit" niin ei tule vilu eikä suru puseroon .Näin olen kuullut tehtävän.
Ai noinko sinä tekisit, jos joskus sen ensimmäisen kerran sinne Kanarian saarille pääsisit :P
Et ehkä oikein ymmärtänyt mitä kerroin kuulleeni.
Viime vuoden Los Cristianoksen PLC:n matkalta on kalenteriin jäänyt tällaiset merkinnät. Mukana oli digitaalinen lämpömittari, joka oli sijoitettuna varjoisaan nurkkaan parvekkeella.
Lähtö Pe 23.2. Helsinki -18
la 24.2. Los Cristianos
yö 17
päivä 24 puolipilvistä
su 25.2. yö 13
päivä 23 puolipilvistä
ma 26.2. yö 13
päivä 24 täysin aurinkoista
ti 27.2. päivä 24 täysin aurinkoista
ke 28.2. päivä 24 täysin aurinkoista
to 1.3. päivä 24 täysin aurinkoista
pe 2.3. Los Cristianos aamupäivä 22 aurinkoista
siirtyminen Puerto de la Cruziin
iltapäivällä 20 pilvistä
la 3.3. 22 täysin aurinkoista
su 4.3. 22 puolipilvistä
ma 5.3. 22 täysin aurinkoista
ti 6.3. yö 13
päivä 22 puolipilvistä
ke 7.3. 20 täysin aurinkoista, illalla pilveä
to 8.3. 22 täysin aurinkoista
pe 9.3. 22 täysin aurinkoista
Vettä ei siis satanut yhtenäkään päivänä. Yöllä ulkona oli vilpoisaa, mutta siihen auttaa pitkät housut ja pitkähihainen villatakki tms.
Palellut ei!
Nuo kaikki jutut ovat niitä urbaanilegendoja. Samoin kuin hernekeitto, ruisleipä ja HK:n sininen matkalaukussa :D
Näin ne minulle "nuorelle" pojalle kuitenkin kertoilivat nämä kokeneemmat matkamiehet.
Tuosta ruokapuolesta on kanssa paljon juttuja mutta kun ne liity tähän viluun mitenkään niin ei niistä sen enempää.
Olen käynyt joka talvi Kanarian saarilla (Gran Canarialla ja Teneriffalla) vuodesta -88 lähtien kerran tai parhaina kaksikin kertaa. Laskuissa en ole enää pysynyt kärryillä, mutta kaipa noita reissuja on tullut joku 25 heitettyä. Ikinä en ole tarvinnut mitään lisälämmitystä. Villasukkiakaan ei ole ollut, mutta jotkut tossukat kylläkin on viileitten laattalattioiden takia. Ehkäpä ne "kokeneemmat" matkamiehet kertoivat juttuja, joita joku muu oli heille kertonut.
No niin, ja kenenkään ei tarvitse alkaa mainostelemaan Thaimaata. Sinne en mene, en kestä sellaisia lämpötiloja.
Ei näytä kestävän siellä hengissä Norjalaiset miehetkään.Epäilevät kuolinsyyksi justiinsa tätä kuumaa/kosteaa ilmaa sekä sitä viinan,Viagran ja naikkosten kanssa pelehtimistä.Minä taas uskon että ne on huonosti harjoitelleet.
Hiihtokansaa ja Viiginkien jälkeläisiä muka, eivät tiedä saunasta ja viinasta juuri mitään.
Harjoitus se tekee mestarin siinäkin asiassa uskon minä.