Moro, asustan P-k seudulla ja ajattelin hakeutua hansalaisille töihin. Millainen meininki?Kiitos kaunis etukäteen kaikille vastanneille!
Hansalaiset
10
1418
Vastaukset
- tiedän .
. joitain siellä olleita. En menis suositteleen.
- eieieiei
En voi suositella.
- kehumaan
Kaveri oli siellä muttei viihtyny. Kuulin ettei siel viihdy pomotkaan kun vaihtuu koko ajan. Jotain vikaa on.
- suositella
Hansalaisia, sellaisia juttuja olen siitä kuullut sekä itse kokenut. Edellinen kirjoitti, että pomotkin vaihtuu usein. Se varmasti heijastuu myös siivoojien viihtymiseen, jos nimittäin pomotkaan ei viihdy. Ei ne silloin jaksa myöskään motivoida työntekijöitään. Jokainen voi miettiä missä se vika sitten mahtaa olla.. Toki joku voi siellä viihtyäkin ja pitää sitä hyvänä paikkana....
Ei ole henkilökohtaista kokemusta, mutta vastaan sinun viestiin.
Taloussanomat lehdessä oli juttua Hansalaiset oy:stä ja siinä lehdessä oli, että Hansalaisille on paljon työnhakijoita siivoojaksi, mutta Hansalaiset ei ota kaikkia halukkaita vaan valitsevat erittäin tarkkaan, kuka pääsee heille töihin, sain sellaisen käsityksen siitä lehtijutusta, että heillä on työntekijöistä kova pula, mutta siitä huolimatta eivät kaikkia hakijoita ota vaan haluavat asiakkaille tarjota parhaan työntekijän.
En säästänyt lehteä, tai epähuomiossa olin vienyt lehden paperinkeräykseen, en tarkkaan muista mitä muuta siinä oli, mutta ainakin heille on paljon hakijoita töihin, oli mukava ja mielenkiintoinen ja avoin haastattelu tämän ajan työvoima tilanteesta.
Ainakin osa lehtijutusta löytyy taloussanomat sivulta, tässä linkki juttuun
http://www.taloussanomat.fi/yrittajat/2007/11/01/Siivousalalla henkil%F6st%F6n laatu ratkaisee/200727066/112- olisko
hakijoita paljon, mutta pulaa sen vuoksi, että ihmiset eivät loppujen lopuksi viihdy? viitaten yhteen edelliseen kirjoittajaan kuka kertoi että esimiehetkin vaihtuu usein)Jos hyvän tekijän löytää niin siitä kannattaa tällä alalla pitää kynsin ja hampain kiinni, eikä raha ole se ainoa motivaattori, vaikka tärkeä osa onkin. Hyvän kuvanhan yrityksestä saa jos ei ole kurkistanut verhon taakse. Varmasti kiinnostaa monia, sitä en epäile yhtään.
olisko kirjoitti:
hakijoita paljon, mutta pulaa sen vuoksi, että ihmiset eivät loppujen lopuksi viihdy? viitaten yhteen edelliseen kirjoittajaan kuka kertoi että esimiehetkin vaihtuu usein)Jos hyvän tekijän löytää niin siitä kannattaa tällä alalla pitää kynsin ja hampain kiinni, eikä raha ole se ainoa motivaattori, vaikka tärkeä osa onkin. Hyvän kuvanhan yrityksestä saa jos ei ole kurkistanut verhon taakse. Varmasti kiinnostaa monia, sitä en epäile yhtään.
En ole kyllä kurkistanut verhon taakse, ja ei ole mitään kokemusta Hansalaiset Oy:stä lehtijuttu jäi mieleen, ja on hyvä viestiketjun aloitus, kun aloittaja kysyy: - mikä meininki, niin ajattelin vastata, ja tuosta lehtijutusta saa aika hyvän käsityksen, mutta saattaa se olla, että siivooja ja esimies ei viihdy, jos on liian kovat vaatimukset laitettu.
Olen huomioinut, että jotkut siivousyritykset ei ainoastaan Hansalaiset lupaavat asiakkaalle täysikymppi siivousta, toisinsanoen virheetöntä laatua, parasta, ja olen ajatellut, kun siivousfirmojen mainoksia joskus olen lukenut, että... hei hei eihän meistä kukaan ole mikään ihmeihminen, että olisimme todellakin täysikymppejä, niin asiakas herkästi valittaa, jopa pienimmästäkin ja kokee,että laatua luvattiin ja emme ole ihan täysin saaneet, jos lupaukset ei ole ihan juuri niin täyttyneet kuin on luvattu siivousfirmasta, ja paineet silloin kohdistuu esimiehiin ja siivoojaan joka sitten lähtee kun kokee, että on turhanpäiväisestä valitettu ja liian pienestä asiasta. En jaksa uskoa, että kukaan viihtyy työpaikassa, jos valitetaan vähästäkin.- verhon takaa
Esimiehenä olin pari vuotta ja taloussanomien juttuun sanon vaan että se on pelkkää mainosta koko juttu.
Paremmin ei siellä olleet asiat kuin muuallakaan. Siivoojista pula ja esimiehet siivosi ja jätti omia töitään tekemättä. Minusta työpaikkana oli keskinkertaista huonompi jos vertaan toiseen missä olen ollut. - jeppppp
ÄLKÄÄ MENKÖ HANSALAISILLE TÖIHIN!!! Firma on kiero kuin korkkiruuvi! Tiedän mistä puhun, omakohtaista kokemusta löytyy!!! Ja se lehti artikkeli on täyttä p****a! Mitä tietämättömämpi olet omista työntekijän oikeuksista sitä mielummin hansalaiset ottavat töihin! Toivottavasti kuulut liittoon, jos sinne töihin menet.
- yritykseen
vertaat? Johonkin saman kokoiseen kuin hansalaiset vai joihinkin näihin neljään suureen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a647024Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�2325813Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,734550Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1063792Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii732951Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut662907Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1192620SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het252073Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan621937Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2551831