Osakesalkun luominen?

Hei. Tarkoitukseni olisi aloittaa osakkeilla rahan tekeminen, ei menettäminen. Ajattelin aloittaa sijoittamalla noin 20 000-30 000 euroa (n. 20% koko pääomastani) tasaisesti arvo- ja tuotto-osakkeisiin. Ongelma vain on ettei minulla ole kovin paljon kokemusta ennestään osakkeista, joten päätin kysyä millaisen salkun te noilla rahoilla tekisitte?

Kannattaako esimerkiksi ostaa Nordeaa, Nokiaa vai mitä? Entä ulkomaiset yhtiöt, kuten vaikka Gazprom tai Intialaiset It-yhtiöt? Minkälainen toimialajakauma olisi hyvä olla?

Ennen olen harrastanut vain osakerahastosäästämistä, mutta nyt olen pääyyänyt laajentaa osakkeisiin, joissa kuitenkin on niin paljon rahaa voitettavana. Kiitos näkemystenne jakamisesta.
121778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tuo päätös olisi pitänyt tehdä viisi vuotta sitten eikä nyt. Nyt ollaan suhdannehuipulla eivätkä sellaiset ole olleet kovin hyviä aloitushetkiä osakesijoittamiselle. Lähivuosina todennäköisesti arvo-osakkeiden arvo laskee ja tuotto-osakkeiden osingot supistuvat.

Strategian valinta tietysti riippuu siitä, mitä tavoittelet osakesijoituksilla. On aivan eri asia esim. turvata peritty omaisuus huonoina aikoina kuin pyrkiä riskiä ottaen nopeasti kasvattamaan salkkua nousukauden aikana. Tietysti oma merkityksensä on silläkin, missä loput 80 % varoistasi ovat.

Jos nyt välttämättä on ns. pantava pallit pölkylle, valitse neljä tai viisi erityyppistä yhtiötä. Hyviä osingonmaksajia, joilla on toiveita selvitä laskukaudestakin voiton pahasti supistumatta. Pieniä yhtiöitä, jotka jo nyt kasvavat kannattavasti. Miksei jokin spekulatiivinenkin kohde, jollaisesta voi tehdä kaikkein suurimmat voitot tuurin sattuessa kohdalle.

Yhtiöiden nimiä en uskalla tässä ruveta mainitsemaan, siinä suhteessa sinun on tehtävä itse oma työsi omien mieltymystesi pohjalta. Tämän hetken ja menneeseen menestykseen ei kuitenkaan pidä kiinnittää liiaksi huomiota, vaan tulevaisuuteen. Tunnusluvut muuttuvat nopeasti.

Osta muutaman viikon välein viidellätuhannella yhtä kohdetta kerrallaan pitkin talvea ja katso keväämmällä mihin on tultu. Pistä sen jälkeen parhaiten kehittyneeseen yhtiöön lisää rahaa ja myy huonoin pois ellei uutta tietoa ole tullut. Riskiä voit pienentää tai suurentaa panosta säätämällä.

Kiirettä ei ole. Omaa salkkuani olen luonut yli 20 vuotta eikä se vieläkään ole valmis.

Äänestä

Edellisellä kirjoittajalla olikin jo hyviä ajatuksia. Täysin samaa mieltä, että kiirettä ei mukaan ole nyt kun näyttää siltä että trendi on jo useimpien osakkeiden kanssa kääntynyt alaspäin. Nyt jos lähtee liian kovalla innolla salkkua kasaamaan niin voi olla että rahat on jo loppu ennenkuin on edes lähelle pohjia päästy.

Mielestäni tällä hetkellä kannattaa istua rauhassa käteiskassan päällä, eli etsiä jokin varmoja sijoituskohteita sisältävä korkorahasto tai määräaikaistalletus, sekä sijoittaa pariin hyvään sijoitusaiheiseen kirjaan ja opiskella asioita niin kauan kuin alamäki jatkuu. Nousuun ehtii kyllä mukaan.

Kuten aiemmassa viestissä mainittiin, jos nyt haluaa välttämättä aloittaa niin hajauta ajallisesti. Mieluummin jaa ostot vaikka parin vuoden ajalle, esimerkisi 3 kuukauden välein ostat vaikka muutamaa osaketta, jos laskee niin ostelet lisää ja näin saat alennettua osakkeiden keskihintaa. Tällä hetkellä nousuun pyrkii kyllä joitakin ns. "defensiivisiä" yrityksiä, mutta yleisen markkinatunnelman latistuessa nämäkin tapaavat ennemmin tai myöhemmin laskea muiden mukana. Energia, vähittäiskauppa, lääketeollisuus jne tuntuvat vielä sinnittelevän, ehkäpä niistä taantumalle suojaa?

Tärkeää on laatia sijoitussuunnitelma kaikessa rauhassa, kirjoittaa se paperille ja muistaa tiukan paikan tullen sitten aina vilkaista tätä lappua, jotta ei tule hätäpäissään tehtyä tyhmyyksiä. Laadi allokaatio, kuinka paljon sijoitat osakkeisiin, korkoihin tai muihin sijoitusinstrumentteihin. Olitkin jo miettinyt varovaista 20% osakepainoa. Seuraavaksi kannattaa miettiä miten hajauttaa eri toimialoille ja alkaa vertailla näiden toimialojen eri osakkeita keskenään. Yksi osake per toimiala riittää kyllä eikä jokaista toimialaa tarvitse välttämättä olla salkussa edustettuna, ainakaan joka hetki. Myös maantieteellistä hajauttamista kannattaa miettiä ja että sijoittaako esim. Suomeen suorin osakesijoituksin ja hajauttaa ulkomaille rahastojen kautta. Myös indeksiosuusrahastot eli ETF:t ovat mielenkiintoinen vaihtoehto tähän.

Kun lähtee etsimään yhtiöitä niin kannattaa myös vertailla mielenkiintoisina pitämiensä osakerahastojen sijoituksia ja harkita olisiko näiden joukossa itselle sopivaa yhtiötä johon sijoittaa. Näin saat koottua itsellesi ikioman "osakerahaston" ilman hallinnointikuluja.

Osakesijoittaminen on mielenkiintoinen maailma ja siihenkin tuntuu olevan neuvojia joka lähtöön. Ainoa todellinen sijoitusneuvo jonka uskallan tällä hetkellä antaa on: Lue kirjoja, kuuntele neuvoja, mutta tee sijoituksesi omaan harkintaasi perustuen.

Äänestä
  • Olen päättänyt lykätä osakesalkun luomista, ja noudattaa neuvoanne tarkkailla maailmantalouden tilannetta kaikessa rauhassa ja ehkä oppia siinä sivussa jotain. Tämän takia olisi hienoa jos voisitte suositella joitain korkeatasoisia alan teoksia. Erityisesti osakesijoittamista koskevat teokset olisivat nyt in, ja ehkäpä jokin globaalia maailmantaloutta käsittelevä kirja myös olisi hieno lukea. Kiitos kaikille rakentavista neuvoistanne.

    Äänestä

  • Carpe diem... kirjoitti:

    Olen päättänyt lykätä osakesalkun luomista, ja noudattaa neuvoanne tarkkailla maailmantalouden tilannetta kaikessa rauhassa ja ehkä oppia siinä sivussa jotain. Tämän takia olisi hienoa jos voisitte suositella joitain korkeatasoisia alan teoksia. Erityisesti osakesijoittamista koskevat teokset olisivat nyt in, ja ehkäpä jokin globaalia maailmantaloutta käsittelevä kirja myös olisi hieno lukea. Kiitos kaikille rakentavista neuvoistanne.

    Itselleni ehkä eniten antanut kirja on Seppo Saarion "Miten sijoitan pörssiosakkeisiin" -kirjasta ensimmäinen osa, vaikka vielä mummonmarkoista puhutaankin niin markkinoiden lainalaisuudet eivät muutu hetkessä. Selkeästi ja hyvillä esimerkeillä höystetty teos sijoittamisen perusteista, jota tulee vieläkin aika ajoin selailtua. Saariolta on tullut pari uusintapainostakin tuosta, II-osa ei ollut mielestäni yhtä hyvä, uusinta en ole vielä lukenut.

    Kim Lindström on kirjoittanut myös samanlaisen perusopuksen kuin Saario, häneltä ilmestyi viime vuonna myös uusi arvo-osakkeisiin painottuva opus. Vesa Puttonen on myös kirjoittanut joitakin kirjoja, "Vaurastuminen - varteenotettava vaihtoehto" oli ainakin ihan mukavaa selkokielistä luettavaa.

    Viimeksi luin kauppalehdessäkin Blogia pitävän Henri Elon "Löydä helmet - vältä kuplat" kirjan, jossa oli paljon tunnuslukuihin ja osakeanalyysiin perustuvaa tietoa, soveltuu myöskin perusteiden hankintaan. Seuraavaksi ajattelin ottaa käsittelyyn Malkielin kirjan "Sattuman kauppaa Wall Streetillä", jossa ymmärtääkseni puhutaan vahvasti indeksisijoittamisen puolesta.

    Myös netistä löytää selailemalla valtavasti tietoa, alla muutama linkkivinkki:
    http://www.investori.com/
    http://www.sijoitus.org/
    http://www.porssisaatio.fi
    http://www.seligson.fi/suomi/sijoitustieto/

    Lisäksi tietty alan lehtiä (Kauppalehti, taloussanomat, talouselämä, arvopaperi) kannattaa selailla netti- tai paperiversiona jotta pysyy ajan hermolla.

    Nuo kun lukaiset niin eiköhän sitten ala jo pörssissäkin olemaan oston ajat! :)

    Äänestä

  • Carpe diem... kirjoitti:

    Olen päättänyt lykätä osakesalkun luomista, ja noudattaa neuvoanne tarkkailla maailmantalouden tilannetta kaikessa rauhassa ja ehkä oppia siinä sivussa jotain. Tämän takia olisi hienoa jos voisitte suositella joitain korkeatasoisia alan teoksia. Erityisesti osakesijoittamista koskevat teokset olisivat nyt in, ja ehkäpä jokin globaalia maailmantaloutta käsittelevä kirja myös olisi hieno lukea. Kiitos kaikille rakentavista neuvoistanne.

    Ensimmäinen suositukseni on Henri Elon viime vuoden alkupuolella ilmestynyt kirja: Löydä helmet - vältä kuplat! Tie tuottavaan osakesijoittamiseen.

    Kirjasta löytyy hyvä esittely täältä:
    http://www.helmetkuplat.com/johdanto.html


    Toinen hyvä osakesijoittamisen perusteos on viime syksynä ilmestynyt Kim Lindströmin Vaurastu arvo-osakkeilla- kirja.

    Täältä löytyy PDF-muodossa oleva esittely kirjasta:
    http://www.arvopaperi.fi/extra/esitykset/vaurastu-171007/kim_lindstrom.pdf


    Ja täältä toinen esittely:
    http://www.taloussanomat.fi/omatalous/2007/11/04/Vauraalla+on+pitk%E4+pinna/200727578/322


    Kolmantena suosittelisin legendaarisen konkarisijoittajan Seppo Saarion viime vuonna ilmestynyttä kirjaa: Saarion sijoituskirja miten sijoitan pörssiosakkeisiin.

    Täältä löytyy esittely kirjasta:
    http://www.bookplus.fi/product.php?isbn=9789510338568


    Kannattaa katsoa, että löytyisikö kirjastosta näitä kirjoja, jos et halua ostaa niitä itsellesi.

    Äänestä

  • Hei! olen 17 vuotias sijoittamisesta ja osakkeista erittäin suuresti kiinnostunut tyttö ja mietinkin tässä että mistä sen näkee koska tää lasku päättyy ja nousu alkaa? ja kuinka nopeasti nousu yleensä tapahtuu? onko se parin päivän juttu vai voiko siinä mennä montakin vuotta tai kuukautta? Haluaisin itsekin hommata salkun ja mietinkin tässä tuota korkorahastoa näin aluksi ja sitten kun aalto lähtee taas nousuun niin ostais jotain sellaisia osakkeita jotka nousee ja myy voitolla pois.

    Äänestä

  • alpha__ kirjoitti:

    Hei! olen 17 vuotias sijoittamisesta ja osakkeista erittäin suuresti kiinnostunut tyttö ja mietinkin tässä että mistä sen näkee koska tää lasku päättyy ja nousu alkaa? ja kuinka nopeasti nousu yleensä tapahtuu? onko se parin päivän juttu vai voiko siinä mennä montakin vuotta tai kuukautta? Haluaisin itsekin hommata salkun ja mietinkin tässä tuota korkorahastoa näin aluksi ja sitten kun aalto lähtee taas nousuun niin ostais jotain sellaisia osakkeita jotka nousee ja myy voitolla pois.

    ...nousee vauhdilla ja sitte myy pois, en tarkota mitään hidasta nousua.

    Äänestä

  • alpha__ kirjoitti:

    Hei! olen 17 vuotias sijoittamisesta ja osakkeista erittäin suuresti kiinnostunut tyttö ja mietinkin tässä että mistä sen näkee koska tää lasku päättyy ja nousu alkaa? ja kuinka nopeasti nousu yleensä tapahtuu? onko se parin päivän juttu vai voiko siinä mennä montakin vuotta tai kuukautta? Haluaisin itsekin hommata salkun ja mietinkin tässä tuota korkorahastoa näin aluksi ja sitten kun aalto lähtee taas nousuun niin ostais jotain sellaisia osakkeita jotka nousee ja myy voitolla pois.

    Noh, kun katselet noita osakeindeksejä hieman pidemmältä ajalta, niin näet että pörssiin kuuluu nousuja ja laskuja. Nousukaudella tavallisesti noustaan rauhallisemmin pitempään (nyt jo vuodesta 2003) ja laskukaudet ovat lyhyempiä mutta saatetaan tippua jopa kymmeniä prosentteja vuoden-parin sisällä.
    Pörssissä on siis sekä pitkiä laskukausia, että lyhyempiä ns. "korjausliikkeitä". Lyhyistä korjausliikkeistä toivutaan yleensä nopeammin, jolloin näistä hyötymisessä pitää olla nopea ja iskeä kiinni ajoissa. Mikäli ajaudutaan pitempään laskukauteen, joka saattaa kestää jopa vuosia, ei käänne tapahdu hetkessä vaan pohjilla saatetaan madella jonkin aikaa. Tällöin talousuutisissa on yleensä tosin vain pelkkiä negatiivisia uutisia, joten kynnys lähteä tuolloin hankkimaan osakkeita voi olla melkoisen korkea.

    Käytännössä on kuitenkin mahdotonta ostaa juuri laskun syvimmässä kuopassa ja myydä korkeimmalla huipulla, koska tilannetta ei pysty arvioimaan nykyhetkessä (jälkeenpäin pohjan kyllä tunnistaa). yleensä tämmöiset onnenonkijat ostavat ja myyvät liian aikaisin. Tämän takia ihmisillä on monenlaisia sijoitusstrategioita, toiset ostavat pikkuhiljaa laskukaudella ja keventävät salkkuaan nousun kestettyä pitemmän aikaa kun taas toiset eivät edes yritä arvata oikeaa sijoitusajankohtaa, vaan ostavat lähinnä osan yrityksestä ja pitävät paperit salkussa niin kauan kuin olettavat yrityksen tekevän voittoa ja siten tuottavan tuloja myös sijoittajille.

    Trendikäännettä voi myös yrittää haistella ns. "liukuvien keskiarvojen" tai muiden teknisen analyysin apuvälineiden kautta. Näistä lisää mm. mainitsemassan Saarion kirjassa.

    Ennen kaikkea painottaisin osakkeisiin sijoittamisen olevan pitkäjänteistä säästämistä, kuin pikavoittojen toivossa olevaa onnenongintaa. Pitkässä juoksussa suosittelen ostamista säännöllisin väliajoin pienissä erissä, jolloin ei tule laitettua kaikkea väärään aikaan. Jos hakee pikavoittoja niin oikeampi osoite lienee veikkauksen tiski.

    Äänestä

  • alpha__ kirjoitti:

    Hei! olen 17 vuotias sijoittamisesta ja osakkeista erittäin suuresti kiinnostunut tyttö ja mietinkin tässä että mistä sen näkee koska tää lasku päättyy ja nousu alkaa? ja kuinka nopeasti nousu yleensä tapahtuu? onko se parin päivän juttu vai voiko siinä mennä montakin vuotta tai kuukautta? Haluaisin itsekin hommata salkun ja mietinkin tässä tuota korkorahastoa näin aluksi ja sitten kun aalto lähtee taas nousuun niin ostais jotain sellaisia osakkeita jotka nousee ja myy voitolla pois.

    "onko se parin päivän juttu vai voiko siinä mennä montakin vuotta tai kuukautta?"

    Isommat nousut kestävät yleensä vuosia tai ainakin kuukausia. Joskus yhtiön kurssi voi kuitenkin nousta erittäin rajusti hetkessä. Näin tapahtui esimerkiksi silloin, kun tanskalainen Danisco teki ostotarjouksen suomalaisen Cultorin osakkeista. Danisco maksoi Cultorin osakkeista huomattavasti sen hetkistä pörssikurssia korkeamman hinnan. Onneksi omistin Cultorin osakkeita silloin, kun ostotarjous tehtiin, ja osakepottini arvo yli kaksinkertaistui. Kannattaa muuten tutustua Kauppalehden sivustoon, josta löytyy kaikkien suomalaisten pörssiyhtiöiden kurssikehityksen historiatiedot.
    Esim. Nokian osakkeen kurssi on vaihdellut näin viimeisen 12 vuoden aikana:
    http://www.kauppalehti.fi/4/i/porssi/osake/index.jsp?klid=1050&days=max

    Rautaruukin kurssikehitys samalta ajalta:
    http://www.kauppalehti.fi/4/i/porssi/osake/index.jsp?klid=1010&days=max

    Nokian Renkaiden kurssikehitys:
    http://www.kauppalehti.fi/4/i/porssi/osake/index.jsp?klid=1088&days=max

    Jokaisen yhtiön kurssihistoria on helppo hakea, kun kirjoittaa Vaihda yhtiötä -kenttään yhtiön nimen ja klikkaa hae.

    Äänestä

Olen seurannut osakemarkkinoiden kehitystä melkein päivittäin 12 vuoden ajan. Tällä hetkellä en suosittelisi sijoittamaan osakkeisiin. Parempia ostohetkiä tulee hyvin todennäköisesti vielä tänä vuonna. Helsingin pörssissä on paljon hyviä yhtiöitä, mutta hyvistäkään yhtiöistä ei kannata maksaa liian paljon. Ennustan, että Nokian kurssi tulee laskemaan tämän vuoden aikana 15 euron (nyt hieman yli 23 euroa) alapuolelle. Sitten vasta kannattaa alkaa harkita vakavasti Nokian ostamista. Nordeakaan en ostaisi tällä hinnalla, vaan odottaisin, että kurssi laskee reilusti nykytasosta. En maksaisi Nordean osakkeesta ainakaan yli 8 euroa tämänhetkisen tuloskunnon perusteella.

Eli neuvoni on, että nyt on hyvin huono hetki sijoittaa osakkeisiin, koska osakekupla ei ole vielä puhjennut kokonaan. Aloitteleva sijoittaja tekee hyvin tyypillisesti juuri sen virheen, että maksaa ylihintaa osakkeista, joita saisi myöhemmin paljon halvemmalla. Nyt kannattaa siis odottaa todellista osakkeiden alennusmyyntiä ja ostaa vasta sitten.

Äänestä
  • On oikein mukava kuulla kokeneiden jermujen sijoitusneuvoja mutta kuka oikein tosissaan koertoo omista miljoonan taalan vinkeistä?

    Itse olen aloittelija mutta muistan kun aikoinaan kiisteltiin Nokian kurssin laskusta alle 56 euron (nyt näköjään huoli on alle 23'n painumisesta).

    Tietenkin esimerkiksi 5 vuotta sitten tehdyt OKO'n, Outokummun, Rautaruukin yms ostot ovat tänään pokineet mukavan potin mutta mitä teekee nyt tässä vaiheessa harrastukseen mukaan pyrkivä? Neuvokaa!

    Omasta mielestä OKO ja Nordea ovat kalliista hinnastaan huolimatta melko turvallisia huolimatta näistä velkasaneeraus-tappioista?

    Äänestä

  • roskarahasto kirjoitti:

    On oikein mukava kuulla kokeneiden jermujen sijoitusneuvoja mutta kuka oikein tosissaan koertoo omista miljoonan taalan vinkeistä?

    Itse olen aloittelija mutta muistan kun aikoinaan kiisteltiin Nokian kurssin laskusta alle 56 euron (nyt näköjään huoli on alle 23'n painumisesta).

    Tietenkin esimerkiksi 5 vuotta sitten tehdyt OKO'n, Outokummun, Rautaruukin yms ostot ovat tänään pokineet mukavan potin mutta mitä teekee nyt tässä vaiheessa harrastukseen mukaan pyrkivä? Neuvokaa!

    Omasta mielestä OKO ja Nordea ovat kalliista hinnastaan huolimatta melko turvallisia huolimatta näistä velkasaneeraus-tappioista?

    Kyllähän OKO ja Nordea ovat vakavaraisia pankkeja jotka kärsivät tällä hetkellä finanssikriisistä muiden pankkien tavoin. Niiden taseessa tuskin on liiemmälti näitä pelättyjä subprime-sijoituksia. OKOhan alensi viime vuoden tulosarviotaan jokin aika sitten mutta sijoittajat ottivat nuokin uutiset melko iisisti. Nordeaan moni on sijoittanut oletettujen pankkifuusiohuhujen perusteella, mutta eipä tuostakaan ole mitään kuulunut aikoihin. Pitkää salkkua rakentaville varmasti ajallisesti hajauttaen tässä ihan ok kohteita. Tuskin mitään miljoonan taalan kohteita mutta tasaisesti tuottavia osinkoyhtiöitä.

    Outokumpu ja Rautaruukki ovat malliesimerkkejä syklisistä yhtiöistä joiden kohdalla ajoitus ratkaisee. Näihin on hyvä sijoittaa taantuman pohjilla ja irtautua nousutrendin loppuvaiheissa. Näihin nimittäin laskukausi tarttuu erityisen voimakkaasti, vaikuttaen myös yritysten tuloksentekokykyyn. Vahvasti ovat molemmat laskeneet jo nytkin mutta monesti silti näihin sijoitetaan liian aikaisin.

    Rakennusalan osakkeillakin menee alamäkeä yleisestä markkinatilanteesta johtuen. Hyviä yhtiöitä olisi tuollakin toimialalla, mutta epävarmuustekijät ovat itselleni ainakin liian suuret. Asuntorakentaminen hiipuu ja tuskin nousee vähään aikaan vastaaville lukemille mitä ollaan kuluneena vuosikymmenenä tottuneet näkemään.

    Lähes jokasista nousutrendiä tuppaa leimaamaan jokin ylivoimainen innostus joka nousee lopulta kuplaksi, kuplat puhkeavat jossain vaiheessa mutta kuka osaa lähteä mukaan näihin oikeaan aikaan ja poistua oikeaan aikaan varmasti pärjäisi. Mahdotontako? Ehkä... Ensimmäinen taloudellinen kupla oli 1600-luvulla vallinnut tulppaanikupla, 2000-luvun alussa oli teknokupla, nyt on puhkeamassa asuntokupla. Tuhannen taalan vinkki olisikin nyt miettiä mikä voisi olla seuraavan nousukauden "kova juttu". Ehkä energia? lääketeknologia? avaruustekniikka? who knows...

    Itse olen tällä hetkellä pitkälti lyhyissä koroissa, mutta olen myös ostellut hieman ns. kontra-ETF:iä, jotka nousevat kun pörssi laskee ja toisin päin. Sijoitin myös äsken erääseen infrastruktuuri-ETF:ään, joka sijoittaa sähkö-, vesi-, kaasu- ym. yhtiöihin, maksullisiin tieverkkoihin, lentoasemiin jne. Näitä käytetään varmasti laman aikanakin ja siten luulisi tuottavan tasaisen varmasti. Pörssi vaan on pitkälti joukkopsykologiaa johon ei aina järkiargumentit tehoa, ns. "varmatkin" kohteet tippuvat usein muiden mukana ilman syytä. Tämä toki luo ostopaikkoja tarkkaavaisille!

    Tuskinpa kellään on mitään yleispätevää ohjetta mihin kannattaa sijoittaa ja milloin, lopulliset päätökset on tehtävä itse. Tuuripeliähän tämä pitkälti kuitenkin on...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Carpe diem kirjoitti:

Hei. Tarkoitukseni olisi aloittaa osakkeilla rahan tekeminen, ei menettäminen. Ajattelin aloittaa sijoittamalla noin 20 000-30 000 euroa (n. 20% koko pääomastani) tasaisesti arvo- ja tuotto-osakkeisiin. Ongelma vain on ettei minulla ole kovin paljon kokemusta ennestään osakkeista, joten päätin kysyä millaisen salkun te noilla rahoilla tekisitte?

Kannattaako esimerkiksi ostaa Nordeaa, Nokiaa vai mitä? Entä ulkomaiset yhtiöt, kuten vaikka Gazprom tai Intialaiset It-yhtiöt? Minkälainen toimialajakauma olisi hyvä olla?

Ennen olen harrastanut vain osakerahastosäästämistä, mutta nyt olen pääyyänyt laajentaa osakkeisiin, joissa kuitenkin on niin paljon rahaa voitettavana. Kiitos näkemystenne jakamisesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu