Kävinpä taas alkuviikosta Haapajärven Shellillä tankilla, ja kuinkas ollakkaan taas... siis taas naamat kiini ikkunassa. Eikö hemmetti teillä haapajärvisillä ole parempaa tekemistä, kuin istua huoltamon pöydässä kyttäämässä ihmisiä. Menkää panemaan akkojanne paksuksi(jos teillä sellaisia on edes?). Sekin olisi rakentavampaa ja pitäjää rikastuttavampaa, kuin olla kyyläämässä, nenä kiinni lasissa kuka, mitä, minkä verran se tankkaa.
Aikas oudon kuvan antaa pitäjästä, ei taida bulevardit auttaa, ei kertakaikkiaan halua tulla keskustaan jos huoltamolla jo on tuollaista.
No, toki olen uusi kulkia tällä alueella, mutta silti. Ei minua ainakaan kiinnosta tulla pitäjään jossa ihmiset oikein porukalla vahtaa! Ja, kun taaimmainen ei näe, nousee se oikein seisomaan jota näkee kaiken.
En itse ole innokas menemään siihen aikaisemmin matkani varrella olevaan ABC! asemaan koska kannatan pienyrittäjää ennemmin, mutta eipä kiinosta käydä, kun on kuin näyttämöllä istuis.
Laita vaikka verhot siihen ikkunaan, ja haapajärviset oletteko tosiaan nuin uteliaita?
Aikas oudon kuvan antaa pitäjästä, ei taida bulevardit auttaa, ei kertakaikkiaan halua tulla keskustaan jos huoltamolla jo on tuollaista.
No, toki olen uusi kulkia tällä alueella, mutta silti. Ei minua ainakaan kiinnosta tulla pitäjään jossa ihmiset oikein porukalla vahtaa! Ja, kun taaimmainen ei näe, nousee se oikein seisomaan jota näkee kaiken.
En itse ole innokas menemään siihen aikaisemmin matkani varrella olevaan ABC! asemaan koska kannatan pienyrittäjää ennemmin, mutta eipä kiinosta käydä, kun on kuin näyttämöllä istuis.
Laita vaikka verhot siihen ikkunaan, ja haapajärviset oletteko tosiaan nuin uteliaita?
Vastaukset 29
Vanhimmat
sama ilmiö toistuu kaikissa pienissä kylissä.
Joutilaat munapäät siellä istuu.
Vaikka en ole vastaavaa ennen huomannut. Vaikka pienessä kylässä olen asunut ja käynyt tankilla useasti. "Ilmiö", on tullut vastaan vain Haapajärvellä. No, pitää koittaa yrittää ymmärtää. Tuttavani sanoi samaa tämän baarin asiakkaista. Räkä valuu ikkunaa pitkin, kun nenät on kiinni lasissa. Sääli yrittäjää asiakkaita menee varmasti, tuon takia ohi. Ei kuulema viitsi tankata, kun äijät oikein kyttää ikkunasta. Ja hauskaa tuntuu olevan vielä. Toki hyvähän on että on iloinen asia asua Haapajärvellä. Toki toisen tankkaamisen katsominen, ei minusta ole kovin "viihdyttävää".
elämä kiinni,minä ainakin tankkaan jos bensa on loppu haapaj,shellin kohalla.
niitten nenän edessä, niin eiköhän hymyt hyydy!
Ole ollut tapittajia. Se on paikallinen piikakerho joka siellä puistokadun varrella kokoontuu. Ja on muuten halvempaakin!
menen ennen muualle tankkaamaan kuin shellille, ei valu räkä pitkin laseja esim. ABC:n asemalla ja muutenkin palvelu on 100 pros. parempaa. Jos räkänaamat olis pois ja palvelu parempaasiellä viitsis käydäkin.
töllistellä, jos heillä ei ole parempaa tekemistä. Melkein vois tankatessa röyhistellä äijien iloksi, kun on varaa tankata näillä litrahinnoilla. Kohta ei köyhät ajele.
ettei ejella turhaan saadaan päästöt pienemmiksi,ja köyhät sen maksaa.
mutta 90% Suomen päästöistä tulee muualta kuin liikenteestä.
Tulla sieltä puistokadun varelta. On sen näköisiä ukkoja koko tupa ja varsinkin ne ikkunan varret täynnä. Joutilaat ja kunnan duunarit istuu päivät juoruamassa ja piereskelemässä.
tähän maailmaan. Tietenki, jos ukko tai akka laskee 2-3 litraa päivässä, niin kauhee määrä siitä kertyy.
Lehemätkin navetassa pidettäväksi, tai ainakin haitta verolole pantavaksi. Päästöt on sitä luokkaa...
Joten kasvihuoneilmiö vaan pahenee.
lehmien päästöt kuin pieru saharaan kasvihuoneilmiössä.
aijaa semmostako haapajärven sellillä
en sillai tunne sitä selliä mutta
pitäjä on piippolan miehiä
itse asu n piippolassa meillä on
shell huoltoasema kahvio siellä ei
kukaan kuiki kuka tankkaa bensaa
ja mitä kutakin tekee ei valu räkä
ikkunasta,niin kuin kirjoittelee.
meitähän on ihmisiä moneen
makuun ja jää vielä asemallekkin käyppä
tankkaaja piippolan sellillä tankkaamassa
ja anna sitten täältäkin suunnalta kommentit.
meinaakko että kolome vuotta samat naamat?
Onko siellä hjärvelläkin elämmee, kun noin ahkerasti alettiin kirjoittelemaan. Vaan kirjoittajathan taisikin olla muualta.
Kyllä Haapajärvi on paremminkin selainen syrjäperä, missä harvemmin liikkuu ohikulkijoita. Kyllähän se sivistymätöntä on töllistellä sillä tavalla, mutta annetaan
anteeksi. Kannattas kuitenkin yhteiskunnan jotakin tehdä tuonkin kuppikunnan
hyväksi, etteivät vallan metittyisi, joka on jo selvästi nähtävissä.
Joo mutta ajakeepa sinne kauppalaan joka tunnetaan myös pyhäsalmena,niin takuulla yllätyttr mitä näätte ikkunoista.
nooh, mitä siellä näkkyy?
Ovet ne laittaa säppiin sielläkin, kun näkevät outoja ihmisiä kylän raitilla.
Jotakin pitäs tehä yhteiskunnan puolesta nuitten polosten puolesta.
Varsinkin Haapajärvisten. Se Selänne pitäs kuiteskin lakkauttaa. Mitäkä helevetin
velvollisia me ollaan pönkittämään tuommosia ööpöläisiä. Pitäköön yhteiskunta
huolta Haapajärvisistä niin kuin muistakin vähäosaisista.
ovatko ne liian velekasia?
No ne on velekasia ja näläkäsiä ja kaikkia muutaki nekatiivistä yhtä aikaa.
Pitäs ensin nuo Kärsämäen kepulit ja muut, jotka ovat olleet selänteen kannalla
viivjä sinne paikan päälle kahtomaan, jotta ne näkis sen kurijuuven.
Oma kehittyvä pitäjä pilataan tuommosilla yhtymillä. Keput joutas hevon- perseesseen asijoita sotkemasta ja se tukkiminenhan me tulevissa vaaleissa pikkuhilijaa alotellaan.
Hyvä kärsäkäs hyvä.
vielä kun reisikäs herrees niin nähtääs tottuus
miks työ meitä vainootta? ollaan vaan kavereita, hyvin tää mennee.
kun suraavan kerran tankkaat niin laita etes vähänpitempi hame päälle tai ainakin sitte alushousut.
Sitten me ei niin paljo tuijoteta
mun mirriä saapi katella, silittämäänkin pääsee, jos osaa oikein pyytää.
kyllähän shelli oli perseestä,kake ei viitsinyt ja terttu pelihimoltaan ennättänyt puuttua,muuta pöytä ja paskanjauhajia täynnä,ei viitsi nimetä.kuka viitsii jäädä,kerran pyysin läskiltä tytöltä uudesta pannusta kahvia,hyvä ettei tappanut..
Vakituiset näsäviisaat ovat kuppiloden kauhistus, ajavat yrittäjät konkurssiin sekä asiakasvirran muualle.