Golf IV kysymyksiä

Ohjekirjassa puhutaan että ajotietokoneesta pitäisi näkyä matka johon polttoaine vielä riittää, mutta en ainakaan omasta autosta semmoista tietoa saa pihalle. Onko autossa vikaa vai onko ohjekirjassa bugi? Toinen kysymys, onko kellään kokemuksia konehuoneen äänieristyksien parantamisesta? Mitä teit ja vaikuttiko?
41235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ohjekirjassa sanotaan myös monessa kohtaa, että jotkut toiminnot eivät päde kaikkiin auto malleihin.

Ei Golfin IV:n ajotietokone ainakaan tähän mennessä ole näyttänyt tuota jäljellä olevaa matkaa, mutta toki se voi muuttua ajan myötä.

Äänieristystä en ole katsonut tarpeelliseksi parannella, kun oma Golf on Comfortline TDI ja on valmiiksi hyvin äänieristetty.

Äänestä

Käsikirjan loppuosassa kerrotaan monista poikkeamista, ajotietokoneesta, avaimien muutoksista ym.

Äänieristys on todella heikko, kun ajan viikottain muitakin, Astraa ja Corollaa.

Mutta kun ajat pari viikoa vain Golffilla, totut äänieristykseen.
Äänieristystä ei ole helppo parantaa, eihän Vw ole osannut sitä tehdä, kuinkas sitten Matti meikälänen.
On myös monta melukohdetta, enmmäisenä moottori jo kaupunkinopeudella, maantiellä pyöränlaakerit, rekaat ym.

Äänestä
  • Tässä meillä on oikein tarkkakorva, kun kuulee pyöränlaakerin äänen autoon sisälle. Tietysti jos laakeri on rikki, saattaa äänen kuulla, ei muuten.

    Äänestä

  • Miehempi kirjoitti:

    Tässä meillä on oikein tarkkakorva, kun kuulee pyöränlaakerin äänen autoon sisälle. Tietysti jos laakeri on rikki, saattaa äänen kuulla, ei muuten.

    kyllä niin minustakin tuntuu.
    tosin niin äänekäs kun auto on niin siitä voi löytää useita melunlähteitä.

    mutta ehkä uusi malli on hiljaisempi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kipa kirjoitti:

Ohjekirjassa puhutaan että ajotietokoneesta pitäisi näkyä matka johon polttoaine vielä riittää, mutta en ainakaan omasta autosta semmoista tietoa saa pihalle. Onko autossa vikaa vai onko ohjekirjassa bugi? Toinen kysymys, onko kellään kokemuksia konehuoneen äänieristyksien parantamisesta? Mitä teit ja vaikuttiko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu