Aloitusten otsikoinnista

Juniperus

Olisiko mahdollista keksiä aloitukselle otsikko, josta käy ilmi, mitä aihetta halutaan käsiteltävän. Ja vielä, jos mahdollista, missä tyylilajissa, missä hengessä? Eikö se olisi meidän kaikkien yhteinen etu?

Puhun lukijana, joka ei kaikkia tekstejä avaa. On turhauttavaa, kun hitaalla koneella availee heikosti toimivan suomi24:n tekstejä ja yrittää tyhjien tai joskus jopa harhaanjohtavien otsikoiden takaa löytää kiinnostavan aiheen.

Onhan hyviäkin esimerkkejä: Pystybaari kertoo aika hyvin keskustelujen tyylin, vaikka ei sisältöä rajoitakaan. Tällä sivulla on myös tankarunoja keräilevä aloitus. Runoilijat voivat omassa looshissaan kirjoitella vapaammin ja saada toisiltaan tukea ja ymmärrystä ja välttyä asiattomalta kritiikiltä.

19

861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pirre*

      Juniperuksenkin aloitus :)

      • Juniperus

        Oletko avauksen aiheesta samaa mieltä? Sinä tosin mahdat lukea näitä avauksia laitaluvulta.


      • Pirre*
        Juniperus kirjoitti:

        Oletko avauksen aiheesta samaa mieltä? Sinä tosin mahdat lukea näitä avauksia laitaluvulta.

        vaikka syyllistyn itsekin harhauttavaan otsikointiin, joskus pilailu mielessä tosin, niinkuin tänäaamuna 50 paltalle tekemäni aloitus valkosipulin edullisista vaikutuksista :)

        Ja perässä tullaan, pian kokoaikaisesti täällä.


    • alempana olevia

      aloituksia. Minä ainakin sain selvän, mitä asia koskee.

      Tanka-runoja en ole tällä 60plussa -sivulla nähnyt (on 50 ).
      Voisi käydä niinkin, ettei tänne jäisi mitään lukemista/keskustelemista, jos niin tarkkaan aihepiireihin tartutaan.

      Minä toivoisin luettavuuden helpottamiseksi, että jaksotettaisiin kirjoituksia osiin. Sellaista pitkää selostuspötköä on hankala lukea.
      Ne välilyönnit erottajan jälkeen myös helpottaisivat lukemista.

      Ymmärtääkseni tämä palsta on 60 ikäryhmän ihmisille, jossa voi keskustella asiasta kuin asiasta tietenkin sääntöjen sallimissa rajoissa. Saattaapi olla, että olen väärässä.

      • Juniperus

        Noin toinen puoli. Ja tankat todellakin olivat viisikymppisten sivulla, mutta hyvä otsikko silti.

        En minä puhu aihepiireistä, vaan otsikoista. Keskustelu haaraantuu omiin oksiinsa, ja se on toisaalta hyvä. Niinhän usein käy luonnossakin, ja usein sivuhaaroista löytyy hyvinkin mielenkiintoisia aiheita. Jos vielä vastaustenkin otsikoissa pyritään ilmaisemaan jotakin sisällöstä, kiinnostamattomat haarat voi sivuuttaa kokonaan.

        Kappalejako helpottaa luettavuutta, se on tietysti totta. Olen samaa mieltä myös siitä, että aihe kuin aihe pitäisi tänne sopia. - Ja sitä paremmin istuu, mitä osuvammin se on otsikoitu.


    • Sitä olen itsekkin monta kertaa ajatellut, että miksei jo otsikosta voisi saada selville aiheen.
      Aina ei yhdellä katsomisella edes muista, mitä kukin aloitus sisältää.

      Mitä vikaa muuten Pirren mielestä tässä aloituksessa oli?

    • tyhmä mummo

      minulle liian vaikeaksi.otsikostani voisi tulla pitkiä(kuinka pitkiä mahtuu?), jäis tekemättä kun en sais asiaa ilmaistua.

      Olen ajatellut seuraavaksi otsikoksi; "Nähdä Napoli ja kuolla". Tämä on se vanha sanonta.
      Asiana siinä olisi jäteongelmat Napolissa. Minustä olisi tylsä otsikko, "Napolin jäteongelmat", kummanko avaisit vai et kumpaakaan?

      • Juniperus

        Niistähän käy ainakin ilmi, että haluat keskustella Napolista. Ensimmäinen on tyylitellympi ja kirjallisempi, toinen kertovampi.

        En tunne Napolin kaupunkia, eikä aihe siksi minua kiinnostaisi. Tuskin avaisin kumpaakaan, kun minulla ei olisi aiheesta järkevää sanottavaa.


      • jäteongelma
        Juniperus kirjoitti:

        Niistähän käy ainakin ilmi, että haluat keskustella Napolista. Ensimmäinen on tyylitellympi ja kirjallisempi, toinen kertovampi.

        En tunne Napolin kaupunkia, eikä aihe siksi minua kiinnostaisi. Tuskin avaisin kumpaakaan, kun minulla ei olisi aiheesta järkevää sanottavaa.

        Luin lehdestä ja kauhistelin heidän jäteongelmaa. Kaikessa siellä tuntuu myös mafia mukana olevan. Juuri tulee uutisista, että yli 100 000 tonnia on jätteitä kaduilla!


    • Outo Olga

      Samaa asiaa yritin muutama kuukausi sitten viestittää, mutta se oli melko turha toive. Suurin osa kirjoittajista pitää ilmeisesti otsikointia tarpeettomana, joten olen tyytynyt kohtalooni eli vetäytynyt pois koko palstalta. Joskus kurkistan tänne ja avaan ketjun, josta jo otsikon perusteella voi päätellä aiheen. Jos otsikko ei kerro mitään, niin ohitan koko jutun. Näin saattaa mennä mielenkiintoinenkin aihe ohi, mutta menköön.

    • puskamummo

      Myö ollaa poheemii tääl meijä kylil. Lumihankee tehhää kinttupolku ja kesäl kasvaa nurmikko valtoimennaa. Internettii myö rönsytettää sen mukkaa ku on sanottavvaa. Oiskoha siul jottai hienompii palstoi, mihi mennä?

      • Outo Olga

        Onneksi palstoja on joka makuun, joten kinttupolkujen kulkijoille toivottelen hyvää ja kevyttä matkaa vaikkapa ilman selvää otsikointia. :))) Meitä mahtuu maailmaan ihan joka sorttia - onneksi, eikä ole pakko törmäillä.


      • Juniperus

        Olisiko aivan mahdotonta otsikoida rönsyttely niin, että lukijakin sen avauksesta tunnistaisi? Sitähän minä vain toivoin.

        Eikö natsimeininkiä ole pikemminkin se, että häätelee kirjoittajia palstalta? Minä vain esitin ehdotuksen, jonka ei luulisi ketään loukkaavan.


      • puskamummo
        Juniperus kirjoitti:

        Olisiko aivan mahdotonta otsikoida rönsyttely niin, että lukijakin sen avauksesta tunnistaisi? Sitähän minä vain toivoin.

        Eikö natsimeininkiä ole pikemminkin se, että häätelee kirjoittajia palstalta? Minä vain esitin ehdotuksen, jonka ei luulisi ketään loukkaavan.

        Onha se vähä liioteltu nimitys. Myö vaa tääl meijä kylil tykätää ellää vappaast.


      • Juniperus
        puskamummo kirjoitti:

        Onha se vähä liioteltu nimitys. Myö vaa tääl meijä kylil tykätää ellää vappaast.

        Teidän kylääkö tämä palsta vain onkin? Minä kun aivan luulin, että tämä olisi avoin meille kaikille.


      • puskamummo
        Juniperus kirjoitti:

        Teidän kylääkö tämä palsta vain onkin? Minä kun aivan luulin, että tämä olisi avoin meille kaikille.

        Meil karjalaisil ei oo ennää ommii syntymäkottei - tai meil vanhemmil ainakaa.

        Meijä kylil myö ittää vastustettaa ja lännest otetaa oppii.

        Saatha tuota siekii ehtottaa. Nyt on ainakii selkee otsikko miullakii.


      • Juniperus
        puskamummo kirjoitti:

        Meil karjalaisil ei oo ennää ommii syntymäkottei - tai meil vanhemmil ainakaa.

        Meijä kylil myö ittää vastustettaa ja lännest otetaa oppii.

        Saatha tuota siekii ehtottaa. Nyt on ainakii selkee otsikko miullakii.

        Että tämä on karjalaisten reviiriä, ja lupa kirjoittamiseen on kysyttävä karjalaisilta.


    • ukesti

      Eikö ensin pitäisi tuoda esiin asian hyviä puolia!
      Kai tarkoitus on, että joku lukee mielipiteeni.
      Kukkia keskustelun avaajalle ja Outo Olgalle

    • ja varmaan useinkin jää ihan mielenkiintoisia juttuja avaamatta. Itse yritän helpottaa asiaa laittamalla kommenttiinkin otsikoksi jotain vinkkiä. En väitä aina onnistuneeni.

      Joissain "leikkiketjuissa" huomasin, että koko juttu olisi auennut pelkät otsikot lukemalla, jos jokainen olisi laittanut sen yhden pyydetyn sanan otsikoksi. (En tiedä, mitä niissä on oikeasti oli, koska en ole avannut ko. ketjuja. Otsikot olisin voinut mielelläni lukea.)

      Juniperus esitti mielestäni hyvän aloitteen tai toivomuksen ja jokainen voi tietysti itse päättää mitä kirjoittaa. Tuskin siitä mitään haittaa olisi, jos itse kukin harrastaisi vähän aivojumppaa täälläkin. - Eihän koskaan ole liian myöhäistä...;))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe