Malesian hintatasosta

aasiaan

Nyt kun tuo sää asia tuli hitusen selvemmäksi, olisi kiva tietää yleisestä hintatasosta Malesiassa. Mitä esim. maksaa paikallisbussi KL:ssa, tai vaikka lounas perustasoisessa lounasravintolassa? T-paidat? Laukut?Kengät? jne...minkä verran kannattaa varata päiväbudjetiksi? Tai mikä on vähin millä tulee toimeen...aamiainen, lounas ja illallinen pari bussi matkaa ja vaikka jossakin maksullisessa museossa piipahtaminen? :)

2

2498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tukem

      Busseilla en ole täällä kulkenut, mutta monorail junalla ja tavallisella junalla matkustaminen maksaa 1,7 myr. lounas maksaa 6-20 myr riippuen paikasta. mcdonald`S bicmac ateria maksaa esim 8,5myr. t-paidat 10-30myr. laukut 20-50myr. kengät ovat todella edullisia 5-15 euroa. 20-50euroa päivässä riittää riippuen kuinka paljon shoppailee :)

    • tukem tuossa kertoilee ansiokkaasti yksityiskohtaisia hintatietoja, joten jos mää yritän kuvata asiaa vähän yleisemmällä tasolla. Ja se kyllä mulle paremmin sopiikin, kun en oikeen semmonen soppailija oo.

      Jos aluksi sanos että esimerkiksi tarjoilijan tilipussi KLlässä vois olla suunnilleen samansuuruinen kuin kolleegansa täällä. Merkittävä ero on siinä että siellä se on MYRejä ja täällä EURoja. Kuvaiskos toi jotain?

      Kuala Lumpur kaupunkina on jo varsin vilkas suurkaupunki lähemmä kolomella miljoonalla asukkaallaan ja kasvaa ja kehittyy valtavaa vauhtia. Hintataso siellä, kuten suurkaupungeissa ylheensäkkin vaihtelee todella laajasti. Esimerkiksi toi ruokapuoli on suunnilleen niin että nälkä pysyy loitolla parilla eurolla päivässä, jos syo katukeittiöissä ja pienissä paikallisissa kuppiloissa (Suosittelen lämpimästi omasta puolestani). Mutta satanenkin saattaa käydä kevyeksi viinipullon ja parin konjakin keralla nautitusta pihvistä. Ruokailupaikkana Jalan Alor on varsinainen aarre. Löytyy kaikkea heinäsirkkojen, sammakoiden ja Norjalaisen lohen väliltä. Safkaa on tarjolla ympäri vuorokauden. Kun Kuppiloiden pitäjät Jalan Alorilla kasailevat pöytiä pois neljänseutuun aamuyöstä, niin Hawkerit pukkailee aamupalakärryjä asemiin jo kuudensilmässä.

      Määkään en bussilla oo pelkästään kaupunkialueella ajellut, pitempiä matkoja kylläkin. Mulla on sellanen käsitys että parempi ratkaisu on käyttää jotain niistä raideliikenteen vaihtoehdoista. Ovat nopeita, siistejä ja edullisia, kuten tukem tosa jo sanoikin. Ehkä kantsis vähän tutustua tähän reittikarttaan:

      http://www.monorail.com.my/network2005.htm

      Taksikin tieten pelaa, mutta siinä kantsii huomioida pari seikkaa:
      Kaupungin keskusta on oikeestaan kokoajan meleko ruuhkainen, niinettä lyhyemmän matkan käveleekin nopeammin, kuin autolla. Matkan hinta kannattaa sopia kuskin kanssa etukäteen (mittari niillä enimmäkseen on rikki). Vielä parempi vaihtoehto on ostaa taksilippu TEXI COUNTERilta, joita on useimpien nähtävyyspaikkojen läheisyydessä. Myös monet hotellit myyvät samanlaisia lippuja.

      Soppailun kans on paljolti sama juttu kuin ton syömisenkin kans. China Townin alue ja varsinkin Petalling Street myy kaikenlaista krääsää, pirattikamaa ja heikkolaatuista vaatetta. Hintapyynnöt ihanmitäsattuu ja huiske ihan hirmunen. Ydinkeskustassa taas on suuria ja vieläsuurempia ostoskeskuksia. Sieltä löytyy jo laadukaampaakin tavaraa ja varsin kohtuulliseen hintaan. Vähän etenpänä keskustasta olis sit sellanen paikallisten suosima iso ostoskeskus kuin Mid Valley Megamall:

      http://www.midvalley.com.my/

      Yks tuttava kertoili että hänen Eurooppalaiset asiakkaansa ostelevat monasti semmosta ihan huipputason merkkikamaa jotka, vaikka ovatkin Eurooppalaista alkuperää, ovat siellä varsin edullisesti hinnoiteltuja. Ite en asiaa sentarkemmin tiä. Viimetalvena ostin Mendozan matkalaukun ja sen hinta oli reilu kolmannes täkäläisestä.
      Ja ihan yleisesti hinta ja laatu seurailee aika tarkoin toisiaan.

      Toivottavasti tää antaa lisävalaistusta:
      perapappa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      269
      4911
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3384
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      42
      3278
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      49
      2582
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1817
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1620
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1428
    8. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      12
      1227
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1027
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1025
    Aihe