viljat

talvi-tuuli

voiko olla alleginen ihan kaikille viljoille, siis vehnän, ohran, kauran, rukiin lisäksi myös riisille, maissille, tattarille ja hirssille?

vai voiko joku sairaus aiheuttaa väsymystä ja ripulia viljojen syönnin jälkeen? siis joku muu kuin keliakia.

3

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmg

      Teoreettisesti katsottuna ehkä voisi olla. Mutta käytännöllisesti hyvin epätodennäköistä että kaikille noille.

      Nyt kun luin mitä kirjoitit tuli mieleen sellaista että jokin ruoansulatus heikkous voisi vaikuttaa tuollaista ripulointia ja väsyä. Sellainen on mahdollista, että jos ihminen on ns. alisuolainen niin hänen ruoansulatuksensa ei kykene kunnolla sulattaa komplekseja hiilihydraatteja, kuten viljoja, eikä myöskään proteiinia. Tällöin voisi luonnollinen seuraus olla ripulointi ja väsymys. Tällaisessa tapauksessa alisuolaisuus korjaantuisi helpoimmiten kun ihminen rupeaa syömään riittävästi suolaa, mieluiten puhdistamattoman atlantinmerisuolan muodossa. Se on parasta suolaa ihmiselle, terveellinen luonnon tuote.

    • voi tietenkin

      Ei se, että riisiä, tattaria, hirssiä ja maissia suositaan yleensä vilja-allergisten ruoka-ohjeissa tee niistä yhtään vähemmän allergisia. Voi siis olla ihan kaikillekin allerginen. Lähipiirissä lapsi, jolle kävi vain riisi ja senkin sillä varauksella, että sai käyttää niin kauan, kun ei oireita tule.

    • *Kiki*

      ..allerginen vaikka mille!
      Itselläni on nyt allergiasaneeraus käynnissä ja yritän salapoliisina selvittää, että mistä nämä oireet johtuvat.. Eilen aamulla oli kaikki hyvin, ei mitään oireita, mutta tänä aamuna puoli naamaa näppylöissä, haavoilla, kirveltää ja kutisee..aivan punainen naama ja kädet ihottumilla!:( Mietin tässä kovin mitä eilen söin sellasta mitä en yleensä syö ja uskon oireiteni tulevan vehnästä/rukiista.. Nyt koitan olla ilman niitä ja katsoa mitä tuleman pitää..

      Jos olet allerginen viljoille, niin ne voivat aiheuttaa myös vatsaoireita, kuten myös hermostollisia oireita esim väsymystä..itselläni sama asia. Lisäksi jos on ärtynyt paksusuoli, niin viljat, etenkin ruis, saattaa aiheuttaa ilmaa, ripulia, väsymystä yms..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      80
      5304
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      73
      4697
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      131
      4650
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      364
      2057
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      94
      1680
    6. 98
      1595
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1496
    8. 349
      1197
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      57
      1012
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1001
    Aihe