Onko joku nyt tammikuussa alkaneella Finskin/Northportin matkustajaselvityskurssilla? Itsekin hain, mutten tullut valituksi ja nyt mietin, että kannattaako hakea uudelleen. Mitä luvataan työllistymisestä? Toivottavasti jotain muuta kuin ketjutettuja määräaikaisuuksia. Vai onko luvattu mitään?
Matkustajaselvityskurssi
Finnairilla
11157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kuten varmaan itsekkin olet ilmoituksesta lukenut, eivät lupaa juuri mitään. "Kurssin hyväksytysti suorittaneet työllistyvät Northportin osa-aikaisiin, määräaikaisiin matkustajaselvitystehtäviin Helsinki-Vantaan lentoasemalle heti, kun matkustajaselvitystehtäviä avautuu täytettäväksi."
Joskus ottavat kaikki kurssin läpäisseet, joskus muutaman. Tuo "avautuu täytettäväksi" ei todellakaan tarkoita, että olisi vakipaikkoja tarjolla, määräaikaisena osa-aikaisena joutuu olemaan näinä päivinä useamman vuoden ja joutuu tekemään 2-osaisia vuoroja (esim. samana päivänä klo 03.00-06.00 ja 15.00-19.00). Opiskelijoille saattaa sopiakkin, mutta ei kovin monelle muulle.