mangat lainaan itse useiimmiten kirjastosta ja imppaan koneelle netistä. Animea en oikeastaan saa mistään koska kazaa ei suostu toimimaan BitTorrent sekoilee muuten vaan ja anime sukista hommatut ei toimi. Subilta oon kattonu tietenkin niitä mitä sieltä on tullu
Mistä hankitte animet/manganne
Momo
13904
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
pfffffffffff HAAH AHH AAH AHA AHAHA AHHA AHA.
DC
Pitäisi kysyä varmaan Suomi24:n ylläpitäjiltä ottaisivatko se saman linjan kuin Tiltin foorumeilla on otettu. Eli ei mitään keskustelua laittomista netistäkopioimista eikä p2p-ohjelmista.
Itse en netistä anime jaksoja lataa, koska yhtään ainutta jaksoa tietokoneeni ei ole jaksanut ladata. Kiinnostais kokeilla joskus, mut tämän hetkiselle koneelle ei enää uskalla mitään DivX soitinta ladata kun muutenkin tukossa. Kaverilla kyllä on parempi kone, sieltä sitten jos ei muu auta...
Tosin mangaa lataan netistä ja paljon. Parhaiten noated.comin kautta. Mangaa oon myös tilannu netin kautta mm. suomalaisesta, akateemisesta ja bookplussasta.
Täällä kirjastossa ei ole mangaa muuta kuin Akiraa (ei kiinnosta)... Mutta kun käyn siskon luona Oulussa, niin kirjastosta lainaan kaikki paikalla olevat mangat (enimmäkseen siellä on kai Rumiko Takahashin töitä...)^_^'
Jonkin verran olen imuttanut netistä WinMX:n kautta, mutta jotain on tullut ostettuakin. Play.com on tullut tutuksi, samoin kuin eBay (tosin suuri osa siellä myytävistä DVD-levyistä on piraattikamaa, eli kannattaa varoa jos aikoo ostaa sieltä jotain). Telkkarista olen katsonut ja/tai nauhoitellut joitakin.
Mangaa ostan useimmiten Fantasiapeleistä ja Englannin Amazonista, joskus myös Japanin. Joskus olen ostanut myös Kukunorista, mutta kyllästyin koska se on sekä kallis että hidas toimittamaan.
Oulun kirjastosta olen kans lainaillut, ei se mangakokoelma siellä niin laaja ole, mutta sai ainakin minut alkuun! Tuu Mimi muuten joskus moikkaamaan, olen tuolla ainakin satunnaisesti töissä. :-)
Yeah, tuun moikkaan jos käyn siellä päin. Jos satut neuvontaa niin luultavasti kysyn missä on jokin tietty manga kirja koska itse en löydä kuitenkaan! ^_^'
Broidi ostaa joitain Animeita filmifriikistä, ja sitten itte ostelen Mangaa yleensä Fantasia Pelit -liikkeest tai lataan jotain ´netistä.. Vaikka vähä haavemmi..
Sitte animee lataan Kazaa Litellä [vanhemmat sarj kute DBz] tai sit lataan AnimeSukista.. Ja ne kyl iha hyvi toimii..?
Täält kirjastost ei löydy muutaku Pokemonii :P
animet ostan kukunorista, ja mangat fennica comicsista ja fantasiapeleistä.
Mä katon animee telkkarist ja ostan Kukunorist ja Ruotsist niit kasettei ja yhen levynkii ostin Ruotsist. Mangatkii ostan Ruotsist, ku ei oo tääl
Suomes viel oikee tullu mangaa vastaan. Se kauppa
mistä mä Ruotsissa ostin ne videot, cd:n, DVD:n ja
mangan on just hyvä paikka!!!Siel on hyllyt täynnä
animee ja mangaa!!!Jos menee Tukholmaa ni kannattaa käyä siinä kaupassa!!!Hinnat on kyl aika
hirveet...mut silti.
oon lähdössä justiinsa perheen kanssa risteilylle tukholmaan ja saan ainaki 100 e sitä varten..mikä mahtaa olla kaupan nimi? kai ne mangat&animet on englanniksi?
siis tekstit?ei kai kaikkia animevideoita olla pilattu ruotsidubilla?
Kadun nimeä en muista, mutta sen anime & manga liikkeen nimi on Science Fiction Bokhandeln. Hinnat ovat suhteellisen kovat, mutta valikoima on laaja ja kattaa monta sarjaa. kaupan osoitetta en nyt satu muistamaan, mutta se taisi olla jossain päin vanhaa kaupunkia.
Miltei kaikki animet ja manga joita siellä myydään on englanniksi. Itse muistelen nähneeni vain Dragon Ball -mangaa ruotsiksi (oli saatavana myös enkuksi). Jokaisessa anime DVD:ssä on mahdollisuus ainakin englannin- tai japaninkieliseen dubbaukseen, ja englanninkielisiin teksteihin.
Nimittäin Saksan MTV:ltä. Sieltä tulee Cowboy bebop, Golden Boy ja Escaflowne. Kaksi ensimmäistä olen nähnyt ja Escaflownekin on jo yli puolenvälin...
kaverillanikin on saksan mtv,josta tulee kamalasti animesarjoja
*kateellinen*
Direct Connectia. Kannattaa ladata myös DivX.