Hei hyvät rakentaja toverit!
Mihin hintaan olette saaneet Geopron GS 60 maalämpö koneen asennuspaketin (siis se mukaan myytävä setti osia)
lisäksi kiinnostaa paljonko olette koko maalämpöpaektista (kone asennus, putkisto asennus) maksaneet
Kiitos jo etukäteen!
Mihin hintaan olette saaneet Geopron GS 60 maalämpö koneen asennuspaketin (siis se mukaan myytävä setti osia)
lisäksi kiinnostaa paljonko olette koko maalämpöpaektista (kone asennus, putkisto asennus) maksaneet
Kiitos jo etukäteen!
Vastaukset 6
Vanhimmat
nettipalstalta ei saa kunnon vastauksia....
odotetaan vaan mikä juttu tästäkin tulee;-)
kohta joku luultavasti myy sulle nibee tai jopa sähkölämmitystä.
Muista kuitenkin, että huolto ja muu jälkimarkkinointi on tärkeämpi kuin ne viimeiset sataset pumpun hinnassa.
Osta laite mahdollisimman tunnetulta paikalliselta LVI-liikkeeltä. Silloin olet varmalla pohjalla.
Tuolta löytyy tietoa. Luetun perusteella kannattaa valita mikä tahansa muu liukuva lauhdutteinen pumppu kuin tuo malli. Itse päädyin Nibeen...on toiminut ja edullisempi kuin muut liukuvalauhdutteiset.
http://www.kyronlahdenporakaivo.fi/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi?board=IDGeopro
foorumilta; GS 75 Tyytyväinen valintaan.
Nibeen verrattavaa halpaa *askaa en laittaisi omaan taloon.
noin 14 000 € vuonna 2006. Siihen sisältyi porakaivo, jonka aktiivisyvyys on 162m kaikkine vermeineen, pumppu, putket kaivolta entiseen pannuhuoneeseen, asennuspaketti ja kaikki asennukset eli koko homma. Itse täytyi kaivaa huoltokaivo ja oja kaivolta pumpulle.
Paikallinen putkiliike urakoi. Olisi tullut ehkä halvemmaksi jokaisen työvaiheen kilpailuttaminen, mutta halusin saada yhden tahon vastuuseen työstä ja avaimet käteen.
Nyt huomasin http:www.sinidos.fi sivuilla olevan tarjouksia maalämpöpumpuista-asennettuna.
Eipähän siinä, kysele vain sitten hyvin neuvoa mitoituksen suhteen, että ei vain tule alimitoitettua järjestelmää ettei tarvi sitten katua kallista mutta riittämätöntä hankintaa, näitä on ollut, tosin IVT:llä pahin kaiku noissa. Ota tarjouksia kaikilta keneltä saat ja samalta merkiltäkin vaikka useammalta jälleenmyyjältä tai tukkumyyjältä niin saat vertailukuvaa, että miten ne mitoittaisi sulle, sillä tavalla paljastuu onnettomimmat mahdollisimman edullisen tarjouksen väsääjät. Elä ota halvinta, ota kunnollinen.
Moni merkki sinänsä on hyvä, en ole yhden merkin fanaatikkoja. Geoprokin on kai ihan kunnon verme, samoin Thermia, itselle tulee Lämpöässä. Pumppu on V10,5 maksoi 9500e tulee 600 metrin maapiirillä (2x300m) putki Meltexiltä 900e, liuokset n. 500 e kaivukustannukset kaivinkoneella yksi päivä (n. 500e) asennuksen hinta vielä arvoitus, teetän samalla putkarilla lattialämmityksen kytkennän ja säädän, LTO-koneen (vesikiertoisella jälkilämmityksellä) kytkennän ja muita putkikytkentöjä. Joskus oli Karhu-pumpun tarjouksessa kytkennän hinta 1400 euroa. Lämpöässä on helppo kytkettävä kun siinä on niin paljon asennettu tehtaalla paikalleen - tämä kannattaa ottaa huomioon pumppua valitessaan, sillä joissakin pumpuissa tulee lisäksi ostettavaa sälää paljon enemmän kuin toisissa ja niiden kytkentään menee huomattavasti kauemmin putkimieheltä aikaa. Geoproon saa esiasennuslevyn tai mikä se nyt oli, se helpottaa ja nopeuttaa kytkentätyötä mutta ei Geopron asennus yhtä vaivaton ole kuin Lämpöässän. Lämpöässässä on takaosassa kaksi taipuisaa letkua, joilla se liitetään keruupiiriin, täyttöryhmä on vermeessä itsessään valmiina sisällä, lämmityspiireihin kytketään päältä päin. LÄssään saa halutessaan aurinkokennotkin liitettyä myöhemmin, en tiedä, miten muissa, kai niihinkin saa. Lässä on äkisti katsoen markkinoiden kallein mutta kaikki on tosiaan suhteellista, ota selvää ja laske tarkasti. Karhusta oli maininta tuolla että mäni konkkaan. Harmi.