Käytin rumpujarrut takaa korjautettavan eräällä "Pajalla". Abs merkkivalo paloi ennen vientiä ja käydessäkin. Sanoivat että heilläkin on vikamittari joka ilmottaa normaalisti vian josta abs valon palaminen johtuu, nyt ei kylläkään näyttänyt. suosittelivat vientiä merkki huoltoon. Olivat laittaneet uudet sylinterit ja jarrupalat taakse niinkuin ne pitääkin.Mistä johtuu; ettei abs nyt toimi? millasiin toimenpiteisiin kannattaisi ryhtyä? onko kellään vastaavaa kokomusta viasta? kiitoksia vastauksista jo etukäteen!Kannattiko muuten maksaa edellämainitusta remontista 280e, vaikka en saanut autoa kokonaan kuntoon?
abs
jukkaa
2320
0Äänestä
Vastaukset 2
Vanhimmat
En ole ekspertti, mutta minusta jo sanat rumpujarrut - abs ja jarrupalat - rumpujarrut eivät oikein kuulu kytkettäviksi toisiinsa... Viisaammat valaiskoot lisää.
Mun vanhassa Mazda 626 -98 mallissa (levyjarrut myös takana) paloin ABS-jarrujen merkkivalo, jolloin myöskään abs:t ei toiminut. Käytin merkkihuollossa (tais olla Kaivokselan pikahuollossa) ja ne luki laitteella vikakoodin ja se viittasi oikean takajarrun abs-tunnistimeen. No vaihdatin sen tunnistimen. En muista enää paljonko maksoi, ei kuitenkaan mitään monia satoja euroja.