Vatsatauti

Mulla on nyt vatsatauti, eikä mikään pysy sisällä?? Pelottaa ettei vauva saa tarpeeksi ravintoa? Vauva tosin on jo n. 3 kiloinen painoarvion mukaan.. Voinko olla huoleti vai pitäiskö käydä lekurissa?
1147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Heippa,

Meillä koko nelihenkinen perhe sairasti vatsataudin, myös viimeisillään raskaana oleva vaimoni (laskettu aika joskus juuri nyt).

Sanon sinulle saman kuin vaimolleni, eli ota rauhassa, kyllä ihminen on evoluution myötä kehittynyt kestämään tuollaiset taudit... juo vettä, mehukeittoa, marjasoppaa ja pidä ämpäri lähellä. Se mikä tulee ulos niin tulee ulos, pahimmillaan molemmista päistä yhtäaikaa, sitä ei voi estää.

Nyt parin päivän päästä tilanne on ihan hyvä eikä mitään ongelmia ole ollut. Vaimo häärää ihan normaalisti ja lapset leikkivät, itse menen töihin keskiviikkona kun tartuntavaaraa ei pitäisi olla.

Ai niin ja älä kutsu ketään kyllän pariin-kolmeen päivään. Ja syö jotain todella kevyttä pari päivää. Itse tilasin pizzan heti kun vatsa vaan sieti jotain... ei ollut hyvä idea.

Ja mene lääkäriin jos siltä tuntuu, tai soita sinne terveysneuvontaan. Mutta luultavasti ihan saman sanovat :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


loppuraskaudessa kirjoitti:

Mulla on nyt vatsatauti, eikä mikään pysy sisällä?? Pelottaa ettei vauva saa tarpeeksi ravintoa? Vauva tosin on jo n. 3 kiloinen painoarvion mukaan.. Voinko olla huoleti vai pitäiskö käydä lekurissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu