Onkos kukaan käynyt lokakuussa Keniassa tai Tansaniassa? Itse olen lähdössä ensi syksynä, ja kovasti kiinnostaisi tietää että kuinka kuuma ja polttava se aurinko siellä on tuohon aikaan esim jossain savanneilla. Jossain luki, että Afrikan aurinko polttaa helposti vaatteidenkin läpi. Itse olen niin vaalea, että palan Suomessakin aurinkoisena kesäpäivänä varmaan kymmenessä minuutissa jos en mitään suojaa käytä. Eivätkä ne suojatkaan (edes kerroin 60..!) aina auta tarpeeksi.
Afrikan aurinko
_johannaaaaa_
1842
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Terveellä järjellä pärjää hyvin.
Olin lokakuussa 2007 Tansanian safarilla ja päätteeksi Sansibarilla. (Ihana matka, suosittelen!)
Itse olen myös vaalea ja palan helposti.
Meillä oli käytössä suojakerroin 30 aurinkovoidetta. En palanut. Päivällä suorassa auringonpaisteessa on niin kuuma, ettei siinä kärsi pahemmin oleskellakaan. Palamisenkin takia kannattaa olla varjossa.
Ennen auringon nousua lähdimme safarille jeepeillä. Niissä ylösnostettava katto, joten autossa oltiin varjossa. Paluu hotellille pimeän tullessa, paitsi välillä käytiin syömässä. Ei ollut juuri aikaakaan paistatella itseään.
Sansibarilla olisi kerinnyt käristää itseään, mutta itse tyydyin makoilemaan aurinkovarjon alla.
Mies otti hetken, n.20-min. aurinkoa, jolloin selkä vähän kärähti.
Mantereella kuumuus ei varjossa haitannut, sillä ilma on kuivaa. Sansibarilla oli alkuun tukalaa, kuin olisi astunut saunan pukuhuoneeseen. Siellä korkea kosteusprosentti.