Taantuma vai LAMA ?

Viikate heiluu USAssa ja kohta myös EUROOPAssa.
3280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Parturi-KAMPAAJIEN työ on arvonLISÄVEROtettua työtä.

Äänestä

Miten asiaan vaikuttaa se, että euro on koko ajan vahventunut dollariin verrattuna? Kestääkö Eurooppa taantuman uhkaa vahvalla valuutallaan paremmin?

Äänestä

Itse veikkaan pitkää ja lievää taantumaa, en varsinaista 90-luvun alun kaltaista lamaa. Silloin, kuten nytkin, ongelmat alkoivat USA:sta säästöpankkien kriisinä, sikäläisittäin savings & loan crisis. Levisi Suomeen, kuten nytkin käy, mutta sillä erotuksella, että tuolloin romahti samaan aikaan myös N:liitto ja idänkauppa. Tuloksena oli OECD-maiden talushistorian pahin lama. Ja siitä selvittiin. Tällä kertaa tilanteen pitäisi jäädä lievemmäski kuin tuolloin. Siis kaiken järjen mukaan. Toisaalta jenkeillä on huikea kyky pistää kaikki muut kärsimään enemmän kuin he itse, vaikka ongelmat heidän aiheuttamiaan. Tällä kertaa ilmenee ulkomaille myytyinä arvopaperistettuina roskalainoina. Erotuksena 90-luvun alkuun myös se, että nyt on riski myös yleismaailmallisesta syvästi tuhoisasta lamasta a la 1930-luku, mutta se on onneksi epätodennäköistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Kuolema- kirjoitti:

Viikate heiluu USAssa ja kohta myös EUROOPAssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu