http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Nastat pois toivoo Ruotsin tielaitos/1135230823685
Koska Suomessa
otetaan oppia Ruotsista
9360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ruotsissa on tehty lukemattomia päätöksiä, joita on jouduttu katkerasti myöhemmin katumaan (esim. kulttuurin rikastuminen).
Suomessa peesataan usein sveduja, mutta tässä asiassa sentään tuskin.
Edellisessä kommentissa näkyy ainoastaan tunnekuohahdus.
Joka tapauksessa nastarenkaat aiheuttavat ympäristökuorman mm. melun ja pölyn muodossa. Kivipöly sekoittuneena eri aineisiin on terveydelle aivan ehdoton riski aiheuttaen samanlaista tuskaista ja enneaikaista kuolemaa tuhansille (myös suomalaisille)kuin tupakan poltto. Valitettavasti politikot eivät pysty kieltämään nastarenkaita kansalaisten ymmärtämättömyyden vuoksi. Normaali tallaaja luulee, että ei hallitse autoaan ílman nastarenkaita liikenteessä kuolematta. Näin ollen hän olisi äänestämättä sitä oikealla asialla olevaa kansanedustajaa tulevissa vaaleissa. Tästä syntyy kierre - kukaan ei uskalla ehdottaa nastarenkaita kieltävän lakialoitteen valmistelua.
Kuitenkin Suomi on koko maapallon harvinaisuus. Lähes 200:ssa maassa pärjätään ilman kivieä rikkovia kovametallimattoja kumirenkaiden pinnoissa. Itse Keinänenhän tämän keinäsnastan keksi, tosin silloisia 50- luvun lopun järvenjääkilpa- ajoja varten. Nyt näitä nastoja saa vielä vapaasti käyttää Venäjällä, Suomessa ja Virossa. Toivottavasti ei enää kovin pitkään ainakaan Suomessa.
Liukkaus ei tapa, vaan vauhti ja liukkauden suhteellinen muutos. Jos näin ei olisi kaikki pilkkijät kaatuisivat joka askeleella.
http://www.tekniikkatalous.fi/rakennus/article36951.ece
...mutta mitä enemmän nastarengaskuviointi lähestyy kitkanrekaan kuviointia (kuten trendi viime vuodet on ollut) sitä pienemmäksi ero muuttuu. Lisäksi kitkarengas tuottaa nastarengasta vähemmän pölyä ilmaan nostatettavaksi, ja pölyä (jos sitä on) nousee tiestä liikenteen vaikutuksesta vaikka ajettaisiin slickseillä tai pelkillä vanteilla.
Älä taas jauha peetä. Kitkarengas nostattaa nimenomaan hiekoitushiekan tehokkaasti ilmaan ja kitka kuluttaa myös asfalttia, joten kitka on ehdottomasti se pahin saastuttaja. Kitkat kiellettävä ehdottomasti kaupungeissa, sillä kitkat tuplaavat ympäristöhaitat, kun niiden takia ensin hiekkaa ja sitten pölypilven perään.
Toki kitkarengas nostattaa hiekoitushiekkaa, mutta se ei ole ainoa... tiet pöllyävät aina jos pölyä on, oli renkaat mitkä tahansa.
Kitka ei kuluta asfalttia lähimainkaan yhtä paljon kuin nasta. Jos tie on hiekoitettu hiertää hiekka kitkarenkaan vaikutuksesta tietä yhtä paljon kuin nastarenkaan vaikutuksesta, mutta nastarenkaassa tietä hiertävät vielä nastat oli tiellä hiekkaa tai ei.
Henkilöautojen kitkoja varten ei teitä hiekoiteta, eikä ole tarvettakaan.
Kitkarengas vain nostattaa sitä pölyä ylivoimaisesti eniten. Koita nyt jo ymmärtää tuo tosiasia äläkä aina yritä kääntää kaikkia kitkojen haittoja muiden niskaan. Vänkäät vaan tosiasiaa vastaan on se jo skitsoa ja todellisuudentajun menetystä.
Tuota väittämääsi ei ole testattu. Kitkarengas nostattaa pölyä enemmän kuin muut rengastyypit (se on testattu), mutta merkittävän määrän pölyä nostattaa myös ajoviima ja tuuli, jopa pakokaasuvirtaukset nostattavat pölyä. Tuulta ja ajoviimaa on vaikea vähentää, mutta pölyn määrää voi suhteellisen helpostikin vähentää. Henkilöautoliikenne ei tarvitse nastoja eikä hiekkaa (jotka molemmat tuottavat pölyä), eikä tarvitsisi raskas liikennekään läheskään nykyisiä määriä jos kaikki varustettaisiin kunnollisilla nastattomilla talvirenkailla.
Juu ohnan ruottissa keksitty vain auringonvalossa toimiva taskulamppukin. Ja vielä ruottissa on keksitty ikiliikkujakin. Laitettu ruottalainen pyöreään huoneeseen ja käsketty istua nurkkaan. Että näin ruottissa. Ai niin.... onhan siel se eeeerrrrriiikksonnikin.(samaa tasoa kitkojen kanssa)