Hei,
minulla on winxp-pöytäkone ja winvista-läppäri ja useita ulkoisia kovalevyjä. Haluan käyttää ulkoisia kovalevyjä verkkona, ilman usb-kaapeleiden siirtoa kovalevyn ja tietokoneen välillä.
Olen ihan vasta-alkaja enkä tiedä edes mitä laitteista tarvitsen. Voisiko joku antaa vinkkejä laitteista verkon muodostamiseksi tai edes selkeää artikkelia noviisin opiskeltavaksi? Paljonko tarvittavat laitteet maksavat?
Itselläni on ennestään Zyxel series 600 laite nettiyhteyttä varten.
minulla on winxp-pöytäkone ja winvista-läppäri ja useita ulkoisia kovalevyjä. Haluan käyttää ulkoisia kovalevyjä verkkona, ilman usb-kaapeleiden siirtoa kovalevyn ja tietokoneen välillä.
Olen ihan vasta-alkaja enkä tiedä edes mitä laitteista tarvitsen. Voisiko joku antaa vinkkejä laitteista verkon muodostamiseksi tai edes selkeää artikkelia noviisin opiskeltavaksi? Paljonko tarvittavat laitteet maksavat?
Itselläni on ennestään Zyxel series 600 laite nettiyhteyttä varten.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vastaako tämä Zyxelisi suunnilleen tätä laitetta: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=2696
Eli jos laitteessa on jo valmiiksi reititin kuten vehkeessä, niin et tarvitse oikeastaan mitään lisälaitteita. Lisää johtoja korkeintaan. Tunnistat reitittimen olemassaolon lähes varmaksi siitä että jos laitteen takamuksessa on useampia kuin yksi ethernet pistoke (tai jos laite tarjoaa WLANin). Jos Zyxelisi ei sisällä reititin ominaisuutta niin sitten tarvitsen sellaisen. WLANilla höystetyn version (suosittelen) hinta lienee noin 50€ paikkeilla.
Sitten kun sulla on reititin niin kytket vain molemmat koneet sen portteihin. Jos tarvitsit erillisen reitittimen niin kytke ADSL modeemi johdolla reittimen porttiin jossa lukee "WAN". Sitten johdotukset on valmiit. :) Reititin tod.näk. perusasetuksilla jakaa koneillesi automaattisesti ip-osoitteet.
Jos ja kun netti toimii molemmilta koneilta niin sitten voit koettaa päästä eteenpäin.
Arvaanko oikein että aiot jakaa kiintolevyt pöytäkoneestasi josta tulisi näin ollen jonkinmoinen kiintolevyserveri. Tämä helpottaa koska pöytäkoneesi tuskin matkustelee kovin paljon vieraisiin verkkoihin jolloin sen sen ip-osoitteen voi lukita vakioksi. Tämän teet seuraavasti:
Selvitä ensin minkä ip osoitteen reititin antoi sinulle:
- Avaa command prompt ikkuna (Start -> run -> johon kirjoita "cmd")
- kirjoita sinne "ipconfig" josta voit lukea nykyiset ip-osoite tietosi. Eli jotain tämän näköistä:
Ethernet adapter Ethernet Wire Connection:
Autoconfiguration IP Address. . . : 192.168.2.100
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.2.1
Näet tuosta mitkä ovat reittimesi perus-ip-asetukset. Jätä ikkuna näkyville. Muuta sitten ip-osoitteesi kiinteäksi:
- mene Start -> Settings -> Network Connections
- valitse verkkokorttisi listauksesta (jossa lukee "Connected") ja mene sen properties sivulle.
- Valitse sieltä listasta "Internet Protocol (TCP/ip)" ja paina properties
- Poista ruksi "obtain ip address automatically" ja kirjoita äsken hakemasi numerot kenttiin, mutta muuta ip-osoitteen viimeinen numero joksikin kokonaan eriksi, esim 192.168.2.200 (jotta reititin ei anna toiselle koneelle päällekäistä ip-numeroa)
- kirjoita siihen alla olevaan oliko-se-nyt-DNS-serverin kenttään sama osoite kuin default gateway kenttään
Nyt koneellasi on kiinteä ip-osoite. Kokeile että nettiyhteys vieläkin toimii.
Sitten jotta saat kiintolevyt jakoon niin:
- Kytke levyt siihen koneeseen jossa haluat niiden olevan.
- Avaa Windows Explorer (eli siis se tiedostojen hallintaohjelma, Window_nappi e),
- Etsi kiintolevy jonka haluat jakaa ja valitse properties (saatat tarvita admin oikeudet koneellesi)
- Avaa propertiesin alta sharing läpäri ja naksuttele sieltä kiintolevy jakoon jollain nimellä esim "Data"
Ja tällä pitäisi tämän koneen olla valmis.
Sitten vain mappaat toisella koneella kiintolevyn näkyville:
- Avaa my computer
- paina sen päällä oikeaa nappia ja valitse "map network drive"
- Kirjoita osoitteeksi "\\192.168.2.100\Data"
- paina valintaa "log in using different username" ja anna toisen koneen käyttäjätunnuksesi sen tarjoamaan kenttään.
Ja simsalabim, uuden verkkolevyn pitäisi olla käytössä. :) Jos yhteys ei toimi suoraan niin vika on todennäköisesti firewall asetuksissa, mutta kyselepä niistä sitten lisää jos tulee ongelmia.
Nyt datasi on ainakin itsellesi jaossa, mutta tietoturvan taso riippuu sitten firewallisi ja windowsin asetuksista. Näistä joku muu varmaan osaisi kertoa tarkemmin mutta koeta nyt ensin saada tämä toimimaan näin.
niin kirjoita network drive mappauksessa osoitteeksi tietysti se kiinteä osoite jonka annoit koneelle eli : "\\192.168.2.200\Data" (eikä *.100 joka lipsahti tuohon edelliseen)
Hei, kiitos vastauksestasi, pari seuraava yötä vietän Fujitsu Siemens Scaleon ja Hp-vista -läppärin kanssa. Ahkeruus kovankin onnen voittaa?
Jussi P